Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego nie są efektowne, ale mogą uratować życie

Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego nie są efektowne, ale mogą uratować życie

Jeśli chodzi o badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego, są dobrzy studenci. Podobnie jak Filip, 51 lat: Proste, szybkie w wykonaniu i łatwe do wysłania. Po otrzymaniu zestawu po zamówieniu online przeprowadziłem test w domu. Wynik wrócił negatywny. „Zrobię to ponownie za dwa lata, warto”. Albo Elizabeth, 52 lata i dwa testy na zegarku, mówi: „Wkrótce po moich 50. urodzinach otrzymałam „kartę telefoniczną” i od razu umówiłam się do lekarza po zestaw do badań przesiewowych. Od razu przystąpiłam do testu. Kupiłam go w ubiegłym roku w aptece. Podobnie jak w przypadku raka piersi, znajdź rezultaty i negatywizm jest zawsze zabawny.

Potem są inni. Ci, którzy mają niewielką wiedzę lub są niedoinformowani, ci, którzy się tym nie przejmują, ci, którzy wstydzą się lokalizacji nowotworu lub konieczności samodzielnego wykonania testu, ci, którzy obawiają się pozytywnego wyniku lub ewentualnych dodatkowych badań, a nawet ci, którzy mówią, że od poprzednie testy wyszły negatywnie, nie ma sensu robić nowego testu.

„Właściwie istnieją dwie główne przeszkody w badaniach przesiewowych; wyjaśnia dr Stéphane Corsia-Miver, redaktor medyczny, który był koordynatorem Stowarzyszenia France Cologne aż do jego rozwiązania. Z jednej strony jest to fakt, że ludzie mają niechęć do zajmowania się własnymi odchodami. Z drugiej strony fakt, że ich lekarz nie zapewnia im wystarczających informacji. Co więcej, jest to nowotwór, który pozostaje tabu i nie jest odpowiednio rozpoznawany, tak jak ma to miejsce w szczególności w przypadku raka piersi.

Każdemu, kto nie posiada informacji lub zwleka z podjęciem decyzji – a jest ich wielu, ponieważ tylko 34,3% zainteresowanych poddaje się badaniu przesiewowemu w kierunku raka jelita grubego, a 50% przypadków raka jelita grubego jest diagnozowanych w zaawansowanym stadium – potrzebne jest krótkie odświeżenie wiedzy.

O czym to jest?

Zacznijmy od zidentyfikowania wroga. Jak podaje badanie, rak jelita grubego co roku dotyka 47 000 osób, najczęściej w wieku powyżej 50 lat. Strona internetowa Narodowego Instytutu Raka, „Choroba atakująca komórki wyściełające wewnętrzną wyściółkę jelita grubego. Rozwija się początkowo z normalnej komórki, a następnie mutuje i rozmnaża się chaotycznie, aż utworzy masę zwaną „nowotworem złośliwym” (lub „nowotworem” ).

W 60–80% przypadków następuje po łagodnym guzie zwanym polipem, który w procesie trwającym od pięciu do dziesięciu lat przekształca się w raka. Choroba najpierw rozwija się lokalnie, a następnie komórki nowotworowe mogą migrować po całym organizmie i rozprzestrzeniać się, zwłaszcza do płuc i wątroby.

READ  Na Marsie rok odkryć i niespodzianek obrazami

Jeżeli okres obserwacji będzie krótszy w przypadku osób z genetycznymi czynnikami ryzyka, w przypadku wszystkich pozostałych głównym czynnikiem ryzyka będzie wiek.

„Znane czynniki ryzyka: wiek powyżej 50 lat, osobista lub rodzinna historia raka jelita grubego lub polipów, niektóre choroby (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, akromegalia, zespół Lyncha, choroby genetyczne itp.) oraz nawyki związane ze stylem życia, takie jak przestrzeganie diety bogatej w w składniki odżywcze bogate w tłuszcze zwierzęce, nadmierne spożycie czerwonego mięsa i napojów alkoholowych, brak aktywności fizycznej, nadwagę i palenie tytoniu.„, wyjaśnia dr Ludovic Cailo, specjalista hepatologii i gastroenterologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Nimes.

Jeśli w przypadku osób z dziedzicznymi czynnikami ryzyka lub związanymi z określonymi chorobami zostanie poddana szczegółowej obserwacji i od początku zaproponowane zostaną szczegółowe badania, w przypadku pozostałych osób za główny czynnik ryzyka uznamy wiek. Z tego powodu badania przesiewowe przeprowadza się systematycznie począwszy od pięćdziesiątego roku życia i co dwa lata.

Niewidzialne śledzenie krwi

Zanim przejdziemy do rozważań praktycznych, zobaczmy, czym jest ten test. „Guz rozwijający się w okrężnicy lub odbytnicy to mała kulka z naczyniami krwionośnymi. Początkowo bez objawów może krwawić, powodując obecność w stolcu krwi niewidocznej gołym okiem.„Celem testu jest zatem wykrycie tej obecności, aby wcześnie wykryć ewentualny nowotwór” – wyjaśnia dr Cailo.

