Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Współpracujemy z Polską”

20 listopada 2021 o godz. 22:30

Po kilku tygodniach chaosu Kryzys między Polską a Białorusią Stopniowo maleje. Loty z Bliskiego Wschodu do Mińska ucichły w ciągu tygodnia, a reżim Aleksandra Łukaszenki ogłosił, że jest gotowy do repatriacji 5 tys. z 7 tys. deportowanych na swojej granicy. Ale na pytanie o zewnętrzną granicę UE nie ma jeszcze odpowiedzi. Czy powinno być „trudne”? Jak należy go chronić iw jakiej kolejności? Fabrice Leggeri, dyrektor zarządzający Frontexu od stycznia 2015 r., wzywa państwa i firmy do wyjaśnienia swojej misji.

Czy popierasz projekt muru, który w przyszłym miesiącu rozpocznie budowę słupów na granicy białoruskiej?
Frontex nie brał udziału w jego budowie i nie zajmował stanowiska w sprawie decyzji krajowego krajobrazu. Między Bułgarią a Turcją jest odpowiednik między Grecją a Turcją. Litwa poprosiła również o ogrodzenie granicy białoruskiej. Tam, gdzie taka infrastruktura istnieje, praca operacyjna Frontexu – obejmująca nadzór – jest szczególnie wdzięczna poszukiwaczom drogi lub detektywom, którzy ostrzegają przed próbami pogorszenia bariery.

Czy UE powinna uczestniczyć w finansowaniu tej stałej granicy zewnętrznej?
Ten rodzaj dyskusji toczy się między państwami członkowskimi a instytucjami UE. Kodeks graniczny Schengen przypomina nam o trasie między przejściami granicznymi – jeśli imigranci chcą wjechać do Polski np. przez pola lub lasy – jest to nielegalne. Jednocześnie prawo europejskie przypomina, że ​​człowiek potrzebuje ochrony międzynarodowej i ma dostęp do azylu. Jak pogodzić te dwa przymusy? W sierpniu skierowałem to pytanie do Komisji Europejskiej na piśmie, ponieważ wymaga ono dla nas wyjaśnienia.

Frontex jest gotowy do zorganizowania lotów czarterowych z Warszawy do Bagdadu

Polacy nie lubili Frontexu na granicy, ale wkrótce stacjonuje tam 150 brytyjskich żołnierzy. Czy to cię szokuje?
Polska i Wielka Brytania są członkami NATO. To pokazuje, że jesteśmy bardziej w czytaniu geopolitycznym niż czysta administracja diaspory… ale to nie znaczy, że Frontex nie współpracuje z Polską, jej własnych żołnierzy jest 25 tys. Straż graniczna wojskowa i cywilna. Dla porównania, nasze siły europejskie składają się z 2000 funkcjonariuszy straży granicznej na Litwie, w Grecji, we Włoszech, w Hiszpanii czy na Bałkanach Zachodnich. Jeśli Warszawa nas poprosi, możemy wyraźnie przypomnieć. Nasi trzej funkcjonariusze obecnie stacjonują na skrzyżowaniu drogi między Polską a Białorusią. Przyjeżdżający tam imigranci mogą ubiegać się o azyl. Nierozpatrzenie ich roszczenia byłoby sprzeczne z prawem europejskim.

READ  Białoruska sprinterka Kristina Simanuskaya mówi, że czuje ulgę, że jest w Polsce

Jaka jest Twoja uprawniona rola w eliminowaniu nielegalnych imigrantów?
W przypadku niepowodzenia ubiegających się o azyl w Polsce lub gdzie indziej podejmowana jest decyzja o wydaleniu ich z terytorium. Powrót do kraju może być dobrowolny lub obowiązkowy. W tym drugim przypadku do kraju wystawiamy eskortę pochodzącą z aresztu na lotnisku i mogą oni użyć siły nieśmiercionośnej. Do tej pory zorganizowaliśmy 13 lotów, w których 62 Irakijczyków przyleci tego lata, aby wesprzeć Polskę. Według polskich urzędników wkrótce może to ucierpieć od 1500 do 1700 osób. Frontex jest gotowy zorganizować loty czarterowe z Warszawy do Bagdadu i zwrócił się do Komisji Europejskiej o przekonanie władz irackich do zaakceptowania tego rozwiązania.

