Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pomoc dla Ukrainy: kraje Europy Wschodniej na pierwszej linii frontu

Pomoc dla Ukrainy: kraje Europy Wschodniej na pierwszej linii frontu

Wysłano 21 lutego 2023 o 15:07Zaktualizowano 21 lutego. 2023 o 17:04

Ukrainie pomagają wszystkie kraje zachodnie, nawet Węgry, którym przewodzi prorosyjski Wiktor Orban. Jednak poziom wsparcia finansowego, humanitarnego i wojskowego różni się znacznie w zależności od kraju, wynika z badania opublikowanego we wtorek przez Kiloński Instytut Gospodarki Światowej, think tank z siedzibą w Niemczech.

Największy wysiłek ponoszą kraje byłego bloku komunistycznego, jeśli odniesiemy to do wielkości ich gospodarki. Estonia i Łotwa przeznaczyły w ciągu ostatniego roku ponad 1% swojego PKB na sąsiada, na którego najechała Rosja, niezależnie od tego, czy pomoc ta ma charakter dwustronny, czy jest realizowana za pośrednictwem instytucji europejskich (Komisji, Rady, Europejskiego Banku Inwestycyjnego lub unijnego Instrumentu na rzecz Pokoju ).

Francja pozostaje w tyle

Za nią uplasowały się Polska i Litwa z udziałem przekraczającym 0,8% PKB. Przodują też Bułgaria, Słowacja i Czechy, a także dwa kraje Europy Zachodniej, Dania i Holandia. Stany Zjednoczone, Niemcy i Francja są daleko w tyle, jeśli chodzi o ich wielkość, z mniej niż 0,4% ich bogactwa narodowego.

W wartościach bezwzględnych logiczne jest, że największe kraje dają najwięcej. Tym samym Stany Zjednoczone zadeklarowały od stycznia 2022 roku 73 mld euro, nieco ponad połowę ze 143 mld euro obiecanych przez państwa wspierające Ukrainę (jest to pomoc ze strony Stanów Zjednoczonych, z wyłączeniem darowizn prywatnych i wsparcia organizacji pozarządowych). W przypadku Stanów Zjednoczonych jest to głównie pomoc wojskowa.

przyjmowanie uchodźców

Autorzy raportu zauważyli, że „kraje Europy Wschodniej wyróżniają się szczególnie hojnością, tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę koszty uchodźców”, których nie uwzględniono w tym rankingu. Aby przyjąć 5 mln ukraińskich uchodźców za granicą, na pierwszej linii znajdują się także kraje wschodniej części Unii. W wartościach bezwzględnych pierwsze miejsce zajmują Polska (1,6 mln uchodźców) i Niemcy (1,1 mln). Jeśli odniesiemy liczbę przyjmowanych uchodźców do liczby ludności, prym wiodą Czechy, Polska, kraje bałtyckie, Mołdawia i Bułgaria.

READ  Hiszpański gigant kolejowy CAF kupuje polskiego Solarisa

Następnie Keel Institute stara się przedstawić pomoc dla Ukrainy w perspektywie historycznej, aby spojrzeć na jej znaczenie z odpowiedniej perspektywy. Amerykańska pomoc wojskowa jest ogromna, ale nieproporcjonalna do wydatków poniesionych przez Waszyngton w czasie wojny koreańskiej (13-krotnie wyższe, jako procent PKB) czy w Wietnamie (pięciokrotnie wyższe). Niemieckie wsparcie finansowe dla wyzwolenia okupowanego przez Irak Kuwejtu w 1991 roku kosztowało trzy razy więcej niż dzisiejsza pomoc Berlina dla Ukrainy.

Tarcze cenowe i rabaty

Kraje zachodnie są skłonne wydać więcej, aby pomóc swoim obywatelom i firmom radzić sobie z ekonomicznymi konsekwencjami wojny, zwłaszcza rosnącymi cenami energii. Tarcze taryfowe, kontrole energii i inne zniżki na paliwa kosztowały kraje UE 570 miliardów euro w ciągu ostatniego roku, dziesięć razy więcej niż 55 miliardów na pomoc udzieloną Ukrainie. A wydatki są znacznie niższe niż strumienie pomocy, które 27 krajów przeznaczyło na plany odbudowy w czasie kryzysu zdrowotnego (807 miliardów na unijny Fundusz Nowej Generacji).