Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Znika lokalny tartak? Eksport dębu do Azji budzi kontrowersje

Globalizacja ma swoje zalety… i wady. Eksport dębów do Chin może doprowadzić do zniknięcia tartaków w regionie. To również od stolarzy i stolarzy …

Dlaczego tartaki w regionie są tak zaniepokojone? ” Z całej Francji, proszę pani! „Więc powtarzamy naszych rozmówców.

„Ponieważ mamy do czynienia z rosnącym zjawiskiem, Budzik Félicien Noël, przedstawiciel regionalnego związku Centrum Drewna. Rozpoczęliśmy wysyłkę dębów do Azji około 10 lat temu, ale od początku roku przeniosło się tam 35-40% naszych dębów, podwajając, a nawet potrojając ceny”.

Indeks Cen Drewna – Leśny Doradca Ekonomiczny

Przyczyna i skutek jest to skomplikowane, jeśli nie niemożliwe, aby krajowe piły do ​​drewna dorównywały tym cenom.

To proste, są dwie opcje. Albo kupujemy, ale pracujemy ze stratą, albo nie śledzimy wzrostu, ale nie mamy więcej materiałów do pracy i jesteśmy zmuszeni zamknąć sklep

Tego obawia się Jean-Pierre Mandel, plotka od tamtej pory.

Jean-Pierre Mandel, wydawca w Valensay

Jean-Pierre Mandel, wydawca w Valensay

“Dziś zostało mi kilka zapasów, ale wkrótce się skończą, ponieważ w sektorze leśnym jest realny rozmach. Oczywiście to dobra wiadomość, ale jeśli nie będziemy mieli surowców do działania, ta dynamika przyniesie korzyści innym krajów i niszczą wiele zawodów tutaj, w regionie, ale także wszędzie we Francji”.

Szkoda, gdy wiemy, że Francja to kraj dębów.

Dąb to francuski skarb

Aby zrozumieć znaczenie dębu, trzeba poznać jego historię.

W XVII wieku dęby ścinano, gdy miały 250 lub 300 lat. Dziś połowa tego! Ze względów ekonomicznych są one obecnie ubijane znacznie młodsze, między 150 a 200 lat. To jest zwykle minimalizowane dzięki dynamicznej gospodarce leśnej.

Dąb stanowi 40% gatunków leśnych we Francji. Z komercyjnego punktu widzenia jest to rdzeń jakościowy, który posiada dobre właściwości mechaniczne i bardzo przyjemne właściwości estetyczne o średniej barwie. Jego drewno dobrze się wykańcza, jest trwałe i może być używane na zewnątrz.

READ  „Pricebreaker”: rosyjska super zniżka pojawia się we Francji pod marką „Mere”

We Francji 75% lasów należy do prywatnych właścicieli, którzy sprzedają je komu chcą, z wyjątkiem jednego obowiązku…
W przypadku lasów o powierzchni powyżej 25 ha właściciel jest prawnie zobowiązany do wykonania prostego planu urządzania i jego poświadczenia przez Regionalny Ośrodek Własności Leśnej. Plan ten powinien być zgodny z Regionalnym Programem Gospodarki Leśnej (SRGS). W przypadku lasów o powierzchni mniejszej niż 25 hektarów właściciel musi po prostu przestrzegać Rozporządzenia o Standardowym Zarządzaniu lub Kodeksu Dobrej Praktyki Leśnej (CBPS).

To właśnie w tych małych kawałkach chińscy nabywcy stawiają na celownik…

Chiny: historia się powtarza?

Światowe zapotrzebowanie na drewno dębowe rośnie od kilkudziesięciu lat. W efekcie eksport francuskiego dębu wzrósł dziesięciokrotnie w ciągu 10 lat: z ok. 50 tys. m3 w 2007 r. do 500 tys. m3 w 2017 r. Same Chiny pochłaniają prawie połowę tego eksportu.

” JADziesięć lat temu wciąż znajdowaliśmy francuski parkiet z francuskim drewnem, ale w Azji został on przekształcony, ale dziś wcale! Chińczycy przechowują drewno na własną konsumpcję”.

Druga co do wielkości gospodarka świata już teraz doświadcza bardzo silnego wzrostu krajowego zużycia wysokiej jakości drewna: chodzi o wyposażenie bogatych chińskich gospodarstw domowych w drewniane podłogi i przyczynianie się do eksportu gotowych produktów z Chin. Chiny nie mają jednak dębowych zasobów: ich potrzeby muszą być pokrywane z importu.

Główni klienci we Francji na eksport surowego dębu od marca 2020 do lutego 2021. Źródło: francuskie służby celne.

Główni klienci we Francji na eksport surowego dębu od marca 2020 do lutego 2021. Źródło: francuskie służby celne.

« Doświadczamy tego zjawiska już od dwudziestu lat z drewnem bukowym, Wyjaśnia Felician Noel, przedstawiciel Regionalnego Konsorcjum Centrum Drewna. W latach 90. Chińczycy bardzo lubili to latem, a sektor prawie zatrzymał się we Francji, ponieważ ceny były wyższe niż ceny na rynku francuskim.
Dziś wynik jest jasny: we Francji pozostały tylko dwie duże piły do ​​buków. Kraje azjatyckie mają monopol na buk, a historia odtwarza się z dębem, więc konieczne są pilne działania!
»

READ  Sprzedawcy: Afryka pozostaje krajem wzrostu

zachowuje się, ale jak?

Określ kwoty, oceniając francuską nadwyżkę konsumpcji i eksportu? Podatek od surowców? Decydując się na całkowity zakaz, tak jak zrobiły to inne kraje, takie jak Rumunia, Polska, Ukraina, Rosja czy Stany Zjednoczone?

Jest wiele rozwiązań, ale czy politycy naprawdę są świadomi pilności sytuacji? …


© Coralie Pierre i Philippe Roy – France Télévisions

kilka liczb

Przemysł drzewny zapewnia we Francji 450 000 miejsc pracy, w tym ponad 2000 firm w Centrum Doliny Loary.