Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Intel otworzy fabrykę w Polsce, kontynuując swoją strategię rozwoju w Europie

Intel otworzy fabrykę w Polsce, kontynuując swoją strategię rozwoju w Europie

Intel kontynuuje swoje zapowiedzi w ramach swojej europejskiej strategii. Amerykański gigant półprzewodników W utworzenie nowego oddziału w Polsce planuje zainwestować do 4,6 miliarda dolarów. Już w marcu 2022 roku przedstawił swój plan inwestycyjny dla kontynentuTo duży projekt Z budowy” Ogromna fabryka » W Niemczech, w regionie Magdeburga, za 17 miliardów euro. A Projekt jest opóźniony w stosunku do harmonogramu i według niektórych niemieckich mediów grupa może otrzymać wzrost wsparcia z 6,8 do 9,9 mld euro. Rzecznik rządu potwierdził, że prezes Intela Pat Gelsinger i kanclerz Olaf Scholz spotkają się w tej sprawie w poniedziałek w Berlinie. Prace mają się rozpocząć w Niemczech w 2024 r., a pierwsza produkcja będzie mogła trafić na rynek w 2027 r.

Półprzewodniki: europejskie przedsięwzięcie Intela o wartości 80 miliardów dolarów sfinansuje ogromną niemiecką fabrykę oraz prace badawczo-rozwojowe w Saclay

Jeśli chodzi o polską placówkę, oczekuje się, że w ramach projektu powstanie około 2000 bezpośrednich stanowisk pracy, jak grupa określiła w komunikacie prasowym, a także kilka tysięcy pośrednich stanowisk pracy. I Pwyspa Niemiecki zakład będzie poświęcony produkcji chipów LGPolska fabryka, która będzie zlokalizowana we Wrocławiu w południowo-zachodniej części kraju, będzie odpowiedzialna za montaż i testowanie półprzewodników.

Bliskość geograficzna tych lokalizacji do planowanych „poprawi elastyczność i wydajność europejskiego łańcucha dostaw półprzewodników”, twierdzi Intel, który spodziewa się dużych zamówień w tym sektorze w nadchodzących latach.

Polska siła robocza jest bardzo konkurencyjna

Związek stwierdził, że oprócz położenia geograficznego Polska została wybrana także ze względu na „wysoce konkurencyjną” siłę roboczą Pionier mikroprocesorów w Ameryce. Oczekuje się, że obiekt we Wrocławiu zacznie działać do 2027 r. Intel zwraca uwagę, że jest obecny w Polsce już od około trzydziestu lat i posiada w Gdańsku centrum badawczo-rozwojowe (R&D), które jest największe w Europie i zatrudnia około 4000 osób.

„Cieszymy się, że największą zagraniczną inwestycją w historii Polski kieruje Intel, legenda Doliny Krzemowej znana ze swoich innowacyjności” – powiedział polski premier.

Półprzewodniki: Europa przedstawia plan utrzymania się w wyścigu z Azją

READ  Prime Gaming: Alien Isolation dostępny od października 2021 r

Podwoić udział chipsów produkowanych w Europie

Ta zapowiedź brzmi jak bardzo dobra wiadomość dla Europy, która w ostatnim czasie stara się utrzymać w wyścigu i zmniejszyć swoją zależność od Azji. Produkcja półprzewodników Leży to w centrum dzisiejszych obaw, ponieważ chipy są ważne dla przemysłu przyszłości i niezbędne dzisiaj Produkcja smartfonów, komputerów, samochodów, samolotów… Zwłaszcza, że ​​okres po Covid-19, w którym wystąpił niedobór półprzewodników, który spowolnił tempo światowego przemysłu motoryzacyjnego, odcisnął swoje piętno. W połowie kwietnia Parlament Europejski i państwa członkowskie Unii Europejskiej osiągnęły porozumienie w sprawie planu (prawa chipowego), którego celem jest rozwój tej branży na starym kontynencie. Wyznaczony cel: osiągnąć 20% światowej produkcji chipów w 2030 r., czyli podwoić poziom obecny.

Ten nowy projekt może zatem przyczynić się do ożywienia europejskiego ekosystemu półprzewodników. Tym bardziej, że Intel ma duże ambicje.

W marcu 2022 r. jej dyrektor generalny Pat Gelsinger ogłosił, że chce „ Stwórz światowej klasy ekosystem » Oraz planowanie całkowitych inwestycji w Europie, które w ciągu dziesięciu lat mogą sięgnąć 80 miliardów euro. Wszystko po to, aby stworzyć chipy nowej generacji. Zapowiedź ta została wówczas przyjęta z zadowoleniem przez Komisję Europejską i Francuza Thierry’ego Bretona, którzy potwierdzili, że jest to pierwsze osiągnięcie ustawy o chipach.

Półprzewodniki: „Produkcja we Francji jest opłacalna dla Soitec” (Pierre Barnabe, dyrektor generalny)

Biorąc pod uwagę rozwój w Europie, Intel będzie musiał także zainwestować około 12 miliardów euro w rozbudowę swojego zakładu produkcyjnego. Płytki krzemowe (bardzo cienkie dyski z materiału półprzewodnikowego, na których wytrawione są układy scalone i chipy) Jej siedziba znajduje się już w Irlandii, a także posiada oddział we Włoszech o wartości 4,5 miliarda euro, zajmujący się procesem pakowania, we współpracy z francusko-włoskim partnerem-założycielem STMicroelectronics.

Amerykańska firma Micron inwestuje w Chinach

Kolejne ogłoszenie w branży półprzewodników wywołuje zamieszanie. Te należące do amerykańskiego giganta technologicznego Micron. Grupa ogłasza inwestycję w Chinach o wartości ponad 500 milionów euro, pomimo konkurencji między Pekinem a Waszyngtonem w tym sektorze oraz niedawnych niepowodzeń, jakich grupa doświadczyła w tym kraju.

READ  Amelie O'Dea Castera potępia „rasistowskie ataki” na piosenkarkę Ayę Nakamurę

Firma Micron stała się celem w marcu dochodzenia prowadzonego przez chińskie władze w związku z rzekomymi błędami w zakresie bezpieczeństwa jej produktów. W następstwie dochodzenia Pekin w zeszłym miesiącu zakazał chińskim firmom zakupu wrażliwej infrastruktury od grupy. Pomimo wyraźnej groźby ze strony Pekinu amerykańska firma mimo to zdecydowała się zainwestować ponad 4,3 miliarda juanów (około 550 milionów euro) w swoją placówkę w Xi’an na północy kraju. Czwarty co do wielkości producent półprzewodników na świecie powiedział, że inwestycja umożliwi zakup sprzętu i budowę nowej fabryki.

Ten projekt inwestycyjny podkreśla niezachwiane zaangażowanie firmy Micron w działalność w Chinach i zaangażowanie naszych chińskich członków zespołu „, ogłosił dyrektor generalny Sanjay Mehrotra, cytowany w komunikacie prasowym. Micron nie ujawnił wartości transakcji, ale powiedział, że zaoferuje kontrakty 1200 pracownikom spółki zależnej Powertech, Xian.

(z AFP)