Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska musi zmienić plan naprawczy, jeśli chce skorzystać z funduszy unijnych – Euractiv FR

Polska musi zmienić plan naprawczy, jeśli chce skorzystać z funduszy unijnych – Euractiv FR

Większość inwestycji przewidzianych w planie naprawy Polski może nie zostać zrealizowana wcześniej niż do końca sierpnia 2026 r. Mogą zatem nie spełniać warunków uzyskania finansowania UE – wynika z analizy gabinetu za radą Credo. To 43 z 56 przewidzianych w planie inwestycji, które nie mogłyby kwalifikować się do finansowania, gdyby plan naprawy gospodarczej Polski pozostał niezmieniony.

Wiele projektów ujętych w planie naprawy kraju nie zostało uruchomionych, co oznacza, że ​​nie ma szans na ich realizację do 31 sierpnia 2026 roku.

„W tym przypadku Polska nie otrzyma refinansowania z UE [pour ces investissements] Ponieważ warunkiem zapłaty jest ukończenie inwestycji.”Łukasz Kosijanchuk z Credo powiedział Polskiej Agencji Informacyjnej:PAPKA).

Według analizy Credo 43 z 56 inwestycji ujętych w planie naprawy jest zagrożonych niezrealizowaniem lub wycofaniem z planu.

„Zmarnowałem dwa lata”dodał Kościańczuk.

W związku z obawami Komisji Europejskiej dotyczącymi praworządności w Polsce za poprzedniego rządu nacjonalistycznego Prawa i Sprawiedliwości, polskie fundusze odbudowy i spójności zostały dotychczas zamrożone, co spowodowało opóźnienia w realizacji planu.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w ubiegły piątek (23 lutego) w Warszawie, że Bruksela uwolni 137 miliardów euro z koperty przyznanej Polsce w ramach funduszu naprawczego NextGenerationEU i funduszy spójności UE.

Decyzja Komisji jest następstwem reform realizowanych przez prounijny rząd premiera Donalda Tuska, których celem jest przywrócenie w Polsce praworządności i porządku demokratycznego, a które dotychczas dotknęły przede wszystkim wymiar sprawiedliwości.

Polski Plan Odbudowy i Odporności (KPO) obejmuje 56 inwestycji i 55 reform mających na celu wzmocnienie polskiej gospodarki po pandemii Covid-19. Łączna kwota środków Unii Europejskiej dla Polski na realizację planu wynosi 59,8 mld euro, z czego 25,27 mld euro w formie dotacji, a 34,54 mld euro w formie pożyczek.

Sytuacja najbardziej dotknięta jest częścią D planu, która dotyczy opieki zdrowotnej. Pod tym względem 98% inwestycji jest zagrożonych. „Całkowity koszt to 19,3 miliarda złotych[4,5 milliards d’euros]»– oznajmił pan Kościańczuk PAPKA.

Kościjańczuk uważa, że ​​plan wymaga przeglądu, choć proces przygotowania przeglądu i zatwierdzenia zmian przez Brukselę może potrwać kilka miesięcy.

READ  Nauka w odpowiedzi na problemy środowiskowe?

Propozycja przeglądu jest obecnie przygotowywana przez Ministerstwo Funduszy Europejskich i Polityki Regionalnej, ma zostać sfinalizowana i przedstawiona premierowi Donaldowi Tuskowi przed końcem miesiąca – powiedziała minister Katarzyna Pieczyńska Nalic.

„Będzie jasna definicja […] Co zmieniamy, jakie inwestycje warto nieco zmodyfikować, aby były rozsądniejsze na rok 2026, a jakie inwestycje nie mają sensu »Wyjaśniła.

Zapytany o możliwe spory między rządem a Brukselą co do kształtu znowelizowanego planu, Piotr Maciej Kaczyński, ekspert europejski Fundacji Bronisława Jeremka, powiedział, że wierzy, że Warszawa osiągnie porozumienie z Komisją.

Albo zostaną wprowadzone zmiany w harmonogramie realizacji projektu, jeśli więcej krajów będzie miało trudności z terminowym wydatkowaniem pieniędzy, albo wprowadzone zostaną zmiany w konkretnych projektach w polskim planie naprawy, tak aby kwalifikowały się do refinansowania przez UE, Kaczyński powiedział Euractiv. .

Pozostaję optymistą, że pieniądze europejskich podatników nie zostaną zmarnowane. Pod tym względem Polska zawsze była wzorem do naśladowania.on dodał.