Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Społeczeństwo stale się starzeje – więcej niż jedna na dziesięć osób jest w wieku 80 lat

Społeczeństwo stale się starzeje – więcej niż jedna na dziesięć osób jest w wieku 80 lat

Według najnowszych oficjalnych danych rządowych ponad 10% Japończyków ma ponad 80 lat. Jest to statystyka osiągnięta po raz pierwszy.

Populacja, która wciąż się starzeje. Według danych opublikowanych przez japoński rząd w niedzielę 17 września ponad 10% populacji Japonii ma ponad 80 lat. Statystyka ta została osiągnięta po raz pierwszy w ramach walki kraju ze starzeniem się.

Wśród innych danych ujawnionych w przeddzień święta państwowego wyznaczonego dla „seniorów” (przyp. red.: osoby powyżej 65. roku życia) wynika, że ​​29,1% Japończyków ma ponad 65 lat, co stanowi wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. „Japonia ma najwyższy na świecie odsetek osób starszych” – wyjaśniło ministerstwo, odnosząc się do dwóch pozostałych krajów znajdujących się na platformie, Włoch (24,5%) i Finlandii (23,6%).

Trudności gospodarcze

Od dziesięcioleci w Japonii liczba ludności kurczy się i starzeje, a młodzi ludzie opóźniają zawarcie małżeństwa i posiadanie dzieci głównie z powodu braku pewności zatrudnienia i trudności ekonomicznych. Na 124 miliony mieszkańców Japonii jest 12,59 miliona obywateli w wieku powyżej 80 lat (10,1%) i 20 milionów w wieku powyżej 75 lat (16,1%).

Jedną z konsekwencji tej sytuacji jest coraz większe starzenie się populacji osób pracujących. Zatrudnionych jest ponad 9 milionów seniorów, co stanowi 13,6% populacji aktywnej zawodowo. Oznacza to, że według opublikowanych danych pracuje 25% osób starszych na archipelagu, mniej niż w Korei Południowej (36,2%), ale więcej niż w Stanach Zjednoczonych (18,6%) i Francji (3,9%). Oczekuje się, że w 2040 r. osoby starsze w Japonii będą stanowić 34,8% populacji.

Najważniejsze artykuły

READ  W ciągu 24 godzin zgłoszono 428 008 nowych infekcji