Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Stany Zjednoczone obiecały wpłacić 3 miliardy dolarów na Zielony Fundusz Klimatyczny

Stany Zjednoczone obiecały wpłacić 3 miliardy dolarów na Zielony Fundusz Klimatyczny

Ogromny wkład. Stany Zjednoczone przekazały dodatkowe 3 miliardy dolarów na rzecz Zielonego Funduszu Klimatycznego, ogłosiła wiceprezydent USA Kamala Harris podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatycznych (COP28) w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) w sobotę 2 grudnia. Misją tego funduszu, utworzonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2010 roku, jest pomoc krajom rozwijającym się w ograniczaniu skutków zmian klimatycznych. Waszyngton nie zapowiadał nowej składki od 2014 roku. Zobowiązanie Białego Domu musi jednak zostać zatwierdzone przez Kongres USA. Śledź przebieg szczytu w naszej transmisji na żywo.

Około dwudziestu krajów wzywa do potrojenia światowych zdolności nuklearnych do roku 2050. Kraje te, w tym Stany Zjednoczone i Francja, zamierzają zmniejszyć globalną zależność energetyczną od węgla i gazu. To wspólne oświadczenie zostało wydane przez amerykańskiego wysłannika ds. klimatu Johna Kerry’ego wraz z wieloma przywódcami, w tym z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Stany Zjednoczone ujawniają swój plan walki z emisją metanu powstającą w wyniku działalności przemysłu naftowo-gazowego. W sobotę w Dubaju amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) wprowadziła nowe przepisy mające na celu walkę z tym szczególnie silnym gazem cieplarnianym. W szczególności planuje zakaz spalania gazu na pochodniach w nowych obiektach w Stanach Zjednoczonych i nałożenie na przedsiębiorstwa obowiązku stosowania technologii monitorowania wycieków metanu.

Japonia przestanie budować elektrownie węglowe bez wychwytywania dwutlenku węgla. Premier Japonii Fumio Kishida obiecał to podczas piątkowego przemówienia wygłoszonego w Dubaju. Archipelag, który w dużej mierze opiera się na importowanym węglu i innych paliwach kopalnych, stara się osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. Jednak według niektórych ekspertów, takich jak Leo Roberts, badacz z centrum badań klimatycznych E3G, taka zmiana stwarza poważny problem. „tylne drzwi” Aby zwiększyć żywotność „Infrastruktura paliw kopalnych” Istniejący.