Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska prosi Pfizera o renegocjację kontraktów na szczepionki – EURACTIV.com

Polska prosi Pfizera o renegocjację kontraktów na szczepionki – EURACTIV.com

Polska chce przestać dostarczać szczepionki na Covid-19, których już nie potrzebuje W liście do firmy Pfizer polskie Ministerstwo Zdrowia postuluje rewizję kontraktu ze względu na skutki wojny na Ukrainie dla jej gospodarki.

W piśmie, do którego dotarł EURACTIV, minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił się o zmianę warunków umów z firmą Pfizer na szczepionki Covid-19. „Aby zmniejszyć obciążenie finansowe” I zapobiega zmarnowaniu tysięcy szczepionek.

Polska przewodzi koalicji krajów europejskich do renegocjacji umów z amerykańskimi farmaceutykami. W marcu 2023 r. Komisja Europejska upoważniła Polskę do renegocjacji umowy na dostawy szczepionek.

Chociaż minister zdrowia przyznał, że wysiłki firmy Pfizer pomogły szybko wyprodukować szczepionkę, która mogłaby być szeroko dystrybuowana wśród obywateli Europy, nie wierzył, że wysiłki firmy Pfizer były wystarczające.

„W biznesie muszą być granice zysku”On zadeklarował.

Celem było zmniejszenie liczby dawek dostarczanych do Polski, ponieważ zużyto tylko ułamek dawek, a niektóre musiały zostać wyrzucone po upływie terminu ważności.

„Jest to całkowicie niepotrzebne z punktu widzenia zdrowia publicznego, ponieważ większość z nich zostanie zniszczona ze względu na ich ograniczony okres przydatności do spożycia i zaporowy popyt”.Czy możesz to przeczytać w liście?

Minister zwraca uwagę, że nawet UE nie może ich wykorzystać do przekazania ich reszcie świata „Obecnie żaden rząd nie jest zainteresowany przekazywaniem szczepionek przeciwko Covid-19”.

Obciążenia finansowe dotyczą wojny na Ukrainie

Pan. Niedzielski przywołał obciążenia finansowe, z jakimi borykała się Polska w kontekście wojny na Ukrainie, tłumacząc ograniczone możliwości kraju w zakresie płacenia za zamówione wcześniej szczepionki.

Od inwazji rosyjskiej w lutym 2022 r. Polska przyjęła największą liczbę ukraińskich uchodźców w Europie. W sumie ponad jedenaście milionów ludzi przekroczyło polską granicę uciekając przed wojną. Według straży granicznej.

Od tego czasu w kraju pozostało 1,5 miliona Ukraińców, czytamy w liście. Polski rząd zapewnił tym ludziom schronienie, opiekę zdrowotną, edukację, dostęp do rynku pracy i inne usługi.

READ  Polska chce być jednym z czołowych producentów broni w UE

„Chociaż w tych okolicznościach widoczna jest solidarność, koszt finansowy tych działań jest ogromny”.Minister podkreślił, że Polska chce nadal świadczyć usługi socjalne dla Ukraińców.

Polska od zeszłego roku próbuje renegocjować umowę na szczepionki z firmą Pfizer, podając koszty przyjmowania ukraińskich uchodźców jako główny powód, dla którego kraju nie stać na szczepionki zamówione w ramach wspólnych zamówień UE.

Rząd próbował powołać się na klauzulę siły wyższej w umowie z Pfizerem, którym był kraj „Bez powodu” twierdzić, urzędnik Komisji Europejskiej powiedział agencji Reuters w maju 2022 r.

Wojna na Ukrainie nie zmieniła polskich wymagań dotyczących szczepień, powiedział urzędnik. „Jeśli tak nie jest […] Szczepienia dla uchodźców ».

Brak dobrej woli

W liście Niedzielski zarzucił Pfizerowi, że nie działa w dobrej wierze, aby osiągnąć porozumienie z Polską i innymi państwami członkowskimi UE.

Minister powiedział, że Polska proponuje rozwiązania alternatywne „Ku konsensusowi na drodze naprzód” i zaprosił firmę Pfizer do zaprezentowania własnych rozwiązań.

Obecny plan firmy obejmuje zmniejszenie dawek szczepionek, ale Pfizer nadal będzie musiał zapłacić krajowi opłatę za anulowanie, która stanowi połowę kosztów niewyprodukowanej dawki, panie. — przekonywał Niedzielski.

„Podczas gdy ja byłem gotowy do znalezienia kompromisu, Pfizer nie był gotowy do wykazania się zadowalającą elastycznością i przedstawienia realistycznych propozycji w odpowiedzi na zmieniającą się sytuację. [sanitaire] W Europie”Czy możesz to przeczytać w liście?

Według Niedzielskiego Pfizer chce zarabiać na środkach, które państwa UE przeznaczają na publiczną służbę zdrowia. „Zamiast podejścia humanitarnego firma zadowala się ogłoszeniem, że jest gotowa do dialogu”On napisał.

W swoim liście prosi Pfizera o zmianę podejścia i pokazanie, że jest gotowy do zawarcia umowy satysfakcjonującej firmę i kraje jej klientów.

„Niszczenie szczepionek z logo Pfizer nie pomaga nikomu twierdzić, że znaleziono rozwiązanie”— podsumował minister zdrowia.

READ  W Polsce sędziowie kwestionują w sądzie zielone światło dla polskiego planu ratunkowego

Polska nie jest jedynym krajem, który boryka się z nadpodażą szczepionek, ponieważ inne kraje naciskają na komisję, aby zrewidowała umowy.

W marcu Bułgaria, Polska, Litwa i Węgry zwróciły się do Komisji o przegląd umowy z firmą Pfizer w imieniu państw członkowskich.

Negocjacje z firmami w sprawie dawek dostaw odbywać się będą w tzw. „wspólnej grupie negocjacyjnej”, w skład której wchodzą przedstawiciele Komisji i kilku państw członkowskich – powiedział w marcu EURACTIV Polska rzecznik Komisji.

Rzecznik wyjaśnił, że komitet podlega komitetowi sterującemu składającemu się z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich i Komisji.