Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Białoruś i Chiny rozpoczęły bezprecedensowe manewry wojskowe w pobliżu Polski

Białoruś i Chiny rozpoczęły bezprecedensowe manewry wojskowe w pobliżu Polski

Minister obrony Chin Li Shangfu w sierpniu ubiegłego roku [tombé depuis en disgrâce]udał się do Mińska, aby wziąć udział w spotkaniach z „dowódcami wojskowymi” i „odwiedzić” jednostki Białoruskich Sił Zbrojnych. Następnie, dwa miesiące później, Chiny i Białoruś zgodziły się wzmocnić współpracę wojskową, aby odpowiedzieć na „nowe globalne wyzwania”.

Nie jest też zaskoczeniem, że chińscy żołnierze wzięli udział w ćwiczeniach „Sokół Atak”, które rozpoczęły się 8 lipca w Brześciu. [sud-ouest de la Biélorussie]Kilka kilometrów od granicy z Polską [et donc de celle de l’Otan et de l’Union européenne].

Według białoruskiego Ministerstwa Obrony „personel wojskowy obu krajów” będzie ćwiczył „procedury nocnego lądowania, porywania dróg wodnych i prowadzenia operacji na obszarach zaludnionych”. [en clair, en zone urbaine]. I to mają być manewry „antyterrorystyczne”.

„Sytuacja na świecie jest złożona, dlatego wszystkie te problemy rozwiążemy podczas tych ćwiczeń, poznając nowe formy i metody prowadzenia zadań taktycznych. Biorąc pod uwagę wszystko, czego nauczyliśmy się w ostatnich latach, doskonale wiemy, jak będzie działać jednostka połączona prowadzenia operacji” – powiedział Białoruski Oddział Specjalny. Wyjaśnił przewodniczący generał dywizji Wadim Denisenko.

Po stronie chińskiej interpretacja tych rzadkich, bezprecedensowych manewrów jest nieco inna.

„Żołnierze obu krajów zostaną przydzieleni do wspólnych zespołów w celu wspólnego przeprowadzania operacji ratowania zakładników i operacji antyterrorystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem operacji antyterrorystycznych. Wspólne ćwiczenia mają na celu wzmocnienie zdolności koordynacyjnych uczestniczących żołnierzy i pogłębienie praktycznej współpracy między obydwoma siłami” – oznajmiło chińskie Ministerstwo Obrony.

Nie podając liczby żołnierzy biorących udział w tych manewrach, to samo źródło podaje, że „oddziały” wysłane na Białoruś pochodziły z pułku 80. Grupy Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. [APL]. „Przed odlotem przeszli intensywne szkolenie w zakresie indywidualnych umiejętności bojowych i taktycznej koordynacji jednostek” – dodał.

Jednakże w miarę jak NATO przygotowuje się do obchodów w Waszyngtonie 75. rocznicy swojego istnienia, rozmieszczenie ChALW na Białorusi jest dla Pekinu sposobem na zademonstrowanie swoich zdolności projekcyjnych wobec teatrów zewnętrznych, podobnie jak rozmieszczenie sześciu żołnierzy Y20 w 2022 r. Samoloty zostaną wysłane do Belgradu, aby dostarczyć siłom serbskim systemy obrony powietrznej HQ-22 [version chinoise du S-300 russe].

READ  W Polsce gazeta regionalna stawia na wielokrotność władzy

Według NATO Chiny są jednym z „uprawnionych konkurentów”, którzy „dążą do osłabienia porządku międzynarodowego opartego na zasadach”. W opublikowanym w 2022 roku przeglądzie strategicznym Sojusznicy potępili także prowadzoną przez Pekin „politykę przymusu” oraz „niejednoznaczność” jego strategii, celów i wzmocnienia systemu wojskowego. „Jego złośliwe operacje hybrydowe lub cybernetyczne, wrodzona retoryka i działania dezinformacyjne wymierzone są w sojuszników i podważają bezpieczeństwo sojuszu” – dodał.