Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Związek w cieniu rywalizacji chińsko-amerykańskiej

Związek starszy niż ten Między gminami żydowskimi a Chinami (Szczególnie w Kaifeng, w środku kraju, gdzie Żyje przez 1000 lat społeczność żydowska). Stosunki stały się bardziej skomplikowane przez ryzyko wczorajszej zimnej wojny, dzisiaj, z powodu rywalizacji chińsko-amerykańskiej, na tle powracającego problemu, który wielokrotnie podnosiła chińska dyplomacja: kwestia palestyńska, ostatni temat tak stary jak chiński polityka w świecie arabskim.

Jednak zeszłego lata Pekin otwarcie zaproponował swoje mediacje w Konflikt między Palestyńczykami a państwem hebrajskim. Jego krytycy powiedzą w jeden sposób, żeby odwrócić uwagę Zachodu i skrytykować go od naruszeń, jakich dopuściły się władze Chińskiej Republiki Ludowej wobec ujgurskich muzułmanów w Sinciangu…

Pewne jest to, że Rosnąca waga Chin na Bliskim Wschodzie uczynienie z niej coraz bardziej widocznego gracza na szczeblu politycznym oraz że udział izraelsko-chińskiej wymiany gospodarczej w ostatnich latach stale rósł, co wywołało zaniepokojenie również w Waszyngtonie, Między izraelskimi służbami bezpieczeństwa i wywiadu.

Starożytna i wyjątkowa historia

Wielu ocalałych z obozu zagłady pamięta, że ​​Chiny były dla wielu Żydów”. Kraina schronienia podczas II wojny światowej (A nawet z lat 30., zwłaszcza w Szanghaju). Jest na piętach Obecność brytyjska, po którym nastąpił napływ uchodźców z Europy Wschodniej, których przyjmował głównie Szanghaj Duża fala żydowskich imigrantów. Większość uciekała przed narastającym antysemityzmem. Było ich około dwudziestu tysięcy z Austrii, Polski, Rosji i Litwy, aby osiedlić się w dzielnicy Hongkou w Szanghaju, przylegającej do obecności japońskiej.

Następnie władze chińskie praktykowały politykę otwartej ręki wobec tych mężczyzn i kobiet, którzy byli prześladowani przez Europę. pomimo Japońska okupacja SzanghajuSpołeczeństwa te przezwyciężyły trudności tamtego okresu. Swoje przetrwanie zawdzięczają przede wszystkim niezwykłej sieci wzajemnej pomocy i hojności potężnych biznesmenów, którzy od kilkudziesięciu lat mieszkają w mieście. wśród wszystkich Wiktor Sassoon (1881-1961) odegrał najważniejszą rolę. Chociaż pochodził z rodziny sefardyjskiej w Mezopotamii (dzisiejszy Irak), jego powiązania w całym mieście okazały się cennym źródłem informacji dla tych rodzin aszkenazyjskich, które uciekły przed rewolucją bolszewicką, a następnie przed nazizmem.

Proste anonimowe postacie lub świetne postacie, takie jak Skrzypek Alfred Wittenberg (1880-1952) lub Kompozytor Wolfgang Freinkel (1897-1983) schronił się w Szanghaju. Początkowo szkolili zbyt wielu muzyków w Konserwatorium w Szanghaju Tan Shusen (1907-2002), Li Minqiang (1936) czy Sang Tong (1923). Inne, jak Dziennikarka Ruth Weiss (1908-2006), z sympatii marksistowskiej, połączył siły z Djanes Smedley (1892-1950) w obronie chińskich komunistów. Osiadła w Szanghaju, gdzie się poznała Song Qingling (1893-1981), wdowa po rewolucyjnym Sun Yat-sen (1866-1925) – a także pisarz Lu Xun (1881-1936). był bardziej radykalny dr Jacob Rosenfeld (1903-1952) wstąpił do Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i uratował setki istnień ludzkich w północno-zachodniej części kraju. Był nazywany generałem Luo. Szpital znajdujący się w prowincji Shandong i otwarty przez byłego prezydenta Hu Jintao w 2006 roku nosi teraz jego imię.

