Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Macieja Witockiego.  Polski prezydent.

Macieja Witockiego. Polski prezydent.

Opublikowano 9 grudnia 2020 o 16:41Zaktualizowano 9 grudnia 2020 o 17:42

Polacy są silni, a polscy przywódcy jeszcze silniejsi. Maciej Witocki, szef polskiego Lewiatana Mediv, nie jest wyjątkiem od reguły. Podobnie jak większość europejskich liderów biznesu jest zły na ograniczone stanowisko swojego rządu, które uniemożliwia uruchomienie europejskiego planu naprawy gospodarczej. Waży to prawie 2 miliardy euro, a firmy mają żywotną potrzebę zrównoważenia katastrofalnych skutków kryzysu wirusowego. Warszawa jednak zawetowała tę decyzję, argumentując, że Bruksela raczej nie będzie stawiała swojej pomocy poniżej poszanowania praworządności. Cóż za arogancja ze strony Federacji. Jednocześnie Polska pozbawia swoich obywateli około 60 miliardów euro. Dlatego Maciej Witocki, który ma silną osobowość, dodaje swój głos do czterech głównych europejskich pracodawców (m.in. Mediv i BDI), aby zaapelować do europejskich liderów. Tydzień temu rzucił wyzwanie swojemu rządowi w piśmie podpisanym przez osiem innych ugrupowań reprezentujących 75% krajowego przemysłu. Jest zdumiony i słusznie: „Fakt, że Polska jest kojarzona z odrzuceniem praworządności, jest dla naszych firm katastrofalny. Szkody są nieodwracalne”. Maciej, 53 lata, Europejczyk i frankofil. Dlaczego Francja? „Oprócz języka rosyjskiego kontekst historyczny tamtych czasów zapewnił jedynie możliwość nauki języka francuskiego w polskim systemie szkolnym”. Dlatego kontynuował studia inżynierskie we Francji w Szkole Centralnej. Po powrocie w 1997 roku pracował jako Prezes Francusko-Polskiej Izby Handlowej w Cetelem, a następnie kierował oddziałem Orange. Francja przyznała mu Legię Honorową i Krzyż Zasługi. Jeśli uda mu się przekonać swój rząd do zmiany stanowiska, jemu także należy się dobroć ze strony swojego kraju.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć pełną galerię „Na horyzoncie”

Jakie są klucze do adaptacji w złożonym środowisku?

Jak możemy odpowiedzieć na wyzwania transformacji energetycznej? Jak odnaleźć się w niestabilnym środowisku gospodarczym i politycznym? Jak najlepiej wykorzystać możliwości w zakresie innowacji w każdym sektorze? Na co dzień poprzez nasze analizy, ankiety, felietony, międzynarodowe przeglądy prasy i artykuły redakcyjne wspieramy naszych abonentów, dając im klucze do przystosowania się do złożonego otoczenia.

READ  Dyrektor generalna firmy produkującej napoje Humanode twierdzi, że nie ma wolnych weekendów i jest „zawsze dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu”.

Odkryj oferty