Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ile pomocy wojskowej udziela się Ukrainie?

Ile pomocy wojskowej udziela się Ukrainie?

Opublikowany w:

Armia ukraińska odniosła szereg sukcesów w kontrataku na wschodzie kraju. Ten postęp na polu bitwy osiągnęli sami żołnierze ukraińscy, przy szerokim wsparciu wojskowym ze strony aliantów zachodnich z tyłu.

Budżet obronny w Moskwie jest pięciokrotnie wyższy niż w Kijowie. Biorąc pod uwagę ten rozdźwięk między dwoma walczącymi krajami, w lutym opór armii ukraińskiej wydawał się skazany na zagładę. Ale wojsko pokazało swoją odporność, a prezydent Zełenski wiedział, jak zdobyć międzynarodowe poparcie. Niezbędne pomoce w środkach wojennych, amunicji, inteligencji i technologii. Niechętni angażowaniu się na miejscu, alianci ustanowili pakiet działań wojennych, który zwiększał pomoc humanitarną i gospodarczą. Według najnowszych statystyk opublikowanych przez Instytut Kiloński Dla światowej gospodarki na początku sierpnia, wszystkich krajów łącznie uroczysty obowiązek obrony Ukrainy przekroczył 40 miliardów dolarów. Nie biorąc pod uwagę niedawnych dodatkowych obietnic złożonych przez Stany Zjednoczone, jest to czterokrotność ukraińskiego superbudżetu obronnego przegłosowanego na 2022 rok.

Stany Zjednoczone są zdecydowanie największym donatorem pomocy wojskowej

Ponad połowa tej pomocy, około 25 miliardów dolarów, pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Jest to znacznie większa kwota niż pomoc wojskowa USA udzielona w 2020 r. trzem krajom, które Waszyngton od dawna wspierał: Izraelowi, Egiptowi i Afganistanowi przed powrotem talibów. Inne źródła amerykańskie szacują, że ta pomoc jest niewątpliwie znacznie wyższa i wynosi około 40 miliardów dolarów.

Czy ta ogromna pomoc zmienia Ziemię?

To właśnie zmienia grę w poniedziałek rano, powiedział generał Jean-Paul Palomeros, były naczelny dowódca sił NATO. Do ostatnich sukcesów ukraińskich sił zbrojnych przyczyniła się ilość i szybkość udzielania amerykańskiej pomocy. I to nie koniec. W zeszłym tygodniu sekretarz stanu USA Anthony Blinken podczas niespodziewanej wizyty w Kef obiecał nową kopertę o wartości 2 miliardów dolarów. Powiedział, że pomoc wojskowa USA stanie się stała. Ta nowa okoliczność zostanie wykorzystana do wzmocnienia „długoterminowej” obrony Ukrainy i jej sąsiadów. Połowa trafi na Ukrainę. Minister obrony, który towarzyszył Anthony’emu Blinkenowi, wcześniej zapowiedział ponadto transporty ciężkiej broni, amunicji i zbroi na kwotę 675 mln dolarów. Ta ogromna pomoc służy strategicznym interesom Stanów Zjednoczonych, chcących uniemożliwić Władimirowi Putinowi wygranie tej wojny, a także oczywiście amerykańskiemu przemysłowi zbrojeniowemu, największemu beneficjentowi napływających nowych zamówień.

READ  Śledztwo w sprawie sabotażu gazociągu Nord Stream: podstawowa potrzeba prawdy

Z drugiej strony, zgodnie z danymi przeanalizowanymi przez niemiecki instytut, Europejczykom znowu kończy się wysiłek

Szef badania ostrzega, że ​​pomoc wojskowa z Europy spadła od kwietnia. Wszystkie rodzaje pomocy łącznie, Niemcy są trzynastym donatorem, Unia Europejska jest na 14., a Francja na 20. Kraje europejskie skupiają się na kryzysie energetycznym, którego doświadczają po części z powodu Rosji. Mają też bardzo ograniczony zapas broni, co ujawniła wojna rosyjska na Ukrainie i częściowo tłumaczy ich niechęć.

Ale podkreślmy, że wysiłki Europejczyków są wielkie. W wartościach bezwzględnych Polska jest drugim po Stanach Zjednoczonych dawcą pomocy wojskowej, a Wielka Brytania trzecim. A jeśli zrównoważymy pomoc według PKB krajów-darczyńców, najbliżsi sąsiedzi Rosji są zdecydowanie najbardziej hojni. Estonia jest pierwsza w swoim rodzaju, ponieważ przeznacza na Ukrainę 0,9% swojego PKB, a wszelką pomoc łącznie, podobnie jak Łotwa i Polska 0,5% swojego PKB. Stany Zjednoczone są dopiero siódme z 0,2% PKB.