Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na żywo – Wojna na Ukrainie: Siły rosyjskie korzystają teraz z Internetu Starlink, mówi Kijów

Ukraiński wywiad poinformował w sobotę, że rosyjskie wojsko zaczęło korzystać na froncie z usługi Internetu satelitarnego Starlink miliardera Elona Muska.
Sieć ta była wcześniej wykorzystywana wyłącznie przez siły ukraińskie.
Śledź najświeższe informacje na temat konfliktu.

Ta transmisja na żywo dobiegła końca.

Śledź naszą aktualną transmisję na żywo:

Pomóż Ukrainie awansować w Senacie USA

W niedzielę Senat USA podjął zdecydowany krok w kierunku zatwierdzenia nowej, ogromnej pomocy dla Ukrainy, która była zamrożona w Kongresie od miesięcy. Zbierając 67 głosów w tym głosowaniu proceduralnym, Senat wskazuje, że posiada liczbę głosów niezbędną do późniejszego zatwierdzenia tej koperty. Data kolejnego głosowania w Izbie Radnych nie jest jeszcze znana, ale mogłoby się ono odbyć na początku tygodnia.

Tekst wyraźnie przewiduje 60 miliardów dolarów dla Ukrainy i 14 miliardów dolarów dla Izraela przeciwko Hamasowi.

Jednak przyznanie w Kijowie tej długo oczekiwanej okoliczności grozi zdecydowanym odrzuceniem przez Republikanów Trumpa w Izbie Reprezentantów, drugiej izbie Kongresu.

Kijów twierdzi, że siły rosyjskie korzystają ze Starlink

Ukraiński wywiad poinformował w sobotę, że siły rosyjskie zaczęły na froncie korzystać z usługi Internetu satelitarnego Starlink miliardera Elona Muska, choć do tej pory z tej sieci korzystały wyłącznie siły ukraińskie.

„Odnotowano przypadki użycia tych urządzeń przez rosyjskich okupantów. Zaczyna to nabierać charakteru systematycznego” – powiedział RBC-Ukraine Andriej Jusow, rzecznik Głównego Zarządu Ukraińskiego Wywiadu Wojskowego. Według agencji informacyjnej UNIAN przechwycenia radiowe wykazały, że rosyjskie jednostki stacjonujące w pobliżu Bachmutu na wschodniej Ukrainie „zaczęły szeroko wykorzystywać Starlink na froncie”.

Starlink posiada sieć ponad 2000 małych satelitów na niskiej orbicie nad Ziemią, co pomaga zapewnić dostęp do Internetu.

READ  Donald Trump ma silną pozycję w republikańskich prawyborach w obliczu mnożenia się nominacji

Niezadowolenie

Podczas sobotniego spotkania Donald Trump zagroził, że jeśli wróci do Białego Domu, nie zagwarantuje państwom NATO ochrony, zwłaszcza przed Rosją. Wypowiedzi budzące niezadowolenie i niepokój wśród członków koalicji.

międzynarodowy

Wsparcie europejskie

„Europa jest głównym darczyńcą, który wspiera Ukrainę kwotą ponad 85 miliardów euro” – wspomina komisarz europejski Thierry Breton z LCI. „Jesteśmy teraz w stanie wojny w przemyśle obronnym. Nasz przemysł produkuje znacznie więcej niż rosyjski”.

Wczoraj Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski rozmawiali przez telefon i omawiali kwestię „zapotrzebowań” Ukrainy na broń i amunicję.

Ukraińskie rolnictwo

Europejski Wysoki Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego Thierry Breton został przesłuchany w LCI na temat ukraińskiej konkurencji w zakresie produktów rolnych.

Kobieta zginęła od bomby

Gubernator Oleg Sinigubow powiedział, że bomby naprowadzane z powietrza wycelowały w wioskę Wodyan we wschodnim obwodzie charkowskim, zabijając 56-letnią kobietę.

45 nocnych ataków dronów

Ukraina ogłosiła, że ​​w ciągu nocy zniszczyła większość z 45 dronów wystrzelonych przez Rosję, powodując jedynie minimalne uszkodzenia fizyczne. Ukraińskie Siły Powietrzne podały w aplikacji Telegram: „W nocy okupant przeprowadził 45 ataków dronami… Pod koniec walk zniszczono 40 dronów Shahed”. Gubernator stanu Siergiej Łysak powiedział, że spadające gruzy lekko zraniły 39-letniego mężczyznę w środkowo-wschodnim obwodzie dnieprowskim. Według władz stolicy Kijowa i centralnego obwodu czerkaskiego na tym etapie nie zaobserwowano żadnych uszkodzeń.

Ukraina wzywa do broni

Odessa, Izmail, obwód chersoński, Charków: Wczoraj Ukraina była kilkakrotnie bombardowana. Najbardziej imponujący strajk miał miejsce na stacji benzynowej w Charkowie, w wyniku czego zginęło siedem osób. Wołodymyr Zełenski ma okazję podkreślić pilną potrzebę posiadania systemów obrony przeciwlotniczej i artylerii, aby stawić czoła atakom armii rosyjskiej. W szczególności potrzeby Ukrainy były wczoraj głównym przedmiotem dyskusji pomiędzy Emmanuelem Macronem a prezydentem Ukrainy.

READ  O czym pamiętać od czwartku, 7 kwietnia

Jeśli uderzymy ponownie, Ukraina zażąda broniźródło : Informacje o TF1

Plany Trumpa wobec NATO

Donald Trump zagroził wczoraj, że w przypadku reelekcji w USA nie będzie bronił zalegających z płatnościami krajów NATO, posunął się nawet do „zachęcania” Rosji do ataku na nie. Były prezydent USA regularnie krytykuje swoich sojuszników w NATO za niewystarczające finansowanie tej instytucji.

Jest prawdopodobnym kandydatem przeciwko Joe Bidenowi w listopadowych wyborach prezydenckich, a także wywiera presję na wybranych przez Republikanów urzędników w Kongresie, aby pogrzebali projekt ustawy o nowej pomocy dla Ukrainy.

Dzień dobry

Witamy w transmisji na żywo poświęconej wojnie na Ukrainie. Tutaj znajdziesz najnowsze, kluczowe informacje i zdjęcia dotyczące tego konfliktu.

Siedem osób, w tym troje dzieci, zginęło w sobotę podczas nocnego nalotu rosyjskich dronów na stację benzynową w Charkowie, dużym mieście w północno-wschodniej części kraju, w wyniku czego doszło do strzelaniny. „Rzeka ognia” Na jednej z ulic zniszczonych zostało około piętnastu domów.

„Rosyjscy terroryści muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za swoje czyny, a sprawcy tych zbrodni nie mogą dłużej pozostawać bezkarni”.Tak obiecał w sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski w przesłaniu w sieci Telegram.

Według lokalnych władz atak, przeprowadzony przy użyciu irańskich dronów Shahed, uderzył w stację benzynową i spowodował rozlanie płonącego paliwa. Ogień szybko objął duży obszar i doprowadził do ewakuacji około pięćdziesięciu osób.

Według gubernatora obwodu Olega Senegubowa w ataku zginęło siedem osób, w tym troje dzieci: siedmiolatek, czterolatek i sześciomiesięczne niemowlę. Z pożaru udało się uratować cztery osoby, w tym dziecko, a zniszczonych zostało około piętnaście domów.


Redakcja TF1info