Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Druga runda – Edycja

Kronika „Historyczna”

Ten artykuł jest zarezerwowany dla subskrybentów

Kronika „Historyczna”plik

Wiosną 1941 r., podczas „aresztu dolara”, francuska policja zastawiła pułapkę na kilka tysięcy zagranicznych Żydów, z których większość została deportowana do Auschwitz. Shoah Memorial przedstawia około stu oryginalnych i wciągających zdjęć, które opowiadają o pułapce na myszy.

14 maja w Vichy we Francji upamiętniono rocznicę „Dolar News Report”, pierwszego kroku w projekcie skutecznej eliminacji Żydów. Mniej znany niż raport Vel ‘d’Hiv z 16 i 17 lipca 1942 r., raport z 14 maja 1941 r. został nadużyty w nazwie: „pułapka” lub „pułapka na myszy” byłaby w rzeczywistości bardziej odpowiednia do zastawienia policji Aparatura zorganizowana wokół słynnego zielonego biletu, wzywającego Zaadresowany do polskich żydowskich mężczyzn, Czechów lub bezpaństwowców, w celu deklarowanych celów weryfikacji administracyjnej. Podobnie jak w pięciu innych miejscach we wschodnim Paryżu, zamknął pułapkę za drzwiami gimnazjum przy rue Gaby w 11. dzielnicy, pierwszym etapie odosobnienia, które miało doprowadzić więźniów do obozów koncentracyjnych w Loarze, a następnie rok później. do Auschwitz.

Już znane Pomimo cienia rzucanego przez grozę aresztowań kobiet i dzieci czternaście miesięcy później, odcinek szczególnie podkreśla…

READ  W kierunku pracy zdalnej?