Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Minister sprawiedliwości omawia możliwą ingerencję Rosji w niedawne pożary – Euractive FR

Minister sprawiedliwości omawia możliwą ingerencję Rosji w niedawne pożary – Euractive FR

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powiedział, że Rosja mogła być zamieszana w niedawną serię poważnych pożarów w Polsce, w tym w jednym z największych warszawskich sklepów.

W ostatnich dniach przez Polskę przeszła fala pożarów, z których największy wybuchł w niedzielny wieczór w dużym centrum handlowym Marywielska 44 na warszawskiej Białolace, które zostało niemal doszczętnie zniszczone. Choć wcześniej informowano o innych pożarach, w poniedziałek podczas egzaminów maturalnych na dachu szkoły w Grodzisku Mazowieckim wybuchł kolejny, zmuszając do ewakuacji około 60 osób.

W wywiadzie dla kanału prywatnego Wiadomość o BolsadzieMinister sprawiedliwości Adam Bodner (Sojusz Obywatelski, EPP) odniósł się do doniesień niektórych agencji wywiadowczych, że Rosja może przeprowadzić ataki na europejską infrastrukturę.

„W naszym sąsiedztwie toczy się wojna i trwa wojna hybrydowa. Nie można wykluczyć nawet najgorszego scenariusza”– powiedział pan Bodner.

Przytoczył niedawne aresztowanie mężczyzny podejrzanego o szpiegostwo na rzeszowskim lotnisku lub planowanie ataku na podwrocławską fabrykę. „Jest wiele takich przypadków”.powiedział minister.

Bodner nie chciał jednak potwierdzić, że były to ataki podpalenia. „Byłoby niemądrze mówić o tym z całkowitą pewnością”.Upierał.

„Każdy wielki pożar, każda katastrofa może być elementem sabotażu skierowanego ze Wschodu” Zamieszczone przez Witolda Zembaczyńskiego, posła Porozumienia Obywatelskiego i członka Sejmowej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego na Stronie X.

Na konferencji prasowej, w której w poniedziałek uczestniczył prezydent Warszawy Rafał Drzaszkowski, polskie władze poinformowały, że wszczęto śledztwo w sprawie pożaru. Wyjaśnił jednak, że nie ma potrzeby łączenia spraw „Każdy ogień jest inny”.

READ  Polska ogłasza rozprawę z rosyjską siecią szpiegowską