Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nauka w odpowiedzi na problemy środowiskowe?

W 2021 r. Francuzi zaufali nauce i naukowcom

3M publikuje wyniki swojego corocznego badania stanu nauki we Francji i na świecie (SOSI – State of Science Index). Wdrożony w 17 krajach w kontekście pandemii i prowadzony przez niezależny instytut badawczy, daje wiele lekcji na temat nadziei i oczekiwań, jakie niesie nauka w odniesieniu do zdrowia, środowiska i dostępu do karier naukowych.

Ponieważ kraj kontynuuje kampanię szczepień w celu zwalczania pandemii COVID-19, nauka nigdy wcześniej nie była w naszym życiu. To sedno naszych rozmów. W tym kontekście 3M publikuje piątą edycję swojego opracowania na temat stanu nauki we Francji i na świecie.

Celem tego badania, prowadzonego corocznie od 2018 roku, jest zmierzenie i zrozumienie tego, jak ludzie postrzegają naukę. Jaka jest jego rola? Co to reprezentuje? Jaki ma wpływ na ich codzienne życie?

Nadzieja w czasach epidemii!


Prawie 8 na 10 Francuzów (79%) uważa, że ​​nauka daje nadzieję na przyszłość (w porównaniu z 89% na całym świecie).

3/4 (75%) ma nadzieję, że nauka pomoże uczynić rok 2021 lepszym niż rok 2020. Wreszcie 78% Francuzów zgadza się, że nauka uratuje nas przed pandemią. W tym momencie globalny trend wzrasta do średnio 85%.

Dziś zdecydowana większość Francuzów twierdzi, że ufa nauce (84%) i naukowcom (81%).

Stosunkowo wysokie wyniki, ale nieco poniżej globalnego trendu (odpowiednio 91% i 86%).

« Na co dzień korzystamy z osiągnięć naukowych. Dlatego konieczne jest wywołanie dyskusji i zrozumienie reakcji, które wywołuje nauka Komentarz Alain Simonet, wiceprezes i dyrektor generalny 3M na Zachodni region Morza Śródziemnego. i dodaj ” Zdecydowana większość Francuzów ma silną wiarę w naukę. Ważne będzie utrzymanie go na najwyższym poziomie, aby móc odpowiadać na wyzwania wykraczające poza zdrowie, takie jak kwestie środowiskowe czy nawet sprawiedliwy dostęp do zawodów naukowych. W tych kwestiach młodsze pokolenie również wydaje się być bardziej zaangażowane niż ich starsi, co wskazuje na dobre perspektywy na przyszłość. ».

Więcej pewności siebie. Większa zgodność?

Dane ankietowe sugerują, że istnieje związek między zaufaniem nauce a przestrzeganiem porad naukowych w celu ochrony siebie podczas pandemii. We Francji znaczna większość (85% w porównaniu do 91% na całym świecie) uważa, że ​​ludzie powinni postępować zgodnie z radami naukowców, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19. Ponadto 74% Francuzów uważa, że ​​szczepienia są zasadniczą odpowiedzią na rozwiązywanie problemów zdrowia publicznego (88% na całym świecie).

READ  W Warszawie pierwsze święta Bożego Narodzenia dla ukraińskich uchodźców od czasu inwazji rosyjskiej - 01.07.2023 o 13:38

Jeśli obraz nauki jest najwyższy od samego początku, badanie stanu nauki ujawnia pewne dysproporcje między Francją a resztą świata.

Nauka jest więc źródłem nadziei, ale prawie połowa Francuzów (54%) wierzy, że poprawi nasze życie w ciągu 5 lat. Najbardziej przekonana jest duża przepaść w stosunku do reszty świata (79% na całym świecie).

Co więcej, nauka odnotowuje nowe zainteresowanie, ale tylko jedna trzecia Francuzów (36%) uważa, że ​​po pandemii będzie ona kontynuowana, podobnie jak ponad połowa ludności świata (59%).

Wreszcie, Francuzi raczej nie zdają sobie sprawy ze znaczenia nauki w ich codziennym życiu (28% w porównaniu do 56% na całym świecie).

Nauka w odpowiedzi na problemy środowiskowe. Jest nagły wypadek!


Badanie ujawnia rosnące zaniepokojenie Francuzów i poczucie pilności o zdrowie planety. Chociaż wpływ jest mniejszy w porównaniu z innymi krajami, nadal jest wysoki. 66% uważa, że ​​pandemia uczyniła ich bardziej świadomymi ekologicznie (77% na całym świecie). Zdecydowana większość (90%) zgadza się, że rozwiązania łagodzące zmiany klimatu muszą zostać wdrożone natychmiast. Uważają również, że 83% (w porównaniu do 89% na całym świecie), że ludzie powinni ufać, że nauka przyczyni się do rozwoju bardziej zrównoważonego świata.

Zanieczyszczenie plastikiem, absolutny priorytet środowiskowy dla Francuzów

Wśród problemów środowiskowych wymienionych w badaniu, zanieczyszczenie oceanów tworzywami sztucznymi zajmuje pierwsze miejsce na liście (69%), a zaraz za nim plasuje się zmiana klimatu (68%). Mniej więcej w tym momencie lęk jest najsilniejszy wśród dorosłych pokolenia Z (76%). Następnie pojawia się wzrost liczby klęsk żywiołowych (66), zanieczyszczenia powietrza (62% w porównaniu do 68% na całym świecie) i zaopatrzenia w wodę pitną (56% w porównaniu do 64% na całym świecie).