READ  Maroko odnotowuje nadwyżkę handlową z Polską w wysokości prawie 180 mln dolarów w 2020 roku (Ambasador RP)

Z Deklaracji Chińskiej Republiki Ludowej (1949) zarysowuje się zarys stosunków dyplomatycznych między Pekinem a Tel Awiwem. Pomimo wysiłków Ambasador David Hacohen spotyka się ze swoim odpowiednikiem Yao Zongmingiem w Rangunie, stolicy Birmy, zimna wojna utrudnia osiągnięcie tego uznania między dwoma krajami. Wojna koreańska, wraz z silną niechęcią ze strony administracji Trumana, utrudniła negocjacje. Zajmie im to prawie cztery dekady Wreszcie wznowić.

Tymczasem Chiny pod rządami Mao Zedonga zamierzają promować „trzecią drogę” przeciwko francuskim i brytyjskim potęgom kolonialnym, a także przeciwko Izraelowi, który był ostro krytykowany za interwencję w Suezie w 1956 roku. Integracja Chin z Radą Bezpieczeństwa ONZ (1971) ) in from Z jednej strony normalizacja stosunków chińsko-amerykańskich (1979) z drugiej w znacznym stopniu przyczyniła się do zmiany kursu dyplomatycznego. W 1992 r. koniec zimnej wojny z pomocą Pekinu Normalizacja stosunków dyplomatycznych z Izraelem. W ten sposób oba kraje będą rozwijać nie tylko relacje handlowe, ale także interakcje w dziedzinie technologii. Chiny dostrzegają szansę na dywersyfikację swoich partnerstw technologicznych, podczas gdy Izrael widzi szansę na rozszerzenie unikalnej formy swoich wpływów w Azji.

Waszyngton biznesowo-technologiczny partnerstwo i interesy

Normalizacja stosunków między Izraelem a Chinami została przeprowadzona przez trzeźwą postać, co było ważne, biznesmena Saul Eisenberg. Ten ostatni od końca lat osiemdziesiątych działał na rzecz zbliżenia Pekinu z Tel Awiwem i uczestniczył w inicjowaniu rozwoju handlu między obydwoma krajami.

Od tego czasu wymiany te nadal rosły: przewyższyły 11 miliardów dolarów w 2019 roku za 50 mln USD w 1992 r. Chiny są obecnie trzecim największym partnerem handlowym Izraela (z blisko 5 mld USD wyeksportowanych towarów w 2019 r.). I szybko, zgodnie z logiką technologicznego doganiania, chińskie interesy w Izraelu skupią się na ekosystemie innowacji. Wymiany posuną się tak daleko, że będą niepokoić izraelskie służby specjalne, ale także Amerykański partner.

READ  [Exclusif] Valerie Pecres: Nasz kraj dusi się normami i biurokracją

Stawka dla przyszłości stosunków chińsko-izraelskich jest oczywiście wysoka. jeszcze 1000 izraelskich firm Uczestniczą we współpracy technologicznej z Chinami. Chińskie firmy mocno zainwestowały w Izraelu w wielu dziedzinach, od Infrastruktura transportowa i portowa W przemyśle spożywczym, a także w telekomunikacji, chipach i chmurze.

