Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niemcy z kolei wystąpią z Paktu Energetycznego

Niemcy z kolei wystąpią z Paktu Energetycznego

Podpisany w 1994 roku tekst oskarża się o blokowanie ambicji klimatycznych.

Niemiecki rząd zapowiedział w piątek, że po Francji, Hiszpanii i Holandii Niemcy z kolei wycofają się z 30-letniego Traktatu Paktu Energetycznego, oskarżanego o blokowanie ambicji klimatycznych.

„Stale kierujemy naszą politykę handlową w stronę ochrony klimatu, dlatego wycofujemy się z Traktatu Karty Energetycznej” – powiedziała w komunikacie sekretarz stanu w Departamencie Ekonomii i Ochrony Klimatu Franziska Brantner.

Traktat podpisany w 1994 r.

„To ważny sygnał wysłany na Konferencję Klimatyczną ONZ” – dodaje 27. sesja Konferencji Stron, która odbywa się obecnie w Szarm el-Szejk (Egipt). Bloki parlamentarne rządzących partii koalicyjnych, socjaldemokratów, zielonych i liberałów, dały w piątek zielone światło temu rozwiązaniu zaproponowanemu przez rząd.

Jednocześnie zgodzili się na ratyfikację umowy handlowej CETA z Kanadą.

Traktat Karty Energetycznej (ECT) został podpisany w 1994 roku, pod koniec zimnej wojny, aby zapewnić gwarancje inwestorom w krajach Europy Wschodniej i byłym Związku Radzieckim.

Skupiając Unię Europejską i około pięćdziesięciu krajów, umożliwia firmom dochodzenie w specjalnym sądzie arbitrażowym odszkodowania od kraju, którego decyzje i otoczenie regulacyjne wpływają na rentowność ich inwestycji – nawet jeśli są to polityki proklimatyczne.

Hiszpania, Holandia i Francja również ogłosiły swoje wyjście

Symboliczny przypadek: po przyjęciu holenderskiej ustawy zakazującej węgla do 2030 r. niemiecka firma energetyczna RWE domaga się od Hagi 1,4 mld euro na pokrycie strat w elektrociepłowni.

We wrześniu nakazano Włochom wypłatę 180 mln euro odszkodowania brytyjskiemu koncernowi naftowemu Rockhopper za odmowę wydania pozwolenia na wiercenie na morzu. Pozwy przeciwko Francji złożyła również niemiecka Encavis AG po dostosowaniu taryf zakupu fotowoltaiki w 2020 roku.

Kilka krajów – Hiszpania, Holandia i Francja – ogłosiło niedawno wycofanie się z traktatu.