„Im wcześniej nowotwór zostanie wykryty, zanim pojawią się objawy, tym lepiej będzie leczony”.– nalega gastroenterolog, który dodaje: „Wskaźnik pięcioletniego przeżycia dla osób chorych na raka w stadium lokalnym wynosi 90%, podczas gdy wskaźnik przeżycia dla osób z zaawansowanym nowotworem, czyli z przerzutami, wynosi 14%”. Ale bądź ostrożny: to, że w stolcu znajduje się krew, nie oznacza, że ​​jest rak. „Mogą to być hemoroidy, uchyłek, wrzody trawienne lub polipy”.„ – precyzuje dr Cailo, który zwraca uwagę, że na sto pozytywnych testów tylko cztery wskazują na nowotwór.

READ  Jak Thomas Pesquet pedałuje w kosmosie

Z tego powodu, jeśli wynik badania będzie pozytywny, nie należy się niepotrzebnie stresować i umówić się na konsultację z gastroenterologiem na kolonoskopię, która jest badaniem referencyjnym w obrazowaniu wnętrza jelita grubego i odbytnicy. Umożliwia wykrycie i usunięcie potencjalnie łagodnych nowotworów, zanim przekształcą się w nowotwór, lub wykrycie nowotworu we wczesnym stadium, który można leczyć operacyjnie.

Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, za pomocą endoskopu (elastycznej rurki wyposażonej w małą kamerę, lampę i w razie potrzeby narzędzia chirurgiczne) wprowadzonego do odbytu w celu zbadania dolnej części jelita. „To badanie rutynowe, bezbolesne i bezpieczne.”Doktor Kylo uspokaja. Wyjaśnia, że ​​w ostatnich latach nastąpił wyraźny postęp w zakresie produktów stosowanych do przygotowania do badania, w celu wykonania małego „opróżnienia”, niezbędnego do dokładnego obejrzenia błony śluzowej jelita grubego i odbytnicy.

Testowanie w praktyce

Wróćmy do praktycznych aspektów badania przesiewowego w kierunku raka jelita grubego. Zasadniczo począwszy od 50. roku życia otrzymujesz od swojego CPAM zaproszenie na bezpłatny zestaw badań przesiewowych od lekarza (lekarza pierwszego kontaktu, ginekologa, gastroenterologa lub lekarza z ośrodka badań przesiewowych publicznego systemu ubezpieczenia zdrowotnego (CES) ) lub u farmaceuty, albo zamów bezpłatnie przez stronę internetową Monkit.depistage-colorectal.fr. Jeżeli nie otrzymasz leku, możesz skontaktować się bezpośrednio z lekarzem lub farmaceutą.

Kiedy już otrzymasz zestaw, decyzja należy do Ciebie. Jak widać poniżej, jest to proste (i nie martw się, nie będziesz musiał dotykać swojej kupy).

Ogólnie rzecz biorąc, 59-letni Octave potwierdza swój zwyczaj poddawania się testom co dwa lata i dał nam trochę rada: „Papierowy przedmiot, który powinien przyklejać się do krawędzi miski i który ma trzymać krzesła w górze, aby zapobiec wpadnięciu do miski, nigdy nie działa. Za każdym razem zostaje przebity, podarty lub zdarty. Moja osobista metoda: dwa lub trzy kartki gazety do miski, do której robię kupę.” „Po pobraniu próbki zwijam gazetę w kulkę, wkładam do worka na śmieci i spłukuję do kosza (nie do toalety, bo mogłoby to spowodować jej zatkanie) z gazetą).

Po wykonaniu testu wystarczy przesłać go w oznaczonej kopercie T do laboratorium odpowiedzialnego za jego analizę. Wyniki otrzymasz w ciągu najbliższych dni SMS-em lub, jeśli nie, listem poleconym. Jeśli wynik testu jest negatywny, jak ma to miejsce w 96% przypadków, nie ma potrzeby nic robić. Do zobaczenia za dwa lata, chyba że wystąpią objawy takie jak krew w stolcu, niechciana utrata masy ciała lub nowe problemy trawienne. Z drugiej strony, jeśli wynik testu będzie pozytywny, jak już powiedzieliśmy, konieczne będzie wykonanie kolonoskopii.

READ  NASA prezentuje kombinezony dla astronautów, którzy polecą na Księżyc

Podkreślmy, że choć kolonoskopia i poprzedzające ją przygotowania nie są ani zabawne, ani efektowne, to mogą uratować życie i uniknąć ciężkich i trudnych zabiegów. „Kiedy rak jest nadal zlokalizowany, do wyleczenia może wystarczyć operacja, natomiast gdy rak jest w zaawansowanym stadium, należy zastosować chemioterapię i radioterapię”.– podkreśla dr Cailo.

W przyszłości wczesne wykrywanie i leczenie raka jelita grubego na wczesnym etapie powinno również ulec poprawie dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji – innowacji, która została już wdrożona w Centrum Onkologii we wschodnim Paryżu w ramach badania – oraz Chirurgia robotyczna Aby usunąć nowotwory.