Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co dzieje się w mózgu, kiedy śpimy

Co dzieje się w mózgu, kiedy śpimy

Mózg nie jest bierny podczas snu. Wręcz przeciwnie, dzieje się tam wiele.

Noc składająca się z 3 do 6 kursów dziennie. Prawie wszystko trwa 90 Minuty i dzieli się na 4 etapy: sen, sen wolnofalowy (który obejmuje lekki sen wolnofalowy i głęboki sen wolnofalowy), sen REM i okres utajenia/czuwania. Na tych etapach snu mózg pozostaje aktywny i reaguje na różne sposoby.

1. Mózg pogrąża się w „mgle świadomości”

W ciągu dnia podwzgórze, niewielki obszar położony w sercu mózgu, wydziela wydzielinę Serotonina i małe białka „Nasenne” Co hamuje neurony w układzie pobudzenia. To właśnie pomaga Ci spać wieczorem. Powieki stają się ciężkie, oczy pieką, zwiększa się ziewanie Pomysły są zdezorientowane : Jest to „mgła świadomości”, jak ją nazywają naukowcy Znaki, że będziemy spać. Zespół dr Helen Bastogi Centrum Badań Neuronaukowych w Lyonie za pomocą elektrod umieszczonych w czaszce przeanalizowało różne fale mózgowe, które pojawiają się sekwencyjnie w mózgu podczas snu i które odzwierciedlają aktywność neuronów. Badacze ci wykazali, że wzgórze (znajdujące się bezpośrednio nad podwzgórzem) Śpi przed skorupąsiedziba Świadomośći to może trochę wyjaśnić Halucynacje lub namacalnych wrażeń (swobodny spadek, potrząsnąć) podczas snu.

2. Coraz bardziej zwalnia

W drugiej fazie cyklu snuPodczas snu wolnofalowego (50–60% nocy) wpływa to na aktywność elektryczną mózgu Stopniowo zwalnia Wyjaśnia nam Dr Mark Ray, neurolog i szef Narodowego Instytutu Snu i Czuwania (INSV). Śpiący zapada wówczas w rodzaj półsenu i może Obudź się łatwo. W fazie głębokiego, powolnego snu (20% nocy) aktywność elektryczna mózgu coraz bardziej zwalnia.Do 1 Hz Podczas gdy normalnie, gdy jesteśmy w spokojnym, przebudzonym stanie, mózg wykazuje aktywność elektryczną o częstotliwości od 8 do 12 Hz. Nasz rozmówca kontynuuje. Oddech i tętno są regularne. I w tym momencie jesteśmy W szczególności wydziela hormon wzrostu. Śpiący zanurzony jest w stanie, w którym jego mózg staje się coraz bardziej niewrażliwy na zewnętrzne bodźce, takie jak hałas czy światło. Budzi się z trudem.

READ  Czy pyłki mogą zwiększyć transmisję COVID-19? Zachodnia Francja Wieczorna Edycja

3. Mózg produkuje niespójne i złożone sny

W trzeciej fazie cyklu Podczas snu paradoksalnego (20% nocy) Aktywność elektryczna mózgu zbliża się do stanu czuwania Podczas gdy my śpimy. Szybkie fale mózgowe. Z mózgowego punktu widzenia śpiący ledwo śpi i może łatwo „obudzić się”. Pod względem behawioralnym śpi, a jego mięśnie są sparaliżowane. Opisuje specjalistę. Z tego powodu ten etap nazywany jest snem „paradoksalnym”, ponieważ dana osoba uczestniczy w nim w tym samym czasie Oznaki głębokiego snu i oznaki czuwania. Wiele obszarów mózgu jest bardzo aktywnychtakie jak obszary wizualne, obszary emocji… Z drugiej strony obszary „kontroli wykonawczej”, które są aktywne po przebudzeniu, czy są nieaktywne, „kontynuują” Doktor Philip Beaulieu, specjalista od snu. Podczas snu paradoksalnegoJest to najbardziej produktywny, obfity, obrazowy, niespójny i złożony sen To się dzieje. Treść snów podczas snu REM może również taka być „Przetłumacz emocjonalne konflikty danej chwili w sposób symboliczny„, Wyjaśnia świat snu.

4. Po przebudzeniu mózg stopniowo się aktywuje

Pod koniec nocy cykle składają się prawie wyłącznie ze snu paradoksalnego. Z tego powodu „Świadome sny„Albo wydaje się to bardziej realistyczne W godzinach porannych liczniejsze. Światło dzienne lub hałas zewnętrzny stopniowo reaktywują mózg i musi on przejść ze snu do świadomości. W tym czasie możliwe jest (i jest to normalne) odczuwanie lekkiego dyskomfortu Oszołomiony i zdezorientowany. „Jakiś rodzaj bezwładności podczas snu lub„Pijaństwo spać„, zdjęcie: dr Andrew McHale, dyrektor Laboratorium Snu, Chronobiologii i Zdrowia na Uniwersytecie Zdrowia i Nauki w Oregonie.