Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Armenia i Azerbejdżan rozpoczynają przygotowania do rozmów pokojowych

Armenia i Azerbejdżan rozpoczynają przygotowania do rozmów pokojowych

Jesienią 2020 roku siły azerbejdżańskie odzyskały kontrolę nad ziemiami zamieszkałymi przez Ormian. Rozmowy rozpoczęły się mediacją Unii Europejskiej.

Armenia i Azerbejdżan zdecydowały o rozpoczęciu przygotowań do rozmów pokojowych między tymi dwoma państwami kaukaskimi, które starły się w 2020 roku o kontrolę nad spornym regionem Górskiego Karabachu, poinformował w czwartek 7 kwietnia ormiański dyplomata w komunikacie prasowym.

Premier Armenii Nikol Paszynian i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew polecili swoim ministrom spraw zagranicznych „Rozpoczynają się przygotowania do rozmów pokojowych między dwoma krajami”podczas spotkania zorganizowanego w środę w Brukseli, w którym pośredniczy Unia Europejska, przedstawia komunikat prasowy.

Komisja ds. Przerysowania Granic Dwustronnych

Podczas tego spotkania osiągnięto porozumienie (…) co do utworzenia dwustronnego komitetu ds. wytyczenia granicWedług tego samego źródła, komisja ta będzie szczególnie odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności wzdłuż granicy.Posiedzenie w Brukseli odbyło się po wznowieniu napięć w Górskim Karabachu, gdzie od listopada 2020 r. rozmieszczone są rosyjscy żołnierze sił pokojowych.

Ciężka porażka Ormian w Górskim Karabachu

W listopadzie 2020 r. rozejm między Armenią a Azerbejdżanem, wynegocjowany przez Rosję, zakończył sześciotygodniową wojnę między tymi dwiema byłymi republikami sowieckimi na Kaukazie, walczącymi o kontrolę nad enklawą.Niepodległość Górnego Karabachu. Konflikt ten, w wyniku którego zginęło ponad 6500 osób, zakończył się ciężką porażką Armenii, która została zmuszona do oddania ogromnych terytoriów, które kontrolowała od pierwszej zwycięskiej wojny na początku lat 90. XX wieku.

Górzysty region Górnego Karabachu, zamieszkany głównie przez Ormian, oddzielił się od Azerbejdżanu po rozpadzie Związku Radzieckiego, co wywołało pierwszą wojnę w latach 90., w której zginęło 30 000 osób i setki tysięcy uchodźców.

READ  Ekonomia „robienia” życia przy inflacji wynoszącej 140%.