Budowa tuneli Carmel, rozwój portów w Hajfie i Aszdod oraz budowa lekkiej kolei w Tel Awiwie to jedne z najbardziej widocznych sukcesów chińskich w narodzie hebrajskim. Choć Izrael nie jest oficjalnym partnerem w projekcie „Nowe Jedwabne Szlaki”, władze izraelskie dołączyły do ​​Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych już w 2015 roku, podczas gdy chińskie startupy inwestowały w newralgiczne miejsce. Zaawansowana technologia, którą promuje Izrael, to: „Dolina Krzemowa”.

według niektórzy eksperciOd 2010 roku głównymi dostawcami systemów uzbrojenia rakiet balistycznych skierowanych do Chin są Rosja i Izrael. Fakt nie przestaje niepokoić Pentagonu. Już w 2000 r. administracja USA zdecydowanie sprzeciwiała się eksportowi Jego system SokołaZmuszenie Tel Awiwu do hojnej rekompensaty za ten zakaz. Pięć lat później drony zabójcza harpia Który Waszyngton uniemożliwił Tel Awiwowi wysłanie do Pekinu.

W rzeczywistości ta chińsko-izraelska współpraca stale się rozwija, zwłaszcza w sektorze cywilnym (za pośrednictwem dużych chińskich firm – Huawei, Alibaba… ale także firm związanych z chińskimi prowincjami).

Czy to w sektorze telekomunikacyjnym, czy w rolnictwie, relacje te odpowiadają na bardzo realne potrzeby, takie jak: techniki nawadniania gleby w celu ograniczenia wysychania i degradacji gruntów ornych, co jest dobrze znanym problemem w rolnictwie w obu krajach.

Jak te relacje będą się rozwijać w kontekście po Benjamin Netanjahu? Był omawiany na najwyższym szczeblu w państwie hebrajskim. Tak więc Yosef Meir Cohen, dyrektor Mossadu (2016-2021), niedawno ogłoszone :

Nie rozumiem, czego Amerykanie chcą od Chińczyków. Jeśli ktoś wie, to dajcie znać… Chiny nie są przeciwko nam, a my nie jesteśmy ich wrogami. „

Strategia lotosu

Jeśli chodzi o Chiny, Izrael wydaje się przejawiać silny pragmatyzm. W końcu izraelski rząd wie, że Pekin Utrzymuje bliskie stosunki z IranemArcywróg państwa hebrajskiego. Podpisanie porozumień między Teheranem a Pekinem potwierdza strategiczne opcje Izraela na Bliskim Wschodzie: reorganizację stosunków (ujawnianą lub potajemnie w ramach Umowy Abrahama) i zbliżenie z Azerbejdżanem (i Turcją) oraz zachowanie specjalnych relacji z Waszyngtonem, przy jednoczesnym utrzymaniu bliskich relacji z Rosją i Indiami. Izrael też to wie Arabia Saudyjska osiągnęła ważne zbliżenie z Chinami I że Rijad nie jest niewrażliwy na trudną sytuację Palestyńczyków…

READ  Retro: 2021 obfituje w raporty

Po stronie chińskiej chęć nawiązania bliskich relacji z bliskimi partnerami Stanów Zjednoczonych, czy to z Izraelem, czy z Turcją, jest bardzo podobna do „Strategii Lotosu”. To przysłowie, skierowane do wyznawców Sun Zi, odnosi się do zdolności mądrego wodza do umieszczania elitarnych sił w sercu wrogiej maszyny, gdzie wróg jest słaby z powodu dumy, i zmuszania ich do wykluwania się, jak płatki lotosu, aby ich pochłonąć. i tym samym chronić pożądane obszary. Huawei i 5G wypierają rynek izraelski Czy będzie to już oznaka zmiany sprzed kilku miesięcy? Paradoksalnie, stosunki chińsko-izraelskie wydają się każdego dnia coraz bardziej zależeć od napięć między dwoma rywalizującymi potęgami stulecia.

________

przez Emmanuel Veron, profesor naukowy – Szkoła Marynarki Wojennej, Narodowy Instytut Języków i Cywilizacji Orientalnych (INALCO) oraz Emmanuel Lincot, specjalista od historii politycznej i kulturowej współczesnych Chin, Institut Catholique de Paris

ten Oryginał Z tego artykułu został opublikowany Rozmowa.