Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Poranny przymrozek na Marsie, odkrycie, które może przydać się przyszłym astronautom

Poranny przymrozek na Marsie, odkrycie, które może przydać się przyszłym astronautom

HuffPost Naukowcy odkryli szron na kilku wulkanach na Marsie

HuffPost

Kosmos – Poranny przymrozek zaobserwowano na niektórych z największych gór Układu Słonecznego. Mówiąc dokładniej, zjawisko to zaobserwowano podczas zorzy polarnej na masywnych wulkanach Marsa, które są trzykrotnie wyższe od Mount Everestu. To właśnie odkryli naukowcy – wynika z artykułu opublikowanego w czasopiśmie „ recenzja Przyrodnicze nauki o ziemi Poniedziałek, 10 czerwca.

Zjawisko to jest zaskakujące, ponieważ Mars ma atmosferę znacznie mniej gęstą niż ziemska i zawiera tysiące razy mniej wody niż nasza niebieska planeta. Dlatego mróz jest mało prawdopodobny. Istnieje jednak niezwykle cienka warstwa szronu, cieńsza niż włos, pokrywająca ogromną powierzchnię marsjańskich wulkanów.

„Po raz pierwszy odkryliśmy zamarzanie wody na szczytach wulkanów i po raz pierwszy odkryliśmy zamarzanie wody w tropikalnych regionach Afryki. Mars »ogłoszono Stróż Adomas Valentinas, planetolog z Uniwersytetu w Bernie w Szwajcarii i Uniwersytetu Browna w Stanach Zjednoczonych.

Mroźne wulkany

Mróz ten odkryto szczególnie w regionie Tharsis. Skupia masywne wulkany wysokie na kilka kilometrów, takie jak Olympus, Arsia, Askrios Mons, czy nawet Seraoneos Tholos. Aby dokonać tego odkrycia, naukowcy wykorzystali kolorowe obrazy sondy o wysokiej rozdzielczości Śledzenie statku kosmicznego Exomars (TGO) należącego do ESA (JEST).

Wykrywanie szronu na wulkanie Olympus za pomocą narzędzi CaSSIS, HRSC i NOMAD.
ESA/DLR/FU Berlin – ESA/TGO/CaSSIS Wykrywanie szronu na wulkanie Olympus za pomocą narzędzi CaSSIS, HRSC i NOMAD.

ESA/DLR/FU Berlin – ESA/TGO/CaSSIS

Wykrywanie szronu na wulkanie Olympus za pomocą narzędzi CaSSIS, HRSC i NOMAD.

Odkrycie to zostało potwierdzone m.in. niezależnymi obserwacjami wykonanymi przez sondę Europejska Agencja Kosmiczna Mars Express. Ale to nie było łatwe. Na Marsie występują dwa główne lotne związki: woda (H2O) i dwutlenek węgla (CO2). Obydwa mogą łatwo przekształcić się w gazy i w świetle widzialnym wydają się białe lub jasne. Dlatego trudno je rozróżnić.

READ  Spotkanie zostało przytłoczone przez silną epidemię gorączki denga

Dlatego badacze musieli przeprowadzić prawdziwe badania, korzystając z kilku narzędzi i symulacji numerycznych mikroklimatu marsjańskich wulkanów, aby dojść do wniosku, że tak, na Czerwonej Planecie rzeczywiście występuje szron. Kolejną kwestią podniesioną w tym badaniu jest to, że te symulacje numeryczne dowodzą, że temperatury powierzchni wulkanów, o których mowa powyżej, pozwalają wyobrazić sobie obecność zamarzniętej wody.

Wodna (ale wciąż tajemnicza) przeszłość.

Odkrycie podsyca hipotezę, że planeta była kiedyś bardziej wilgotnym, a może nawet nadającym się do zamieszkania światem, wypełnionym gigantycznymi jeziorami i wijącymi się rzekami. W rzeczywistości sonda kosmiczna krążąca wokół Marsa przesłała już dowody na obecność wody galareta I płyn Na Czerwonej Planecie odnotowując obecność dużych ilości lodu na biegunie północnym i południowym.

„To, co widzimy, może być śladem dawnego klimatu Marsa”.dodano do Stróż Valantinas na oszronionych wulkanach. „Może to być związane z procesami klimatycznymi atmosfery, które miały miejsce wcześniej w historii Marsa, być może miliony lat temu”.

Obecnie wymiana wody pomiędzy atmosferą a powierzchnią Marsa nie jest w pełni poznana. Wykrywanie szronu jest ważnym elementem, ponieważ może służyć jako ślad obiegu wody na Marsie. Nowy krok w kierunku identyfikacji kluczowych zasobów, które mogłyby pomóc w potencjalnej eksploracji przez człowieka.

Zobacz także na HuffPost :