Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy odkryli nową planetę, która potencjalnie nadaje się do zamieszkania

Naukowcy odkryli nową planetę, która potencjalnie nadaje się do zamieszkania

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Warwick w Anglii szacuje, że ta nowa planeta, nazywana „Gliese 12 b”, może zawierać wodę i dlatego potencjalnie nadaje się do zamieszkania.

Nowa planeta nadająca się do życia? Naukowcy z Uniwersytetu w Warwick w Anglii we współpracy z NASA i Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) potwierdzili w 2018 roku istnienie nowej, potencjalnie nadającej się do zamieszkania planety. badanie Wydany w czwartek, 23 maja.

Ta egzoplaneta, zwana Gliese 12 b, znajduje się poza naszym Układem Słonecznym, ponad 40 lat świetlnych od nas. Brytyjskie radio podaje, że jest to jedna z niewielu znanych planet skalistych, na których teoretycznie może przetrwać człowiek BBC.

Astrofizyk Thomas Wilson powiedział BBC: „To naprawdę ekscytujące odkrycie, które ułatwi nam badania planet podobnych do Ziemi w naszej galaktyce”.

Temperatura 42°C

Zdaniem naukowców nowa egzoplaneta Gliese 12 b krąży wokół chłodnego czerwonego karła znajdującego się w gwiazdozbiorze Ryb. Gwiazda ta ma około 27% wielkości naszego Słońca i 60% temperatury.

Jeśli Gliese 12 b można uznać za nadające się do zamieszkania, to dlatego, że spełnia pewną liczbę kryteriów. Oprócz tego, że znajduje się na orbicie wokół swojej gwiazdy, podobnie jak Ziemia wokół Słońca, Gliese 12b znajduje się w wystarczającej odległości, aby woda mogła istnieć w stanie ciekłym.

Zakładając, że egzoplaneta nie ma atmosfery, naukowcy obliczyli, że temperatura jej powierzchni wynosi około 42 stopnie Celsjusza. Według BBC temperatura jest porównywalna z temperaturą odnotowaną w Wielkiej Brytanii latem 2022 r. W rzeczywistości po określeniu temperatury powierzchni planety łatwiej jest określić, czy zawiera ona zasoby niezbędne do życia. Lubić wodę.

Aby potwierdzić istnienie planety Gliese 12 b, zespół badawczy przeanalizował dane z satelitów NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej dotyczące jej wielkości, temperatury i odległości od Ziemi.

„Ekscytujące jest to, że ta planeta jest najbliższą nam planetą pod względem wielkości i temperatury” – powiedział BBC astrofizyk Thomas Wilson.

Podróż kosmiczna trwająca 225 tysięcy lat

Obecnie naukowcy nie znają dokładnego składu atmosfery planety, chociaż suma niektórych parametrów wydaje się wskazywać na obecność wody.

READ  Niedobór cynku i selenu.. Czy przy niedoborach żywieniowych preferowane są ciężkie formy?

Ale pomimo możliwości rozczarowania dla więcej niż jednego, planeta Gliese 12 b znajduje się 12 parseków dalej, powiedziała astrofizyk Larissa Palethorpe amerykańskiemu kanałowi telewizyjnemu. CNN. Innymi słowy, dotarcie do niego za pomocą znanych nam obecnie rakiet kosmicznych zajęłoby około 225 000 lat.

Jeśli chodzi o kolejny krok, naukowcy mają nadzieję wykorzystać Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba do przeprowadzenia spektroskopii. Metoda ta polega na wychwytywaniu światła gwiazd świecącego przez atmosferę egzoplanety i obserwacji długości fal pochłanianych przez określone cząsteczki. W ten sposób naukowcy mogą dowiedzieć się więcej o składzie atmosfery.

„Szczególnie ta planeta nauczy nas, jak Ziemia stała się nadająca się do zamieszkania” – Larissa Palethorpe powiedziała CNN.[et] Pokaże nam ścieżki zamieszkania, którymi podążają planety w trakcie ewolucji.