Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Słynny obraz Delacroix „Wolność wiodąca lud” po renowacji wisi w Luwrze

Słynny obraz Delacroix „Wolność wiodąca lud” po renowacji wisi w Luwrze

Jest to jedna z ikon Luwru, „Wolność wiodąca lud”, namalowana przez Eugène’a Delacroix w 1830 r. i zawieszona we wtorek w sali wystawowej. W październiku ubiegłego roku wszedł w fazę renowacji.

opublikowany


Czas czytania: 2 minuty

Obraz Delacroix będzie można ponownie oglądać w Luwrze od czwartku 2 maja.  (Amaury Cornu/Hans Lukas za pośrednictwem AFP)

Jest to niewątpliwie najsłynniejszy po Mona Lisie obraz w Luwrze. Wolność prowadzi ludziObraz Eugène’a Delacroix, namalowany w 1830 r., w poniedziałek 30 kwietnia po sześciomiesięcznym procesie renowacji powraca na ściany sali wystawowej.

Na tę renowację czekano z niecierpliwością, ponieważ najsłynniejszego obrazu Eugène’a Delacroix nie oglądano od 75 lat. „Pierwszą rzeczą, która przychodzi Ci na myśl, jest tak naprawdę to kolorowe połączenie błękitu, bieli i czerwieni, czyli trójkolorowa flaga.„ – opisuje Sébastien Allard, dyrektor Działu Malarstwa w Luwrze. „Jasne jest również, że gdy lakier się rozjaśnił, znaleźliśmy plany, a tym samym dynamikę Liberty”.– zachwyca się ekspert.

„Naprawdę mamy wolność, która przychodzi do widza, albo za nią podążamy, albo ją miażdżymy”.

Sébastien Allard, dyrektor działu malarstwa w Luwrze

Informacje we Francji

Dwóch konserwatorów, w tym Bénédicte Trémolières, przez sześć miesięcy skupiało się na arcydziele Delacroix w sali muzealnej przekształconej w warsztat. Rzeczywiście nie da się usunąć tej bardzo dużej figury z Luwru. Stopniowo usunęli osiem warstw lakieru nakładanych od 1949 roku, odkrywając w ten sposób na nowo prawdziwe kolory, szczególnie na sukience Liberty. „Dzięki obecności lakieru sukienka wydaje się być jednolicie żółta. Zdaliśmy sobie sprawę, że ostatecznie Delacroix jako pierwszy pracował nad sukienką bardziej w odcieniach szarości i bieli, z niebieskawymi odcieniami, do której dodał akcenty. żółtego, który go ożywia.”„, wyjaśnia Benedykt Tremoulier.

Ryzykowne przesiedlenie

Dzięki temu zwiedzający będą mogli spojrzeć na obraz od nowa, a pomiędzy salą restauracyjną a salą wystawienniczą będzie on transportowany na wózku podziemnymi korytarzami Luwru.

„Korytarzy, które musimy pokonać, jest kilkaset metrów i idziemy bardzo powoli, a przy drzwiach, kanałach i kablach zawsze trzeba uważać, bo obraz wraz z ramą ma prawie trzy metry wysokości”.

Comm Faber, kurator Działu Malarstwa

Informacje we Francji

Dla Sebastiena Allarda popularny Wolność prowadzi ludzi Może nigdy wcześniej nie był tak silny. „To stół, który jest stale przeładowywany w zależności od przeżywanych przez nas wydarzeń, zwłaszcza politycznych. Jest to stół, który był także często używany w walce o wolność na całym świecie, więc jest ikoną kojarzoną z ideą. wolność” – mówi.

W 2025 r. Krzyżowcy w KonstantynopoluOdrestaurowany zostanie z kolei kolejny duży format zaprojektowany przez Delacroix. Zobaczyć Wolność prowadzi ludzi W Luwrze widzimy się w czwartek 2 maja, gdyż 1 maja muzeum będzie zamknięte.

READ  Wideo. Dlaczego bracia Bogdanov pozostawiają gorzką pamięć mieszkańcom Gires?