Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Przeszedłem przez piekło”

„Przeszedłem przez piekło”

„Okropny ból”, „utrata masy ciała”, „depresja”… Aktor teatralny Arnaud Denis po banalnej operacji stawu biodrowego przeżył prawdziwe piekło. Aktor, który w lipcu 2023 roku przeszedł operację przepukliny pachwinowej, wyjaśnia, że ​​jego koszmar zaczął się trzy tygodnie po operacji, gdy przygotowywał się do roli Valmonta w sztuce „Les liaisons Dangereuses”, którą zaprezentował i zaczął programować . Na początku roku szkolnego. „Ból był tak silny, że po tygodniu musiałem wycofać się z projektu” – wspomina. Arno nie wrócił jeszcze na scenę.

Przykuty do łóżka z powodu chronicznego, wyniszczającego zmęczenia 40-letni aktor z biegiem tygodni zauważył, że jego stan zdrowia pogarsza się, w tym pogarsza się jego sprawność seksualna: „Miałem silny ból brzucha, ciągłe nudności, szumy uszne, drżenie… i problemy z wytryskiem. . Schudłem 17 kilogramów w trzy miesiące » Dziś Arno pragnie ostrzec przed poważnymi powikłaniami związanymi ze stosowaniem „siatek” podczas operacji przepukliny, o których pacjenci nie są dobrze poinformowani.

Protetyka lub „siatka” stosowana w leczeniu przepukliny pachwinowej.

© Dr

Przepuklina pachwinowa dotyka 1 na 4 mężczyzn

O czym dokładnie mówimy? Wyrób medyczny stosowany od dziesięcioleci w leczeniu przepuklin. Nazywa się ją „siatką”, „weonem”, „siatką”, „siatką” lub „płytką” i jest protezą (polipropylenem) o różnych rozmiarach i jest często stosowana w chirurgii przepukliny pachwinowej, choroby dotykającej jedna osoba cztery razy. Zabieg chirurgiczny polega na reintegracji części narządu uwięzionej w kanale pachwinowym (gdzie przechodzi pępowina łącząca brzuch z jądrami) z jamą brzuszną i założeniu siatki. Proteza wywołując miejscową reakcję zapalną stymuluje wzrost tkanki bliznowatej (zwłóknienie), co wzmacnia ścianę brzucha.

Reszta zostanie podana po tym ogłoszeniu

Nikt nie mówi, że jeśli pojawi się problem, usunięcie protezy będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Arno Denisa

Co roku we Francji przeprowadza się 150 000 operacji „leczenia” przepukliny pachwinowej. Dzięki podejściu otwartemu lub małoinwazyjnemu (laparoskopia) ta chirurgia protetyczna jest leczeniem standardowym, ponieważ zmniejsza ryzyko nawrotu o 2% w porównaniu z 10–15% w przypadku techniki szytej. „Nie mówimy Ci, że nawrót choroby jest niczym w porównaniu z ryzykiem związanym z wszczepieniem kawałka plastiku do organizmu. Nie ostrzegamy, że jeśli wystąpi problem, będzie on bardzo skomplikowany, jeśli nie niemożliwy. całkowicie go usunąć” – mówi Arno.

Miesiące medycznej tułaczki

Po operacji aktor czuł się pozostawiony sam sobie. Chirurdzy przewodu pokarmowego, urolodzy, gastroenterolodzy… Arno przemieszcza się od specjalisty do specjalisty. „Chirurdzy nie chcą zajmować się powikłaniami i kierują do specjalistów, którzy nic nie rozumieją. Na leczenie w ośrodku leczenia bólu trzeba z reguły czekać 9 miesięcy. Oni nie mają pojęcia o bólu pachwiny. Zastrzelimy Cię i tyle to rozwiązanie proponuje AP-HP » Miesiące medycznej tułaczki bez podejrzeń powikłań związanych z protezą.

Z biegiem czasu proteza twardnieje, może pękać i powodować ból

Arno Denisa

Jest to prywatna grupa na Facebooku, która pozwala na kontynuację: 4000 członków „z całego świata” potępia siatkę stosowaną w chirurgii przepuklin. „Odkryłem, że mieli te same objawy co ja! Wtedy zdałem sobie sprawę, w jakim piekle się znalazłem… Jest wiele rozpaczliwych sytuacji… Problemy pojawiają się czasem po latach, z czasem proteza może się pojawić migrować lub stwardnieć. Rozszczepienie i uszkodzenie otaczających tkanek. Są ludzie, u których siatka powoduje erozję kości łonowej i kończy się to problemami z biodrem. Rozmawiam z osobą, której nie można operować z powodu raka pęcherza moczowego, ponieważ są dwa rodzaje raka. protezy blokujące dostęp. To jest we Francji.”

Częstość powikłań może wynosić od 12 do 30% pacjentów

Na arenie międzynarodowej zaczynają pojawiać się skargi pacjentów. W Stanach Zjednoczonych toczą się dziesiątki tysięcy spraw dotyczących obrażeń ciała. Badania społeczne w Wielkiej Brytanii i Australii wykazały, że większość ankietowanych pacjentów nie była odpowiednio poinformowana o ryzyku poważnych powikłań operacji przepukliny.

W filmie dokumentalnym wyemitowanym przez British Broadcasting Corporation (BBC) pod koniec 2018 roku widzimy pacjentów izolowanych i niezdolnych do chodzenia ani pracy od czasu operacji. Inni popadli w samobójstwo. Według tego raportu odsetek powikłań może dotyczyć od 12 do 30% pacjentów. Rzecznik Royal College of Surgery natychmiast odpowiedział: „Ludzie z powikłaniami potrzebują pomocy, a nie ciszy”. Istnieje także potrzeba ciągłego przeglądu danych, aby upewnić się, że w poprzednich badaniach nie pominięto poważnego i powszechnego problemu.

