Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W wieku 77 lat zmarł wielki amerykański pisarz Paul Auster, autor powieści „Moon Palace” i „Juggernaut”.

W wieku 77 lat zmarł wielki amerykański pisarz Paul Auster, autor powieści „Moon Palace” i „Juggernaut”.

Jak rodzi się pisarz? W przypadku Paula Austera sprawa ta miała miejsce, gdy miał 8 lat. Pasjonat baseballu, wcześniej lojalny„świecący” Willie Mays, jeden z nowojorskich gigantów. Któregoś dnia wychodząc z meczu spotkał swojego idola i poprosił go o autograf. „Oczywiście, synu May odpowiada. Czy masz ołówek? » Chłopak nie ma nic do pisania. Ani jego ojciec. Nikt. „Przykro mi, synu”. : Bez ołówka i bez podpisu. Auster mówi, że rozpłakał się Dlaczego pisać? (Dzieła Południa, jak wszystkie jego dzieła przetłumaczone we Francji). „Od tego wieczoru mój ołówek jest zawsze ze mną, gdziekolwiek się udaję. Z radością mówię moim dzieciom: „W ten sposób zostałam pisarką”. »

Po prawie siedmiu dekadach dziecko z ołówkiem zmarło w swoim domu na Brooklynie w Nowym Jorku wieczorem we wtorek 30 kwietnia. Ogłaszać New York Timesa. Miał 77 lat i około czterdziestu książek przetłumaczonych na ponad 40 języków. Powieściopisarz, ale także poeta, tłumacz, krytyk, eseista, scenarzysta i autor Pałac Księżycowy (1990), Juggernaut (1993), Sam w ciemności (2009) lub nawet Baumgartnera (2024) Napisał tysiące stron, stając się wielkim amerykańskim pisarzem. Jeden z najmądrzejszych ludzi swojego pokolenia, a także najbardziej frankofoński. Jubiler w sztuce narracji, zagłębiający się w swoje dzieciństwo, swoją historię i to, jak go nazywał „obszar wewnętrzny” Żywić teksty romantyczne, biograficzne, a nawet polityczne wielką inteligencją i wrażliwością. Jak nikt inny potrafił prześledzić życie swoich bohaterów lub własne życie w całej jego rozciągłości, jego sprzeczności, konsekwencje, konsekwencje, czasem połączone oczywistymi zbiegami okoliczności.

Jego żona, Siri Hostveit, również pisarka, ogłosiła w marcu 2023 roku, że cierpi na raka, którego zdiagnozowano w grudniu, po kilku miesiącach choroby. Paul Auster był leczony w Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku. „Mieszkam w miejscu, które nazwałem Cancerland”. Siri Hustvedt napisała: „Życie z osobą chorą na raka i bombardowaną chemioterapią i immunoterapią to przygoda bliskości i separacji”.

„Niewidzialna granica między życiem a śmiercią”

W 1982 roku, poprzez kolejną historię rozłąki, nagłą śmierć ojca, trzy lata wcześniej, Paul Auster wkroczył na scenę literacką. śmierć, „Pod koniec długiej choroby możemy to przyjąć z rezygnacją”. W pierwszym akapicie swojej pierwszej książki napisał: wynalazek izolacji, Gdzie próbował dowiedzieć się, kim był jego ojciec. „Ale jeśli człowiek umiera bez wyraźnego powodu, jeśli człowiek umiera po prostu dlatego, że jest człowiekiem, to jesteśmy tak blisko niewidzialnej granicy między życiem a śmiercią, że nie wiemy już, po której stronie stanąć. Życie staje się śmiercią. i wydaje się, że był tego częścią przez cały czas.”

Masz 70,36% tego artykułu do przeczytania. Reszta jest zarezerwowana dla abonentów.

READ  Film w hołdzie Lechowi Wałęsie budzi w Polsce kontrowersje