Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kijów twierdzi, że naruszył rosyjską linię obrony w pobliżu Bachmuta

Kijów twierdzi, że naruszył rosyjską linię obrony w pobliżu Bachmuta

Zdjęcie na okładce: Ukraiński dowódca kilka kilometrów od Andriejówki w obwodzie donieckim, sobota, 16 września 2023 r. Alex Babenko/AP

  • Ukraiński rząd zwolnił część swoich członków. W komunikacie prasowym opublikowanym na kabelReprezentujący rząd w Radzie Najwyższej Ukrainy Taras Melnychuk ogłosił w poniedziałek 18 września dymisję kilku wiceministrów obrony.
  • W niedzielę 17 września armia ukraińska potwierdziła, że ​​odzyskała kontrolę nad Kłyczewką, ważnym taktycznie obszarem na południe od Bachmuta.na froncie wschodnim. „Klychchevka została oczyszczona z Rosjan i wyzwolona przez wojska 80H Brygady Powietrzno-Szturmowej (…)” – oznajmił dowódca armii Oleksandr Sirsky portale społecznościowe.
  • Moskwa twierdzi, że w nocy z niedzieli na poniedziałek zbombardowała fabrykę wojskową w Charkowie. Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony warsztaty produkcyjne fabryki naprawy pojazdów opancerzonych padły ofiarą ataku rakietowego. Wcześniej szef lokalnej ukraińskiej administracji wojskowej Ołeh Sinyhopow poinformował, że firma w mieście stała się celem sił bezpieczeństwa. „Cztery rakiety kierowane S-300”.
  • W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosja zestrzeliła kilka ukraińskich dronów Natomiast na Półwyspie Krymskim, w zaanektowanym przez siebie w 2014 roku obwodzie ukraińskim, w obwodzie moskiewskim, a także w obwodach Biełgorodu i Woroneża, na granicy z Ukrainą – podaje rosyjskie Ministerstwo Obrony, które nie sprecyzowało, czy tam było uszkodzenie lub obrażenia.
  • Od poniedziałku Moskwa i Kijów stają przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w postępowaniu wszczętym przez UkrainęKtóry oskarża Rosję o wykorzystywanie fałszywych zarzutów o ludobójstwie w celu usprawiedliwienia swojej inwazji w 2022 roku.
  • Oczekuje się, że od poniedziałku chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi przybędzie do Rosji na rozmowy dotyczące bezpieczeństwaO swojej decyzji ministerstwo poinformowało w poniedziałek.
  • Społeczność międzynarodowa „Będziemy się bardziej zjednoczyć” Dotrzymać kroku intensyfikacji współpracy wojskowej między Rosją a Koreą PółnocnąTak obiecał w niedzielę prezydent Korei Południowej, podczas gdy przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zakończył swoją wizytę na rosyjskim Dalekim Wschodzie.
  • Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow, lojalny sojusznik Władimira Putina w Rosji, wydał w niedzielę oświadczenie wideo Od niego, bez datyzakwalifikowany jako ” On kłamie „ Krążą pogłoski o jego pogarszającym się stanie zdrowia.
READ  Wojna na Ukrainie: CIA ostrzega przed zagrożeniem nuklearnym, „Cały świat powinien być zaniepokojony” według Zełenskiego

Oglądaj naszą transmisję na żywo rozpoczynającą się w niedzielę, 17 września, klikając ten link.

Przeczytaj wszystkie nasze artykuły, analizy i raporty na temat wojny na Ukrainie

Przygotowanie raportów. Kijów stopniowo traci kontakt z ukraińskimi dziećmi deportowanymi do Rosji

fakty. Na Morzu Czarnym Kijów stara się stworzyć kolejny korytarz dla handlu zbożem

Przygotowanie raportów. Skutki Ezioma rok po zwolnieniu

wideo. Kim Dzong Un i Władimir Putin spotkali się w Rosji

analiza. Spotkanie Władimira Putina z Kim Dzong Unem, początek wzmocnionej i częściowo tajnej współpracy

Odszyfrowanie. Spotykając się z Władimirem Putinem i Kim Dzong Unem, Pjongjang chce pokazać, że jego zdolność do działania wykracza poza Azję Północno-Wschodnią.

Redakcyjny. Kim Putin: Niepokojący szczyt wyrzutków

Odszyfrowanie. Na Ukrainie istnieje dylemat, czy przeprowadzić wybory w środku wojny

chroniczny. Sylvie Kaufman: „Po dziewiętnastu miesiącach nie rozmawiajcie o czystej wojnie ani o wojnie przyszłości w obecności powracających z frontu „bohaterów Ukrainy”.

Bardzo ważne. „Pomnik konfrontacji z rosyjskimi represjami” – studium poświęcone „ideologicznemu wrogowi Władimira Putina”.

karty. Mapy wojny na Ukrainie od początku inwazji rosyjskiej w lutym 2022 roku