Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Najlepsze źródła pokarmowe potasu do obniżania ciśnienia krwi

Najlepsze źródła pokarmowe potasu do obniżania ciśnienia krwi

Od dawna wiadomo, że osoby spożywające duże ilości potasu doświadczają niższego ciśnienia krwi. Podniesienie średniego spożycia potasu do zalecanego przez populację poziomu 4,7 grama dziennie obniżyłoby skurczowe ciśnienie krwi o 1,7 do 3,2 mm Hg. Ta redukcja jest równoważna z tą, którą można by zaobserwować, gdyby mieszkańcy Zachodu zmniejszyli spożycie soli o 4 gramy dziennie.

Związek między potasem a ciśnieniem krwi

Aby organizm funkcjonował prawidłowo, niezbędne jest utrzymanie odpowiedniej równowagi potasu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz komórek. Ponieważ potas jest elektrolitem, jest dodatnio naładowanym jonem, który musi pozostać wystarczająco skoncentrowany (około 30 razy bardziej skoncentrowany wewnątrz komórek niż na zewnątrz). Aby móc pełnić swoją rolę, oznacza to między innymi interakcję z sodem w celu kontrolowania transmisji nerwów, skurczów mięśni i pracy serca.

Tak wiele badań wykazało związek między niskim poziomem potasu a wysokim ciśnieniem krwi, że naukowcy są obecnie przekonani, że zwiększenie poziomu potasu jest równie ważne w kontrolowaniu wysokiego ciśnienia krwi, jak dieta uboga w sól.

Oznaki niedoboru potasu

Potas występuje obficie w owocach i warzywach, ale jeśli masz dietę bogatą w przetworzoną żywność, prawdopodobnie nie otrzymujesz go w wystarczających ilościach. Ponadto ogólnie zaleca się spożywanie pięć razy więcej potasu niż sodu. Ale ponieważ większość populacji w krajach uprzemysłowionych stosuje dietę bogatą w przetworzoną żywność zawierającą sód, większość z nich ma dwa razy więcej sodu niż potasu.

Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, może to być oznaką braku potasu, tego cennego minerału. Podobnie odwodnienie spowodowane wymiotami, biegunką lub nadmierną potliwością może obniżyć poziom potasu, podobnie jak niektóre leki, w tym diuretyki, środki przeczyszczające, leki chemioterapeutyczne i steroidowe leki przeciwzapalne.

Objawy ciężkiego niedoboru potasu obejmują zmęczenie, osłabienie mięśni, ból brzucha i skurcze. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić zaburzenia rytmu i porażenie mięśni.

READ  Bardzo zła wiadomość dla fanów Baldur's Gate 3 czekających na fizyczne wersje na PS5 i Xbox Series

Najlepsze źródła pokarmowe potasu

Mówiąc o potasie, większość ludzi od razu myśli o bananach. Ale nie musisz jeść bananów, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość potasu. Zwłaszcza, że ​​banany są również bogate w cukier.

Banany zawierają potas, ale podobnie jak zdecydowana większość innych owoców i warzyw. Potas jest dominującym składnikiem odżywczym w większości owoców i warzyw, ale istnieją inne źródła pokarmowe potasu.

Na przykład awokado zawiera dwa razy więcej potasu niż banany i jest bogate w dobre jednonienasycone kwasy tłuszczowe.

Jednak ogólnie rzecz biorąc, powinieneś uzyskać wystarczającą ilość potasu, jedząc różne warzywa, w tym:

Boćwina (960 mg potasu na 175 gramów)

Awokado (874 mg na 230 gramów)

Szpinak (838 mg na 180 gramów)

– pieczarki cremini (635 mg na 140 gramów)

Brokuły (505 mg na 160 gramów)

Brukselka (494 mg na 160 gramów)

Seler (344 mg na 150 gramów)

Sałata rzymska (324 mg na 90 gramów)

Jeśli cierpisz na wysokie ciśnienie krwi, zdecydowanie zaleca się zwiększenie spożycia potasu. Aktualna zalecana dzienna porcja do spożycia dla osób dorosłych wynosi 4700 mg.

Jeśli linki do tego artykułu nie wyświetlają się poprawnie, kliknij, aby wyświetlić „Oryginalny artykuł poniżej”