Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: od jakich krajów Rosja odcięła gaz?

Wojna na Ukrainie: od jakich krajów Rosja odcięła gaz?

Rosyjski koncern gazowy Gazprom – który ma monopol na eksport rurociągami z Rosji – wstrzymał 31 maja dostawy do holenderskiego dostawcy GasTerra, dodając Holandię do listy krajów europejskich pozbawionych rosyjskiego gazu.

Na tle wojny na Ukrainie i zachodnich sankcji wobec Rosji Kreml wydał podpisany w marcu dekret nakazujący nabywcom rosyjskiego gazu z „nieprzyjaznych” krajów płacić w rublach za pośrednictwem rosyjskich kont. Po tym, jak wielu europejskich dostawców odmówiło spełnienia tego wymogu, Gazprom odciął dostawy gazu do niektórych krajów mniej lub bardziej zależnych od tego węglowodoru. Oceniamy.

· Bolonia

Polska, poza Bułgarią, jako pierwsza odczuła wstrzymanie dostaw gazu od 27 kwietnia. Według Eurostatu w 2020 roku 55% importu gazu ziemnego do Polski pochodziło z Rosji. Jednak rząd uspokajał, że dostawy energii nie są zagrożone, a rezerwy gazu są pełne w 76%.

Polska jest uzależniona od europejskich sąsiadów w zakresie zabezpieczenia dostaw. Na początku maja otwarto 508-kilometrowy gazociąg między Litwą a Polską, który będzie w stanie pokryć 10% zapotrzebowania Polski na gaz, Według mediów Euractiv . Pełną wydajność osiągnie w październiku. W najbliższych miesiącach kraj spodziewa się również uruchomienia gazociągu bałtyckiego, co pozwoli na odbiór norweskiego gazu. Te ostatnie będą w stanie pokryć 50% polskiej konsumpcji.

– Bułgaria

Pod koniec kwietnia Gazprom ograniczył też eksport do Bułgarii. Tutaj również uspokojono władze, deklarując, że zobowiązały się do dywersyfikacji dostaw gazu do kraju i że odcięcie rosyjskiego gazu nie doprowadzi do racjonowania jego wykorzystania. Jednak według Eurostatu w 2020 roku trzy czwarte importu gazu ziemnego pochodziło z Rosji.

Kraj czeka teraz na przybycie gazu z Grecji niedziałającym jeszcze gazociągiem, Niemiecka gazeta Die Zeit zauważa . Gaz będzie transportowany z Azerbejdżanu i zacznie działać w lipcu. Bułgaria spodziewa się również dostaw gazu z USA w okresie letnim.

READ  W Saint-Brieuc nasila się solidarność z Ukrainą - Saint-Brieuc

Finlandia

Rosyjski gaz do Finlandii został odcięty 20 maja. Chociaż gaz ziemny stanowi tylko 5% energii zużywanej w Finlandii, głównie w fabrykach, to Rosja zaopatruje kraj głównie. Według Eurostatu ponad 90% importu gazu ziemnego do kraju w 2020 roku pochodziło z Rosji.

Helsinki chcą zaspokoić swoje potrzeby w zakresie gazu przemysłowego, dzierżawiąc wspólnie z Estonią pływający terminal importowy skroplonego gazu ziemnego (LNG). Instalacja, planowana na przyszłą zimę, powinna umożliwić rekonwersję LNG importowanego statkiem na gaz ziemny.

· Holandia

Według holenderskiego rządu Holandia, ostatni kraj, któremu Gazprom odciął kran, polega na Rosji w zakresie około 15% importu gazu. Daleko od średniej europejskiej wynoszącej 40%, kraj dąży do dywersyfikacji dostaw.

Holenderski dostawca Gastera powiedział, że oczekuje decyzji Gazpromu o ograniczeniu dostaw „poprzez kupowanie gazu z innych źródeł”. Rząd opóźnił także zamknięcie pola gazowego w prowincji Groningen, co spowodowało serię trzęsień ziemi. Premier Holandii Mark Rutte podkreślił również, że bezpieczeństwo energetyczne kraju nie jest zagrożone.

A co z Danią?

Duńska firma gazowa Ørsted poinformowała, że ​​31 maja po terminie płatności za gaz w rublach Gazprom może przestać zaopatrywać Danię. Firma twierdzi, że przygotowała się na taką możliwość, wypełniając rezerwy w Danii i Niemczech, CNN poinformowało USA .

Ze swojej strony Unia Europejska stara się pozbyć rosyjskiego gazu. Plan REPowerEU 27 powinien umożliwić UE oszczędzanie energii i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Bruksela stara się także o dywersyfikację dostaw i stawia w szczególności na skroplony gaz ziemny ze Stanów Zjednoczonych, Kataru czy Afryki.