Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NATO dokonuje przeglądu opcji przed rozmowami wysokiego ryzyka z Rosją

Przed dwoma kluczowymi spotkaniami w tym tygodniu Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO omawiają szereg sposobów radzenia sobie z pogarszającymi się relacjami między Rosją a Zachodem oraz możliwością kolejnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Bien que les dirigeants des États-Unis et de l’OTAN aient tous deux exprimé le vif désir d’une voie diplomatique, des options plus agressives pour soutenir la souveraineté ukrainienne contre l’agression desir d’une voie diplomatique, des options plus agressives pour soutenir la souveraineté ukrainienne contre l’agression ross, yrs, compriseur des .

Prezydent Rosji Władimir Putin zajmuje coraz bardziej wrogą postawę wobec Europy i Zachodu, szczególnie w ostatnich miesiącach. Wśród innych działań, wzdłuż granicy rosyjsko-ukraińskiej stacjonuje coraz większa liczba rosyjskich żołnierzy – obecnie około 100 000, jak podaje „New York Times”, prawdopodobnie w ramach przygotowań do wielkiej ofensywy.

Oczekuje się, że administracja Bidena i Kreml omówią w poniedziałek reakcję USA na rosyjską akcję wojskową w Genewie w Szwajcarii, a szersza rozmowa między państwami członkowskimi NATO a Rosją zaplanowana jest na środę w Brukseli w Belgii. Dalsze dyskusje na temat rosyjskich środków i proponowanych postulatów bezpieczeństwa spodziewane są także w Wiedniu w Austrii z państwami członkowskimi Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Po wirtualnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich, które odbyło się w piątek, NATO zobowiązało się do spójnej odpowiedzi w celu ochrony suwerenności Ukrainy, a sekretarz generalny Jens Stoltenberg w piątkowym oświadczeniu nalegał, że sojusz jest zaangażowany w dyplomatyczne podejście do Rosji.

„Agresywne działania Rosji poważnie podważają system bezpieczeństwa w Europie” – powiedział. NATO pozostaje zaangażowane w nasze dwutorowe podejście do Rosji: silne odstraszanie i obronę wraz z konstruktywnym dialogiem. „

Ale jeśli obecna taktyka NATO – i rozmowy w przyszłym tygodniu – nie zniechęcą Rosji do działania przeciwko Ukrainie, Stoltenberg wskazał, że NATO jest gotowe do kontynuowania bardziej agresywnych opcji. Choć Ukraina nie jest członkiem NATO, a zatem sojusz nie ma obowiązku interweniować w przypadku rosyjskich ataków, z wypowiedzi dla prasy Stoltenberg wynika, że ​​uważa on agresję Rosji na Ukrainę za destabilizację bezpieczeństwa europejskiego; I że jeśli to bezpieczeństwo zostanie zagrożone, będą konsekwencje dla Rosji.

READ  Zełenski mówi, że niektóre kraje Bliskiego Wschodu „przymykają oko” na rosyjską inwazję

„Mamy żołnierzy, mamy siły” – powiedział Stoltenberg dziennikarzom w piątek, ale odmówił omówienia szczegółów. „Mamy przygotowania. Mamy plany, aby móc bronić i chronić wszystkich sojuszników, stale się dostosowujemy i inwestujemy teraz więcej niż przez wiele lat w modernizację naszych zdolności wojskowych, aby zapewnić utrzymanie pokoju w Europa.”

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken ostrzegł również, że Stany Zjednoczone są „przygotowane do zdecydowanej reakcji na dalszą rosyjską agresję”, chociaż nie było jasne, jaką formę ta reakcja może przybrać.

Sankcje są oczywistą ścieżką w sferze amerykańsko-rosyjskiej polityki zagranicznej, a inne kraje, w tym Wielka Brytania, wykazały chęć zwiększenia presji gospodarczej na Rosję, jeśli zbliżające się rozmowy zawiodą, a nie wynik dyplomatyczny.

Wysocy urzędnicy amerykańscy powiedzieli CNN, że Stany Zjednoczone przygotowują bloki gospodarcze przeciwko Rosji, co znacznie zmniejszy zdolność kraju do importowania towarów, takich jak smartfony, samoloty i części samochodowe, co zaszkodzi rosyjskiej gospodarce i postawi ją w pariasie. kraje takie jak Północ. Korea i Syria, które mają podobnie surowe ograniczenia handlowe.

Jak Alex Ward wyjaśnił Voxowi w zeszłym roku, poprzednie sankcje dotyczyły głównie firm, organizacji i osób fizycznych. Jednak sankcje handlowe na dużą skalę, o których mówi się, że są obecnie rozważane, dotkną Rosję na zupełnie nowym poziomie, uniemożliwiając import wspólnych rzeczy i technologii ze Stanów Zjednoczonych i krajów partnerskich.

Wielka Brytania przygotowuje się również do nałożenia „środków o dużym wpływie wymierzonych w rosyjski sektor finansowy i osoby prywatne”, jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę, podał w czwartek Reuters, a Unia Europejska zgodziła się w grudniu współpracować z USA i Wielką Brytanią, nakładając własne sankcje. .

Jednak do tej pory Rosja znalazła się w impasie, kiedy wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow powiedział rosyjskiej państwowej agencji prasowej RIA, że Kreml „pod presją i przez lata nie pójdzie na żadne ustępstwa. Zagrożenia zachodnich uczestników nadchodzących rozmów nieustannie”.