Pod koniec 2018 roku Australia „przed Europą” zdecydowała się zaklasyfikować siatki chirurgiczne jako „wysokiego ryzyka” ze względu na „poważne obawy związane ze stosowaniem tych wyrobów”.

Powikłania podobne do tych, które występują w przypadku implantów pochwowych

Powikłania te przypominają uszkodzenia spowodowane implantami pochwowymi, które są wyrobami medycznymi wykonanymi z tego samego materiału co implanty przepuklinowe. Czy pacjenci operowani na przepuklinę są narażeni na te same szkody, jakich doświadczają tysiące kobiet na całym świecie? Implanty pochwy przeznaczone do leczenia nietrzymania moczu (paski) i wypadania (implanty powiększone) są obecnie zakazane w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych i nie mogą być już oferowane we Francji.

Nie należy mylić różnych wszczepialnych wyrobów medycznych.

Public relations Davida Moskowitza

„W Stanach Zjednoczonych są prawnicy specjalizujący się w przepuklinach pachwinowych i to oni są obecnie zaniepokojeni zanieczyszczeniami, które mogą znajdować się w siatce. „Amerykanie boją się protez PIP (implantów piersi) i mylą różne wszczepialne urządzenia medyczne ” – ostrzega profesor David Moskowitz, dyrektor Oddziału Chirurgii Pokarmowej w szpitalu Louis Maurier (AP-HP) i sekretarz Francuskiego Towarzystwa Chirurgii Ciemieniowej „Zjawisko migracji i erozji implantu pochwowego (pasków) jest rzeczywiste i znane dla urologów i ginekologów Protezy stosowane w ścianie jamy brzusznej nie mają bezpośredniego kontaktu z narządami i nie powodują tego typu problemów.

Problemy nie wynikają ze sprzętu, ale z patologii, topografii pacjenta i zastosowanej techniki.

Public relations Davida Moskowitza

Chirurg zapewnia go, że wyroby medyczne stosowane w chirurgii przepuklin są „dokładnie przebadane, sprawdzone i zalecane”. „Od czasu protezy PIP system walidacji stał się bardziej restrykcyjny. W większości przypadków napotykane problemy nie są spowodowane sprzętem, ale samą patologią, topografią pacjenta i zastosowaną techniką. » W chirurgii przepukliny pachwinowej jest to zasadniczo „ryzyko przewlekłego bólu”.

Usunięcie protezy często wymaga kilku operacji

Profesor Moskowitz dodaje, że ryzyko dla powrózka nasiennego jest niskie i ma związek z samym zabiegiem chirurgicznym oraz że infekcja protezy (błędnie nazywana „odrzuceniem” lub „alergią”) stwarza wyjątkowe ryzyko (0,35% przypadków), ale może wymagać usunięcie implantu. Wyjaśnia, że ​​sześć służb we Francji wie, jak to zrobić „dobrze”. Ale dla pacjenta może to zająć kilka lat… nawet dziesięć lat! „Czasami zdarza się, że pacjent jest źle prowadzony przez chirurga, który nie wie, jak to zrobić. Najczęściej zajmuje to dużo czasu, ponieważ proteza jest bardzo zintegrowana i jej usunięcie wymaga kilku operacji. »

Bardzo poważny zabieg chirurgiczny

Arno wyjechał do Nowego Jorku, aby „uratować swoją skórę”. 11 kwietnia trafił w ręce specjalisty ze szpitala Mount Sinai, ośrodka specjalizującego się w protetyce ciemieniowej wspomaganej robotem (da Vinci). Chirurgia o wysokiej precyzji dla szczególnie precyzyjnego zabiegu. „Proteza przykleja się do naczyń krwionośnych i nerwów tak bardzo, że istnieje ryzyko poważnych powikłań i skutków na całe życie” – wyjaśnia aktor.

Zapłaciłem 45 tysięcy euro, aby uratować zdrowie i karierę.

Arno Denisa

Już trzecia konsultacja z nowym urologiem, która odbyła się w lutym, ujawniła to, czego obawiał się od tygodni: jądro od strony protezy zaczynało zanikać, gdyż nie było już prawidłowo unaczynione. Dzieje się tak na skutek ucisku protezy na powrózek nasienny: siatkę należy usunąć. Towarzysze w potrzebie poradzili mu, aby udał się do Stanów Zjednoczonych. „Przez kilka miesięcy miałem straszne przeczucie zbliżającej się zagłady… Zapłaciłem 45 000 euro, aby ocalić swoje zdrowie i karierę. »

Trzygodzinna operacja zakończyła się sukcesem. Protezę wszczepiono bez uszkodzenia tkanki lub powrózka nasiennego. Dwa tygodnie po operacji wszystkie bóle Arno ustąpiły i odzyskał on funkcje seksualne. „To cud!” „Ten chirurg uratował mi życie” – mówi aktor. Dziś Arno tworzy stowarzyszenie na rzecz ofiar protez przepuklinowych. Od czasu opublikowania alertu na Facebooku w grudniu twierdzi, że otrzymuje od trzech do czterech wiadomości dziennie. „Pacjenci cierpiący i porzuceni przez system medyczny”.

READ  Więcej zgonów, ale mniej zanieczyszczeń —