Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: Armia Obywatelska w Polsce szkoli się z myślą o Ukrainie i Białorusi

Wojna na Ukrainie: Armia Obywatelska w Polsce szkoli się z myślą o Ukrainie i Białorusi

Ćwiczenia w Tomaszowie Mazowieckim to jeden z około dwudziestu programów, jakie polskie wojsko oferuje ludności cywilnej w czasie, gdy na sąsiedniej Ukrainie szaleje wojna i rośnie napięcie na granicy z Białorusią. „Mam dwójkę dzieci i chciałam nauczyć się podstaw przetrwania i tego, co zrobić w niebezpiecznej sytuacji” – powiedziała AFP Monika Ludwiczak, 41-letnia sekretarka szkoły. „Może pewnego dnia będę musiała chronić własne dzieci” – wyjaśnia.

„Bądź gotów”. Podobnie jak ona, niektórzy po raz pierwszy w życiu będą mieli broń. Inni chcą zapoznać się z nową bronią i taktyką. „Nie wiem, jak wszystko się rozwinie, ale chcemy się na to przygotować” – mówi Tomasz Sandkowski, 54-letni inwestor, który wcześniej służył w wojsku. „Ostatnie dwa lata wzmocniły tę potrzebę” – stwierdził, odnosząc się do wojny na Ukrainie.

Polska, kluczowy zwolennik Q, boryka się z problemami bezpieczeństwa we wschodniej części swojego terytorium wraz z sojusznikiem Rosji Białorusią. Polski rząd oskarża władze białoruskie o zachęcanie migrantów do przekraczania granicy UE w formie „wojny hybrydowej”. W czerwcu polski żołnierz został zadźgany nożem, gdy migranci próbowali przedostać się do Polski, co pozostaje w toku dochodzenia.

zawody. Wojsko Polskie prowadzi bezpłatne ośmiogodzinne szkolenia wojskowe, które postrzegane są jako szansa na wzbudzenie zainteresowania potencjalnych rekrutów. Spośród 200 osób, które wzięły udział w szkoleniu w Tomaszowie Mazowieckim, 10% rozważało możliwość zaangażowania się w przyszłość. „Dzięki udziałowi w takim programie ochotnik może zobaczyć od środka, jak wygląda życie w wojsku” – powiedział AFP ppor. Borek, pracujący w ośrodku werbowania do wojska w Tomaszowie Mazowieckim, prosząc o nieujawnianie jego imienia.

– Z roku na rok mamy coraz więcej wolontariuszy – dodaje. „Widzimy, co dzieje się na Ukrainie” – powiedział ppłk Spigniv Kowalski z 25 Pułku Kawalerii Powietrznej Tomasza Mazowieckiego. „Bardzo dobrze wiemy, jakie umiejętności muszą posiadać ludzie, aby radzić sobie w obecnym otoczeniu” – podkreśla.

READ  W Bielsku Podlaskim wyjątkowy szpital i wycieńczeni imigranci

Katarzyna Skiba

© Agence France-Presse