Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wietnam – Polska Wiele możliwości promocji handlu produktami rolnymi

Wietnam i Polska współpracują finansowo
Na polski rynek wchodzą wietnamskie produkty wodne
>> Promowanie handlu produktami rolnymi między Wietnamem a Rosją

Kawa jest jednym z głównych produktów eksportowych Wietnamu.

Zdjęcie: VNA / CVN

W czwartek 22 kwietnia Centrum Promocji Handlu i Inwestycji (IDBC) w Ho Chi Minh City we współpracy z Ambasadą Wietnamu w Polsce zorganizowało seminarium internetowe zatytułowane „Umowa o wolnym handlu UE-Wietnam oraz możliwości dla handlu wietnamskiego i polskiego”.

Ambasador Wietnamu w Polsce Nuan Hung podkreślił dobre stosunki między oboma krajami, w tym stały rozwój dwustronnej współpracy handlowej i inwestycyjnej.

Do 2020 roku, pomimo skutków epidemii COVID-19, handel dwustronny wzrósł o ponad 15,5% w porównaniu do 2019 roku. Wietnam postrzega Polskę jako jednego z najważniejszych partnerów gospodarczych Europy ze Wschodu, a Warszawa kwalifikuje Hanoi jako strategicznego partnera pragnącego zintensyfikować współpracę między Azją Południowo-Wschodnią a kręgami biznesowymi obu krajów.

W szczególności handel będzie korzystniejszy po wejściu w życie EVFDA. Możliwość dla obu stron zwiększenia przychodów z importu i eksportu każdej ze stron.

Piotr Harasimowicz, szef polskiego Departamentu Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh City, uznał Polskę za potencjalny rynek, z którego mogą korzystać wietnamskie firmy po wejściu w życie EVFDA.

W rzeczywistości od czasu wejścia w życie EVFDA polscy importerzy zwiększyli zakupy z Wietnamu i starali się współpracować z lokalnymi producentami w celu uzyskania wysokiej jakości produktów po konkurencyjnych cenach. Oprócz handlu polscy inwestorzy w Wietnamie zwracają również szczególną uwagę na projekty takie jak technologie telekomunikacyjne, usługi finansowe i transport – powiedział.

Hong Soon Bin, prezes Stowarzyszenia Wietnamskich Przedsiębiorców w Polsce, mówi, że w Polsce mieszka i pracuje ponad 30 000 Wietnamczyków, w tym tysiące przedsiębiorców zajmujących się importem i eksportem oraz dystrybucją towarów konsumpcyjnych i usługami cateringowymi.

EVFDA otwiera przed wietnamskimi firmami większe możliwości uzyskania głębszego dostępu do polskiego rynku i całej UE, oferując przewagę konkurencyjną i lepsze ceny na wietnamskie produkty – powiedział.

READ  Historyczny skład klasycznych wagonów w Polsce

Aby w pełni wykorzystać korzyści eksportowe, jakie daje EVFDA, firmy muszą zapoznać się z potrzebami i gustami konsumentów w Polsce, a także w UE, aby sprostać wymaganiom tych rynków.


VNA / CVN