Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Elektrownia jądrowa na Księżycu?  „piękna dziewczyna!”  », mówią Chiny i Rosja

Elektrownia jądrowa na Księżycu? „piękna dziewczyna!” », mówią Chiny i Rosja


Chiny i Rosja chcą osiedlić się na Księżycu

Oświadczenie Jurija Borysowa, szefa rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, podczas Światowego Festiwalu Młodzieży w Rosji nie pozostało niezauważone: „ Dzisiaj wraz z naszymi chińskimi kolegami poważnie zastanawiamy się nad dostawą i instalacją elektrowni na Księżycu na lata 2033–2035. Projekt ten, we współpracy z Chińską Narodową Administracją Kosmiczną (CNSA), ma na celu eksploatację przyszłej chińsko-rosyjskiej stacji księżycowej, co stanowi wyzwanie dla programu NASA Artemis (do którego przystąpiła Francja) oraz ogłoszonego w 2022 r. projektu elektrowni jądrowej.

Więc to naprawdę poważne. Celem tego projektu elektrowni jądrowej jest zapewnienie stabilnego i potężnego źródła energii dla przyszłych kolonii księżycowych.Pierwszy projekt Międzynarodowej Stacji Księżycowej (ILRS) został podpisany pomiędzy Rosją a Chinami w 2018 roku. 2021. O co chodzi z tym ostatnim? Prowadzić badania naukowe na Księżycu. Jego budowa rozpocznie się w 2026 r., a zakończy się w 2035 r., jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. Jak zauważył Jurij Borysow, panele słoneczne nie wchodzą w grę, ponieważ ich moc byłaby ograniczona cyklami oświetlenia Księżyca przez Słońce. Wręcz przeciwnie, energia jądrowa wydaje się być idealnym rozwiązaniem zapewniającym gęstą i ciągłą produkcję energii dla stacji księżycowej.

Jądrowy statek kosmiczny

Ukończenie tego ogromnego projektu będzie wymagało pokonania znacznych wyzwań technicznych, szczególnie w zakresie chłodzenia reaktora jądrowego. Współpraca międzynarodowa będzie odgrywać kluczową rolę. Republika Południowej Afryki przystąpiła już do chińsko-rosyjskiego projektu stacji kosmicznej na Księżycu. Inne kraje, takie jak Wenezuela, Azerbejdżan, Pakistan i Białoruś, wyraziły zainteresowanie udziałem.

Oprócz tej stacji kosmicznej, która powinna być zasilana energią jądrową, Rosja planuje stworzyć statek kosmiczny o napędzie atomowym.. ” Pracujemy nad lokomotywą kosmiczną. Dzięki reaktorowi jądrowemu i turbinom dużej mocy ta ogromna konstrukcja będzie w stanie transportować duży ładunek z jednej orbity na drugą.Zbieranie śmieci kosmicznych i wykorzystywanie ich w wielu innych sytuacjach », Ustalił to dyrektor Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Jurij Borysow.

READ  Napój ten jest naturalnym przeciwutleniaczem, idealnym dla poprawy zdrowia serca