Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

TikTokowi grozi ban: ośmiu użytkowników składa pozew przeciwko Stanom Zjednoczonym

TikTokowi grozi ban: ośmiu użytkowników składa pozew przeciwko Stanom Zjednoczonym

Są w wieku od 25 do 50 lat, są trenerami sportowymi, sprzedawcami ciastek, a nawet weteranami Sił Powietrznych i mieszkają w całych Stanach Zjednoczonych i łączy ich wspólny punkt: za pomocą TikToka rozmawiają na swoje ulubione tematy z setkami tysięcy, a nawet miliony abonentów. We wtorek 14 maja ośmiu amerykańskich użytkowników TikTokera złożyło skargę przeciwko Stanom Zjednoczonym. Powód ich złości: uchwalona pod koniec kwietnia ubiegłego roku przez Waszyngton ustawa, która nakłada na chińską firmę ByteDance, do której należy TikTok, obowiązek sprzedaży platformy, w przeciwnym razie zostanie ona zakazana na amerykańskiej ziemi.

według Ich skargaPrawo to narusza Pierwszą Amerykańską Poprawkę, która gwarantuje wolność słowa. ona „Grozi to pozbawieniem ich i reszty kraju tego specjalnego środka wyrazu i komunikacji”.. Ci ludzie „Odnaleźli swój głos, zgromadzili dużą publiczność, poznali nowych przyjaciół i zetknęli się z nowymi, odmiennymi sposobami myślenia – a wszystko to dzięki wyjątkowemu sposobowi hostingu, organizowania i rozpowszechniania informacji przez TikTok”. Prokuratorzy uważają, że takie prawo jest „Niekonstytucyjny”Ponieważ ona „Zakazany jest cały środek przekazu i wszelka mowa za jego pośrednictwem wyrażana, mimo że zdecydowana większość z nich jest chroniona”.

„Jeśli ja skreślę TikToka, ty spisz mój styl życia”.

W dokumencie ignoruje się argument, że zakaz TikToka nie uniemożliwi twórcom wyrażania siebie za pośrednictwem innych platform: „Gdybyśmy trzymali się Pierwszej Poprawki, byłoby to równoznaczne z uniemożliwieniem niezależnym amerykańskim autorom zgłaszania swoich artykułów EkonomistaLub dla amerykańskich muzyków, którzy mogą przesyłać strumieniowo swoje utwory w Spotify. »

Przeczytaj także | Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów „Stajemy się projektantem, fotografem i redaktorem”: kreatywność i druga strona TikToka i ekranów

W dokumencie podkreślono również, że w szczególności TikTok umożliwił tym twórcom zgromadzenie społeczności, a czasami także generowanie przychodów. Ci twórcy „Polegaj na TikToku, aby wyrażać siebie, uczyć się, wspierać sprawy, dzielić się opiniami, rozwijać społeczności, a nawet zarabiać na życie”..

Jako przykład podaje przypadek jednego z ośmiu powodów, Briana Firebaugha, który po odbyciu służby w marynarce wojennej i przejściu przez mroczny okres kupił małą farmę i zaczął dzielić się informacjami na temat rolnictwa na TikToku i jego produktach. Dzięki 430 000 subskrybentów mógł, jak wynika ze skargi, osiągnąć dochód, który pozwolił mu całkowicie poświęcić się prowadzeniu gospodarstwa rolnego. „Pozbawiony dostępu do TikToka Firebaugh będzie musiał znaleźć inną pracę i sfinansować opiekę nad synem, zamiast wychowywać go w domu”.

Koszty prawne pokrywa TikTok

Prokuratorzy uważają też, że główny powód uzasadniający to prawo – obawy o bezpieczeństwo danych Amerykanów na chińskiej platformie – nie jest aktualny. Zaraz to zrobimy „spekulacja”W skardze możemy przeczytać, która przypomina nam o amerykańskim wymiarze sprawiedliwości Już w przeszłości odrzucał ten pomysł.

READ  Aresztowanie słynnej artystki Tarany Alidoosti i prawników dziennikarzy, którzy relacjonowali śmierć Mohsy Amini.

Argumenty użyte przez ośmiu użytkowników TikTokera są podobne do tych przedstawionych w zeszłym tygodniu przez TikTok i ByteDance, kiedy one same złożyły skargę przeciwko USA w celu potępienia prawa. „Niekonstytucyjny”.

Trzeba przyznać, że firmie nie jest obce takie podejście. Ich koszty prawne pokrywa TikTok, a reprezentująca ich kancelaria prawna Davis Wright Tremaine już w 2020 roku złożyła pozew przeciwko Stanom Zjednoczonym w imieniu trzech TikTokerów, aby zapobiec wspieranemu wówczas zakazowi na platformie przez Donalda Trumpa. Sędzia federalny zgodził się z nimi, uznając, że właśnie takie zagrożenie stwarza sieć społecznościowa dla bezpieczeństwa narodowego „wirtualny”. W odpowiedzi na pozew złożony we wtorek Departament Sprawiedliwości USA stwierdził w oświadczeniu, że prawo grozi zakazem TikTok „Odnosi się do kluczowych problemów związanych z bezpieczeństwem narodowym, szanując Pierwszą Poprawkę”..

Przeczytaj także | TikTok: Pytania związane z możliwym zakazem w Stanach Zjednoczonych

Wykorzystaj tę zawartość ponownie