Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Procedury wzywania ambasadora RP w Czechach

Premier Polski Mateusz Morawiecki postanowił wszcząć postępowanie w sprawie wycofania ambasadora RP w Czechach Mirosława Jasińskiego, argumentując, że ambasador wypowiadał się „skrajnie nieodpowiedzialne wypowiedzi na temat kopalni Toro”. W rozmowie z niemieckim radiem Deutsche Welle Jasiński ocenił, że w rozwoju konfliktu między Pragą a Warszawą o kopalnię węgla brunatnego Turów „brakowało sympatii, niezrozumienia, chęci dialogu – zwłaszcza na strona polska”. Wyraził także przekonanie, że uda się znaleźć polubowne rozwiązanie tego sporu.

Kopalnia węgla brunatnego Turów zlokalizowana w Polsce, na granicy z Czechami – a zwłaszcza rozbudowa zamierzona przez właściciela PGE – budzi niepokój mieszkańców, którzy obawiają się hałasu, zmniejszenia dostaw wody pitnej oraz zanieczyszczenia powietrza. Po tym, jak Czechy wystąpiły przeciwko Polsce, Europejski Trybunał Sprawiedliwości nałożył na Polskę karę pół miliona euro dziennie za nieprzestrzeganie wcześniejszego tymczasowego środka nakazującego natychmiastowe moratorium na wydobycie.

Polski rząd odmawia zawieszenia operacji, ponieważ uważa, że ​​będzie to miało negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Obie strony starają się rozwiązać spór poprzez umowę międzyrządową, po której Czechy wycofują skargę. Czeskie Ministerstwo Środowiska poinformowało jednak w listopadzie, że polska propozycja jest dla Czech nie do przyjęcia.

READ  Niemcy: Osoby poszukujące pracy na Ukrainie napotykają barierę językową