Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niemcy zastępują transportery opancerzone dostarczone przez Grecję na Ukrainę

Niemcy podpisały z Grecją porozumienie o wymianie pojazdów opancerzonych dostarczonych przez Ateny na Ukrainę na nowocześniejsze.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił we wtorek porozumienie z Grecją, na mocy którego Ateny będą dostarczać Ukrainie pojazdy opancerzone z czasów sowieckich w celu przeciwdziałania rosyjskiej inwazji oraz w zamian za bardziej nowoczesne pojazdy z Berlina.

„Dostarczymy niemieckie opancerzone wozy bojowe” – powiedział Olaf Schultz po wtorkowym szczycie europejskim w Brukseli, na którym spotkał się z premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem. Niemcy ogłosiły podobną umowę na początku tego miesiąca z Czechami, a obecnie prowadzą negocjacje z Polską.

Wymiany z Czechami i Polską

Czechy otrzymają z Niemiec 15 czołgów Leopard 2 A4, które zastąpią radzieckie T-72 wysłane na Ukrainę. Jednak nie ustalono daty tej dostawy. Podobna planowana wymiana z Polską również się nie powiodła, a Warszawa dostarczyła już swój sprzęt na Ukrainę.

Prezydent RP Andrzej Duda wyraził w zeszłym tygodniu swoje „głębokie rozczarowanie”, krytykując Niemcy za niedotrzymanie „obietnic”. Warszawa poinformowała w kwietniu, że wysłała na Ukrainę czołgi T-72, nie precyzując, ile. Według mediów będzie to ponad dwieście maszyn. Niemiecki rząd ogłosił, że jest gotowy do dostarczenia ciężkiej broni na Ukrainę, ale znalazł się pod ostrzałem Kijowa i opozycji za opieszałość.

READ  Kawa Tibursi Olivia Yasi zaatakowana i broniona przez Armanda Gause!