Jaką rolę odgrywasz na Litwie w podobnej sytuacji?
15 lipca rozpoczęliśmy „szybką” operację na granicy z Białorusią z około 100 pracownikami i około 40 pojazdami patrolowymi noszącymi logo UE. Od tego czasu naszą rolą jest wspieranie władz litewskich w monitorowaniu tej granicy, sądzeniu nielegalnych bogów, chwytaniu ludzi w nieuregulowanych okolicznościach i przekazywaniu ich władzom litewskim. Wykonujemy również przeprowadzki jak w Polsce.

Jak mówimy, nie ma interwencji Frontexu w galaktyce

Jak czułeś się na ziemi przed tymi uwięzionymi mężczyznami, kobietami i dziećmi?
Odczuwamy ludzkie cierpienie i jego wykorzystywanie dla celów geopolitycznych lub przez grupy przestępcze. Niektórzy dokonali ogromnych poświęceń finansowych, aby wrócić na pierwszy poziom. Musimy skontaktować się ze wszystkimi potencjalnymi imigrantami, aby nie padli ofiarą tych manipulacji.

Miejsca do przebycia bez względu na zimno Czy kolejny kryzys migracyjny na Morzu Śródziemnym?
Nieregularne przepływy z Libii i Tunezji na Morzu Śródziemnym do Włoch wzrosły o 20% w porównaniu z 2019 r. Przygotowujemy się do użycia większej liczby europejskich wojsk, samolotów i łodzi. Od czerwca dysponujemy dronem wielkości samolotu, operującym na długich dystansach. Latem to urządzenie pomogło nam uratować życie ponad 10 000 osób. Bez niego ich łodzie nie zostałyby odnalezione. Zgłosiliśmy się do włoskiego i maltańskiego Morskiego Ośrodka Ratownictwa oraz w ramach międzynarodowych zobowiązań prawnych, gdy tragiczna sytuacja miała miejsce na sprawnym obszarze Libii i Tunezji.

READ  Energia jądrowa: EDF ma nadzieję sprzedać swoje reaktory EPR do Polski

Czy Francja zwróciła się o pomoc powietrzną i naziemną do Frontexu w Calais?
W maju otrzymaliśmy od władz francuskich wniosek o nadzór lotniczy. Ale zanim Brexit dobiegł końca, przetarg na naszą umowę budowlaną dobiegł końca. Tak więc w tej umowie mieliśmy brytyjskie firmy, które w tamtym czasie miały prawo do świadczenia swoich usług i nie mogły im odmówić, gdy spełniały specyfikacje Frendex. Z powodów, które rozumiem, francuscy urzędnicy wolą poczekać, aż zgłoszą się inne krajowe firmy, ponieważ może wydawać się niepokojące, że samoloty nie wywieszają europejskiej flagi przy tego typu pracach. Jak mówimy, nie ma interwencji Frontexu w galaktyce.

Gdzie zatrudniasz nowych pracowników?
Wyznaczyliśmy już 650 agentów zatrudnionych przez Frontex pod mundurem europejskim. Kolejny nabór wniosków dla 360 funkcjonariuszy straży granicznej wciąż trwa latem tego roku. Rozpoczną roczny staż, zanim zostaną przydzieleni do pracy w terenie w styczniu 2023 roku. Celem jest zwiększenie naszej siły roboczej do 10 tys. do 2027 r., a dziś jest to 2 tys. i na pewno będziemy kontynuować rekrutację.