Jeśli chodzi o zanieczyszczenie plastikiem, Francja jest wyjątkiem w porównaniu z innymi omawianymi krajami. Tak więc wśród priorytetów, które muszą zostać rozwiązane dzięki nauce, Francuzi stawiają zanieczyszczenie oceanów plastikiem (52% wobec 41% na świecie) przed COVID-19 (48% wobec 51% na świecie).

READ  Tysiące demonstrantów w Warszawie potwierdzają wolę pozostania Europejczykami

« Głośno i wyraźnie mówi pilna potrzeba poprawy zdrowia naszej planety i jej mieszkańców » Komentarze Véronique Delpla-Dabon, dyrektor ds. społecznej odpowiedzialności biznesu w 3M, Francja i Zachodnia Region Morza Śródziemnego. ” Współpracując z różnymi kluczowymi graczami oraz stosując nasze innowacje i naukę w życiu, możemy pomóc sprostać wyzwaniom środowiskowym i budować bardziej zrównoważoną przyszłość.. »

Niezwykłe zainteresowanie młodszego pokolenia edukacją i karierą STEM


Jeśli 88% Francuzów (w porównaniu z 90% na całym świecie) zdaje sobie sprawę, że świat potrzebuje więcej ludzi do kariery związanej z STEM, pandemia nie uruchomiła prawdziwej kariery. Mniej niż połowa (44%) wydaje się skłaniać do pracy w tych obszarach z powodu pandemii. Daleko od średniej tendencji innych badanych krajów (średnio 60% na świecie). Ponadto tylko 42% uważa, że ​​naukowcy i pracownicy służby zdrowia mają wpływ na to, aby nowe pokolenie podążało w tym kierunku. Jednak odsetek ten jest znacznie wyższy wśród dorosłych pokolenia Z we Francji (60%).

Dostęp kobiet do dziedzin naukowych jest priorytetem we Francji

We Francji większość ankietowanych (83% w porównaniu do 88% na całym świecie) podkreślało konieczność promowania różnorodności i włączenia w dziedzinach STEM. W kwestii równości płci wyróżniają się Francuzi. Mężczyźni i kobiety zgadzają się, że potrzebne są dalsze wysiłki, aby zaradzić nierównościom, z jakimi borykają się kobiety w dziedzinach STEM. 3/4 Francuzów (75% w porównaniu z 70% na całym świecie) uważa, że ​​można by się spodziewać szkodliwych konsekwencji, gdyby społeczność naukowa nie przyciągnęła większej liczby kobiet i dziewcząt. Wreszcie 62% zgadza się, że kobiety są bardziej sfrustrowane studiowaniem STEM niż mężczyźni. W tych dwóch punktach trendy we Francji są przeciętnie podobne do wyników na świecie.

Wreszcie, 86% uważa, że ​​firmy powinny odgrywać główną rolę w zwiększaniu różnorodności zawodów naukowych (w porównaniu z 89% na całym świecie).

READ  ranking | Najlepsze europejskie miasta, które łączą biznes z wypoczynkiem

Niezbędna jest interdyscyplinarna i międzynarodowa współpraca w zakresie rozwiązań naukowych


Prawie 9 na 10 Francuzów (89%) uważa, że ​​kraje powinny ściślej współpracować, aby opracowywać rozwiązania naukowe w celu rozwiązania głównych wyzwań stojących przed ludnością, takich jak przyszłe pandemie i zmiany klimatyczne. Ponadto wspierana jest współpraca publiczno-prywatna na rzecz rozwoju nauki (89% we Francji w porównaniu z 92% na całym świecie).

We Francji nauka jest uważana za niezbędną do tworzenia, wzmacniania i ulepszania kraju. 86% ankietowanych Francuzów uważa, że ​​inwestowanie w naukę wzmocniłoby kraj (w porównaniu do 91% na świecie). Ponadto 76% z nich zadeklarowało, że francuska gospodarka poprawiłaby się, gdyby więcej osób zaczęło robić karierę naukową (w porównaniu do 84% na świecie).

.

Metodologia badania stanu nauki

3M

L’Etude sur l’Etat de la Science de 3M (SOSI) to niezależna etiuda i przedstawicielstwo populacji narodowych (sur la base des données demographiques recensées), menée dla niezależnego instytutu sondażu en par Outline. Badanie 2021 zostało przeprowadzone od 2 lutego do 23 marca 2021 w 17 krajach na 1000 dorosłych w populacji ogólnej (18+) w każdym z następujących krajów: Australia, Brazylia, Kanada, Kolumbia, Chiny, Francja, Niemcy, Indie , Włochy, Japonia, Meksyk, Polska, Singapur, Korea Południowa, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Na poziomie ufności 95% margines błędu wynosi +/- 0,8 punktu procentowego na świecie dla 17 krajów i +/- 3,1 punktu procentowego dla każdego kraju.

Do porównania wszystkich trendów w badaniu SOSI wykorzystano średnie śledzenie 10 krajów z marginesem błędu +/- 1,0 punkt procentowy. Kraje uwzględnione w tej średniej to Brazylia, Kanada, Chiny, Niemcy, Japonia, Meksyk, Polska, Singapur, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

- www.3mfrance.fr