Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sąd Kasacyjny orzeka na korzyść 111 byłych pracowników norweskiej grupy Mowi (dawniej Marine Harvest)

Sąd Kasacyjny odrzucił w środę apelację Mowi Bretagne, filii norweskiego światowego lidera hodowli łososia Mowi (dawniej Marine Harvest), która została skazana dwa lata temu na zwolnienie 111 pracowników Finistere w 2014 roku.

Sąd Apelacyjny w Rennes potwierdził 8 października 2020 r., że zwolnienie pracowników tej Fabryki Bulun było „Bez prawdziwego i niebezpiecznego powodu”.

W roku decyzji o zamknięciu zakładu, w 2013 roku norweska grupa ogłosiła zysk w wysokości 400 mln euro i przejęła światowego lidera w przetwórstwie łososia, polską firmę Morpol.

W swoim orzeczeniu Sąd Kasacyjny uważa, że ​​„Ekonomiczna przyczyna zwolnienia jest oceniana na poziomie przedsiębiorstwa lub, jeśli jest częścią grupy, na poziomie sektora działalności grupy, w której działa. W tym celu należy uwzględnić wszystkie spółki, które łączy kontrola lub wpływ spółki dominującej (…) bez konieczności ograniczania grupy do spółek zlokalizowanych na terenie kraju”.

Sąd Pracy w Brześciu we wrześniu 2017 roku skazał grupę płacących pracowników, w tym dwóch kierowników, od sześciu do dwudziestu miesięcy wynagrodzenia w zależności od stażu pracy.

„W sumie łosoś numer jeden na świecie będzie musiał zapłacić pracownikom 2,8 miliona euro w związku z wyrokami skazującymi. łączny”, Roger Bottin, adwokat byłych pracowników, powiedział w komunikacie prasowym:wielkie zwycięstwo„oni, po tym”Niesłusznie rozdzielone wyłącznie w celu zwiększenia rentowności dla akcjonariuszy Grupy”.

Marine Harvest Kritsen (obecnie Mowi Bretagne) ogłosiła w czerwcu 2013 r. 400 zwolnień w pracy w Poullaoun i Châteaugiron (Ille-et-Vilaine). Pracownicy ostatniego zakładu nie kwestionowali ich zwolnienia.

Akta dwudziestu innych pracowników zakładu Baulawun, którzy zostali zwolnieni w grudniu 2015 roku, są nadal przedmiotem dochodzenia przed Sądem Apelacyjnym w Rennes.

Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Oslo norweska grupa jest największym na świecie producentem łososia hodowlanego, zatrudniającym blisko 15 000 osób w 25 krajach.

READ  Co najmniej sześć osób zginęło w zamachu bombowym w Kijowie zeszłej nocy