Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Akcje europejskie wyprzedzają dane o zatrudnieniu w USA; Inflacja w strefie euro rośnie.

Akcje europejskie spadły w piątek, ponieważ inwestorzy czekali na kluczowy raport o zatrudnieniu w USA, który będzie zawierał wskazówki, jak szybko Rezerwa Federalna może zacieśnić politykę pieniężną, podczas gdy dane pokazały inflację w USA, która w grudniu osiągnęła rekordowy poziom w strefie euro.

Ogólnoeuropejski indeks Stoxx 600 spadł nieznacznie, o 0,3 proc. Wartości w sektorze podróży i wypoczynku spowodowały straty o 1,6%, drugą sesję z rzędu, ponieważ kilka głównych krajów europejskich zmaga się ze wzrostem zachorowań na koronawirusa wywołanego przez Omicron.

Po jastrzębich sygnałach z Rezerwy Federalnej, które sprowadziły rynki akcji w dół w tym tygodniu, wszystkie oczy zwrócone są na raport o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA, który zostanie opublikowany dzisiaj.

Inwestorzy rozpoczęli nowy rok z optymizmem, ale wkrótce stanęli w obliczu faktu, że środki wprowadzone w celu pomocy gospodarkom w radzeniu sobie z pandemią uspokoją się, powiedział analityk finansowy AJ Bill Danny Hewson.

„Łatwe pieniądze zarobione w zeszłym roku na wzroście akcji zmniejszą się”.

Inflacja w strefie euro nieoczekiwanie wzrosła w zeszłym miesiącu, według danych opublikowanych w piątek, co prawdopodobnie sprawi, że odczyt będzie bardziej niepokojący dla Europejskiego Banku Centralnego, który historycznie redukował presję cenową i krytykował ją przez niektórych polityków.

STOXX 600 rozpoczął nowy rok na najwyższym poziomie w historii, ale miał trudności z utrzymaniem tygodniowych zysków, głównie ze względu na akcje spółek technologicznych, ponieważ inwestorzy zbywali szybko rosnące akcje w oczekiwaniu na wyższe stopy procentowe.

Ale akcje spółek technologicznych osiągnęły w piątek lepsze wyniki, odnotowując wzrost o 0,7% dzięki dynamice francusko-włoskiego producenta chipów STMicroelectronics, który spowodował wzrost indeksu benchmarkowego o 5,5% po tym, jak kwartalne przychody przekroczyły jego szacunki.

Niemiecki producent chipów Infineon Technologies zyskał 3,0% po tym, jak południowokoreański Samsung Electronics podał optymistyczne wyniki za czwarty kwartał.

READ  Indeks CAC 40 oparty na dobrze odbieranych kwartalnych komunikatach, wiadomości rynkowe

Deutsche Bank wzrósł o 0,4% do najwyższego poziomu od ponad sześciu miesięcy. Dyrektor finansowy niemieckiego wierzyciela powiedział w rozmowie z Handelsblatt, że firma jest pewna osiągnięcia w tym roku kluczowego celu rentowności.

Z drugiej strony, akcje Airbusa spadły o 0,8 procent po tym, jak Qatar Airways ogłosiły, że domaga się ponad 600 milionów dolarów odszkodowania od producenta za powierzchowne usterki w samolotach A350. Polska firma kurierska InPost spadła o 6,9% do dna indeksu STOXX 600 po odnotowaniu mniej niż oczekiwano kwartalnego wzrostu wolumenu przesyłek w kraju. Sprawozdania Anishy Sircar Bengaluru; Edytowanie przez Uttaresha w Warramakrishnan M.)