Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Fala upałów: Europa Zachodnia w piekarniku

Fala upałów: Europa Zachodnia w piekarniku

To sprawa stanu wyjątkowego. Nigdy w swojej historii brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia nie wydała alertu poziomu 4. Jest to alarmujące ostrzeżenie o niebezpieczeństwie, jakie ciepło stanowi nawet dla młodych i/lub zdrowych ludzi. W Wielkiej Brytanii w poniedziałek 18 lipca we wschodniej Anglii zanotowano 38,1 stopnia Celsjusza, najwyższą w tym roku i trzecią w historii temperaturę. We wtorek termometr po raz kolejny wkroczy na nową ścieżkę.

„Globalne ocieplenie już tu jest. Musimy działać w obliczu tego zjawiska … a także nauczyć się z nim żyć”Gary Evans, 68-letni emeryt z nadmorskiego kurortu Tankerton, utknął na południowym wschodzie. Najwyższa temperatura w Wielkiej Brytanii spodziewana jest we wtorek i może przekroczyć próg 40 stopni, pierwszy w kraju. Brytyjski rekord sięga 25 lipca 2019 r., z wynikiem 38,7 w Cambridge we wschodniej Anglii. „Cieplejsze niż pustynia”Poniedziałkowy nagłówek tabloidu słońce.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Anglia obawia się historycznej fali upałów

Niektóre szkoły pozostaną zamknięte, a spodziewane są poważne zakłócenia w transporcie. Ruch został zawieszony na lotnisku London Luton z powodu powierzchowna wada Na torze z powodu upału. Na kolei wiele firm kolejowych wezwało mieszkańców, aby we wtorek nie podróżowali, ponieważ brytyjska sieć kolejowa nie była przystosowana do takiego ciepła.

W niedzielę rząd został oskarżony o zaniedbanie sytuacji po tym, jak ustępujący premier Boris Johnson opuścił spotkanie kryzysowe na ten temat na Downing Street.

Pożary na Półwyspie Iberyjskim

Z kolei Hiszpania od ponad tygodnia jest w szponach duszącej fali upałów, która spowodowała liczne pożary, które zniszczyły dziesiątki tysięcy hektarów. W poniedziałek prawie cały kraj pozostał w pogotowiu „ekstremalne niebezpieczeństwo” Z ognia na szczyt. Zmiana klimatu zabija ludzi (…) Ale także nasz ekosystem i nasza bioróżnorodność”.W poniedziałek odpowiedział premier Pedro Sanchez. Pasterz został zabity przez szalejące pożary w północno-zachodniej Hiszpanii, druga ofiara śmiertelna po strażaku w tym samym regionie w niedzielę.

READ  Philip Goffin oskarża o „najbardziej wszechstronny wynik dla amatorów”
Hiszpański strażak próbuje powstrzymać pożar w pobliżu wsi Tabra, niedaleko Zamory na północy kraju, 18 lipca 2022 r.

Po pobiciu rekordowych lipcowych temperatur w czwartek, z rekordowymi 47 stopniami Celsjusza na północy kraju, Portugalia powinna zobaczyć zimniejszy dzień, kończący tydzień fali upałów. Około 800 strażaków nadal walczyło w poniedziałek z czterema pożarami w centrum i na północy kraju. Według ochrony ludności pożary lasów w ciągu dziesięciu dni zabiły cztery osoby, ciężko rannych pięć i ewakuowały 960 osób. Burmistrz Murki (Północ) ogłosił w poniedziałek, że w ich zwęglonym samochodzie znaleziono martwą parę w wieku 70 lat.

Przeczytaj także: Grecja, Hiszpania, Wielka Brytania i Portugalia: duża część Europy cierpi z powodu fali upałów

Według Instytutu Ochrony Przyrody i Lasu od początku roku spłonęło prawie 44 000 hektarów, więcej niż w 2017 r., kiedy w pożarach zginęło około 100 osób.

Na północy też szaleje fala upałów

Dzisiaj Holandia odnotowała swój najgorętszy dzień w roku, z temperaturami sięgającymi 35,4 stopni Celsjusza w południowo-zachodnim mieście Westdorp. We wtorek temperatury w południowej i środkowej Holandii mogą osiągnąć 39 stopni Celsjusza.

Belgia obawia się również wzrostu temperatur we wtorek, ponieważ według Królewskiego Instytutu Meteorologii (IRM) temperatura termometru może wzrosnąć w miejscach nawet o 40 stopni Celsjusza. Ustalono harmonogramy dla niektórych zawodów narażonych na działanie ciepła.

Według Komisji Europejskiej około połowa terytorium UE jest obecnie zagrożona suszą z powodu przedłużającego się braku opadów, co naraża kraje takie jak Francja, Rumunia, Hiszpania, Portugalia i Włochy na potencjalnie niższe plony.

Naukowcy twierdzą, że rozprzestrzenianie się ekstremalnych zjawisk pogodowych jest bezpośrednim skutkiem globalnego ocieplenia, a emisje gazów cieplarnianych rosną pod względem intensywności, czasu trwania i częstotliwości.

naukowiec