Rosja w dalszym ciągu odrzuca zamiar inwazji na Ukrainę i utrzymuje, że Ukraina, NATO i Zachód są agresorami w obecnym konflikcie, co znajduje odzwierciedlenie w żądaniach bezpieczeństwa, które Rosja wysłała w zeszłym miesiącu do przywódców NATO i USA. . Między innymi Rosja stara się uniemożliwić wstąpienie do NATO w szczególności Ukrainie, a także innym byłym republikom sowieckim, takim jak Gruzja – warunek, który według przywódców NATO nigdy nie będzie latał.

READ  Ci Francuzi, którzy pędzą do agencji małżeńskich!

Blinken powiedział również w niedzielę, że kluczowe rosyjskie żądania dotyczące projektów dokumentów z zeszłego miesiąca nie są rozpatrywane, chociaż piątkowe raporty NBC wskazywały, że Stany Zjednoczone rozważają zmniejszenie liczebności sił w Europie Wschodniej.

Administracja Bidena odmówiła rozważenia cięć w rozmieszczaniu wojsk, ale Blinken nie odrzucił sugestii gospodarza Jake’a Tappera, że ​​zmiana pozycji ciężkiej broni w Polsce, przenoszenie rakiet lub modyfikowanie ćwiczeń wojskowych może być walutą, gdy pojawiła się w CNN. stan związku Niedziela.

W poniedziałkowych rozmowach administracja Bidena prawdopodobnie zapewni Rosję, że nie planuje budowy systemów rakietowych na Ukrainie, mimo że broniła lokalizacji amerykańskich systemów rakietowych w Rumunii i Polsce. Dyplomata z kraju członkowskiego NATO powiedział Politico, że administracja obiecała również urzędnikom NATO, że nie będzie podejmować jednostronnych decyzji w sprawie sojuszu.

Może jednak istnieć miejsce na negocjacje w sprawie ćwiczeń wojskowych po obu stronach, których eskalacja przyczyniła się do wzrostu napięć. NATO regularnie organizuje ćwiczenia w regionie bałtyckim, w których uczestniczą kraje spoza NATO, takie jak Szwecja i Finlandia, które Rosja uważa za zagrożenie; Tymczasem Rosja prowadziła większe i częstsze ćwiczenia w pobliżu krajów NATO, a oba kraje zwiększyły częstotliwość wypadów bombowców nuklearnych. w pobliżu Ukrainy.

Stosunki rosyjsko-zachodnie są na najniższym od dziesięcioleci poziomie

Szczególnie kontrowersyjne były w ostatnich miesiącach stosunki między Rosją a Zachodem, gdy kryzys na Ukrainie osiągnął punkt zwrotny. Ponadto wsparcie Moskwy dla białoruskiego przywódcy Aleksandra Łukaszenki w jego dążeniu do zirytowania Unii Europejskiej przez przeskakiwanie między migrantami z Bliskiego Wschodu i granicy jego kraju z Polską, a niedawne rozmieszczenie wojsk rosyjskich w Kazachstanie podsyciło napięcia, ponieważ Rosja wydaje się skłaniać do zakorzenienie napięć. jego domena. Wpływy w krajach byłego Związku Radzieckiego.

Wśród zachodnich urzędników, w tym Blinkena, panuje ogólna zgoda, że ​​chociaż rozmowy w przyszłym tygodniu przedstawiają możliwości, nie jest jasne, jak poważnie Rosja traktuje je w najlepszym razie, podobnie jak zobowiązanie Kremla do jakiejkolwiek wzajemności.

READ  Odnalezione po 80 latach na strychu niepublikowane zdjęcia żydowskiego getta można oglądać w Warszawie

Po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku Ukraina i Rosja uzgodniły – ale nie w pełni wdrożone – porozumienie pokojowe zwane Porozumieniem Mińskim. Od tego czasu trwający konflikt we wschodniej Ukrainie pochłonął ponad 14 000 istnień ludzkich, napisała w grudniu Jane Kirby z Vox i pomogła popchnąć Ukrainę do przodu, zwłaszcza za prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, w kierunku Zachodu i NATO. Putin postrzega tę zmianę jako możliwość przystąpienia Ukrainy do sojuszu – a tym samym zagrożenie dla Moskwy.

Jednak oprócz pełnej inwazji na Ukrainę chęć Putina do skorzystania ze swojej władzy i przypomnienia Zachodowi, że nadal ma wpływy w regionie, może być kolejnym powodem gromadzenia wojsk i taktyką pchania Stanów Zjednoczonych i NATO do negocjacji. z nim. .

Ale droga naprzód jest niejednoznaczna dla zachodnich mocarstw i sojuszy. Na przykład pozostaje niejasne, jak surowe będą sankcje wobec Rosji, biorąc pod uwagę, że wcześniejsze działania w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainie w niewielkim stopniu odstraszyły Putina.

Co więcej, podczas gdy nowe propozycje sankcji oznaczałyby znaczną eskalację zachodnich wysiłków mających na celu odstraszenie Putina, śmiałym byłoby wyobrazić sobie, że same te środki wystarczą, aby usunąć to, co wydaje się być dużym i zakorzenionym nagromadzeniem wojskowym pod kierownictwem. autorytarny przywódca. Ich motywy są niewątpliwie bardziej egzystencjalne niż tylko nabywanie ziemi.

Jak powiedział Kirby’emu Alexander Motel, ekspert ds. polityki sowieckiej i postsowieckiej z Rutgers University w Newark: „Problem polega na tym, że nie wiemy, czego chce Putin, co jest kluczowe.

Motil powiedział, że konsekwencje działań Rosji są trudne do oszacowania i wdrożenia, ponieważ Putin pozostaje nieprzenikniony. Czy testuje? Czy jest nachalny?Czy daje Ukraińcom nauczkę?Nie wiemy.I tak trudno cokolwiek zrobić,bo nie wiemy co. [Putin] Chce i nie wie, jak daleko chce się posunąć.