Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dostawa nowej broni do Kijowa „zwiększa ryzyko” konfrontacji militarnej między Rosją a Stanami Zjednoczonymi, ostrzega Moskwa

Czy zapowiedziane na Ukrainie wyrzutnie rakiet USA zmienią reguły gry?

Stany Zjednoczone ogłosiły we wtorek 1Werset W czerwcu wysyłają na Ukrainę systemy rakietowe z kilkoma rakietami, ale ich zdolność do zmiany reguł gry w terenie przeciwko rosyjskim wojskom nie jest do końca pewna. Ta zapowiedź dotyczy HIMARS, mobilnego systemu wyrzutni rakiet – zamontowanego na lekkim opancerzeniu – który może wystrzelić kilka pocisków jednocześnie.

Podobne narzędzia są już używane przez armie rosyjską i ukraińską, ale amerykańskie systemy HIMARS mają większy i dokładniejszy zasięg.

Według wysokiego rangą urzędnika Białego Domu te, które tym razem mają zostać dostarczone do Kijowa, mają ograniczony zasięg około 80 kilometrów. Waszyngton nie chciał, aby armia ukraińska mogła strzelać do celów na rosyjskiej ziemi. „Nie wyślemy na Ukrainę systemów rakietowych, które mogą uderzyć w Rosję”Joe Biden powiedział dziennikarzom w poniedziałek rano.

Co to za broń?

Systemy M-142 Himars są zaktualizowaną, zredukowaną i lekko opancerzoną wersją montowanego na łańcuchu M-270 MLRS opracowanego przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników w latach 70. XX wieku.

HIMARS może przenosić dwa rodzaje stanowisk wystrzeliwania rakiet: jedno, które umożliwia jednoczesne wystrzelenie sześciu pocisków kierowanych kal. 227 mm, a drugie z jednym pociskiem taktycznym ATACMS na większy zasięg. Ale Stany Zjednoczone nie dostarczą Kijowowi taktycznych pocisków ATACMS o zasięgu do 300 km.

Mały zespół może samodzielnie przeładować rakiety w ciągu kilku minut. Będzie to wymagało przeszkolenia ukraińskich żołnierzy.

Wojsko amerykańskie ma już HIMAR-y stacjonujące w Europie. Polska i Rumunia, obaj członkowie NATO, też go mają. Nie ustalono jeszcze, ile tej broni Waszyngton planuje wysłać na Ukrainę.

Dlaczego tak się ich oczekuje?

Liczne amerykańskie wyrzutnie rakietowe pozwolą siłom zbrojnym Ukrainy na głębokie uderzenie w pozycje rosyjskie, jednocześnie umieszczając swoje baterie daleko od frontu.

READ  Bourgogne Franche-Comté Auvergne Rodan-Alpy | Podstawy. Czego nie można przegapić

Pociski wystrzeliwane przez sześć pocisków Himar są naprowadzane przez GPS i mają zasięg około dwukrotnie większy od klasycznego pocisku balistycznego dostarczonego już przez Stany Zjednoczone, haubicy M-777.

Zasięg ten umożliwia wyprowadzenie baterii poza zasięg rosyjskiej artylerii, a jednocześnie możliwość dosięgnięcia ich. Pociski te mogą również uderzyć w rosyjskie wojskowe składy logistyczne z dala od ich linii. „Osioł przywróci równowagę do równowagi sił”Wysoki rangą urzędnik USA powiedział.