Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Trzecia osoba zginęła w sobotnich starciach

Trzecia osoba zginęła w sobotnich starciach

Dziś, w sobotę, 19-letni młody mężczyzna zmarł w wyniku ran odniesionych podczas demonstracji w południowym Senegalu, co zwiększyło liczbę ofiar śmiertelnych w kraju od początku kryzysu związanego z przełożeniem wyborów prezydenckich do trzech, według źródła medyczne i polityczne. Agence France-Presse w niedzielę, 11 lutego, cytuje źródła.

W Ziguinchor A „19-letni mężczyzna został trafiony pociskiem w głowę i zmarł wczoraj wieczorem w wyniku odniesionych obrażeń na oddziale intensywnej terapii”.Urzędnik szpitala powiedział AFP pod warunkiem zachowania anonimowości. „Podczas protestów odniosło kilka poważnych obrażeń, a jeden z nich zmarł. Został postrzelony w głowę”.powiedział Abdou Sani, koordynator opozycyjnej Senegalskiej Partii Patriotów na rzecz Działania, Etyki i Braterstwa (PASTIF) w Ziguinchor. Dodał, że chłopiec był uczniem szkoły średniej i mieszkał w dzielnicy Ziguinchor, zwanej potocznie „Grand Dakar”.

W sobotę w większości senegalskich miast panował spokój, ale spontaniczne demonstracje trwały nadal w mieście Casamance, bastionie więzionego działacza opozycji Ousmane Sonko. Zgromadziło się w nim kilkudziesięciu młodych ludzi, czasem nieletnich, a siły bezpieczeństwa próbowały rozproszyć ich gazem łzawiącym.

22-letni student zginął także w Saint Louis na północy kraju, a 23-letni handlarz zginął w Dakarze od piątku podczas ruchu protestacyjnego przeciwko przełożeniu wyborów prezydenckich zaplanowanych na 25 lutego. Zostało to ogłoszone przez prezydenta Macky'ego Salla. Opozycja uważa, że ​​to odroczenie ma na celu uniknięcie porażki kandydata na prezydenta, a nawet utrzymanie obecnego prezydenta na czele kraju jeszcze przez kilka lat, czemu zaprzecza.

Przeczytaj także | Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów W Senegalu pierwsze demonstracje i akty represji po przełożeniu wyborów prezydenckich

Obawa partnerów międzynarodowych

W komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych Ambasada USA w Senegalu złożyła kondolencje rodzinom i przyjaciołom ofiar. „Wzywamy wszystkie strony do pokojowego i przemyślanego działania i w dalszym ciągu wzywamy prezydenta Salla do przywrócenia harmonogramu wyborów, przywrócenia zaufania i uspokojenia sytuacji”.Powiedziała.

READ  Ojciec Frank Pavone przekształcił się w państwo świeckie

Wprowadzony przez Unię Europejską (UE). „Składamy kondolencje bliskim zmarłego”. Nazwał „Uprawnienia gwarantujące podstawowe wolności”ogłosił NA Nabila Masrali, rzeczniczka szefa dyplomacji Unii Europejskiej Josepa Borrella.

Międzynarodowi partnerzy Senegalu wyrazili zaniepokojenie i wezwali do jak najszybszego przeprowadzenia wyborów. W sobotę mobilizacja objęła diasporę, a demonstracje przyciągnęły kilka tysięcy ludzi do Paryża i Berlina.

Prezydent Macky Sall był zaskoczony przełożeniem wyborów na trzy tygodnie przed głosowaniem, decyzją zatwierdzoną przez Zgromadzenie Narodowe, które głosowało za przesunięciem terminu wyborów na 15 grudnia przyszłego roku po siłowym wydaleniu przedstawicieli opozycji. Zgromadzenie głosowało także za utrzymaniem Salla u władzy do czasu objęcia urzędu przez jego następcę, prawdopodobnie na początku 2025 r. Jego druga kadencja oficjalnie zakończyła się 2 kwietnia.

Przeczytaj także | Wybory prezydenckie przełożone w Senegalu: podzielony obóz prezydencki próbuje zmobilizować się wokół premiera Amadou Baha

Nowa demonstracja we wtorek

Stłumienie demonstracji w Senegalu rozgniewało opozycję. „Wzywamy społeczność regionalną i międzynarodową, aby stanęła w roli świadka w obliczu nadużyć tej ginącej potęgi”.– powiedziała Khalifa Sall, jedna z czołowych kandydatek na prezydenta.

Śledź nas na WhatsApp

Bądź na bieżąco

Otrzymuj najważniejsze wiadomości z Afryki na WhatsApp za pośrednictwem kanału „Monde Afrique”.

dołącza

Koalicja antyreżimowego kandydata Basseru Diomaye Faye, który uzyskał poparcie Ousmana Sonko, potępiła „Brutalność sił bezpieczeństwa, które dopuściły się bezprecedensowych aktów przemocy”.. otrzymałem „Starania” Od społeczeństwa obywatelskiego i aktorów politycznych „Utrudnianie zamachu stanu” W imieniu prezydenta Salla i utrzymania wyborów prezydenckich zaplanowanych na 25 lutego.

Na wtorek zaplanowana jest nowa demonstracja zorganizowana przez grupę społeczeństwa obywatelskiego pod tytułem „Wybory Ar Sono” („Chrońmy nasze wybory”). W obliczu represji „Potrzebujemy strategii walki obywateli. Nieposłuszeństwo obywatelskie jest bronią, której użyjemy, aby zatrzymać ten kraj i przywrócić legitymizację konstytucyjną”.Poinformował o tym Malek Diop, koordynator tej grupy.

READ  Na zdjęciach, na zdjęciach. Co najmniej cztery osoby nie żyją, a dziesiątki są ranne w pożarze 14-piętrowego budynku w Walencji
Przeczytaj także | Dlaczego przełożenie wyborów prezydenckich podpala Senegal? Zrozumienie w trzy minuty

Świat z Agence France-Presse