Walia i Polska przechodzą, Ukraina pokonała Bośnię i Hercegowinę

Chociaż w marcowej przerwie międzynarodowej odbyło się sporo meczów towarzyskich, stawka dla niektórych drużyn po stronie europejskiej była jeszcze większa. Rozpisano 12 eliminacji do Euro 2024, które odbędą się tego lata. Mając trzy miejsca w kwalifikacjach, wszystkie dwanaście drużyn musiało przejść do play-offów, a po półfinale najpierw zakwalifikowały się do finału. Nieco wcześniej swój bilet do finału zapewniła także Gruzja pod wodzą Willy’ego Sagnola, pokonując niewymuszone zwycięstwo z Luksemburgiem (2:0). Dziś wieczorem Gruzini musieli dowiedzieć się, z kim zagrają w ostatnim meczu.

Reszta po tej reklamie

Właśnie w tej części harmonogramu Grecja zmierzyła się z Kazachstanem. Gruzja nie musiała długo czekać na poprawę, gdyż Grecy prowadzili 4:0 po niecałych 40 minutach gry, więc Kazachstan nie mógł już wrócić. Grecja spokojnie poradziła sobie w drugiej połowie (5:0, końcowy wynik) i tym samym będzie walczyć o swoje miejsce na Euro 2024 przeciwko złotemu pokoleniu Gruzji na czele z Kvichą Kvaratskelią i Georgesem Mikudadze. W grupie B tych play-offów, niewątpliwie najcięższej, w finale spotkały się Polska i Walia. Wcześniej podopieczni Roberta Lewandowskiego musieli pokonać Estonię. Po półgodzinnej zabawie wyrzuconym z boiska Estończykiem Polska rozbiła wieczornego przeciwnika (5:1). Drobne wydarzenie, mimo że jego zespół miał festiwal ataku, Lewandowski nie potrafił trafić do siatki.

czytać
Bordeaux próbowało Zinedine'a Zidane'a

W Bośni i Hercegowinie na Ukrainie pada deszcz

I zgodnie z oczekiwaniami, w drugim meczu Walia odpowiedziała, dominując również nad Finlandią. Prowadzony przez napastnika Tottenhamu Brennana Johnsona Walijczyk bez większych zmartwień wykonał swoje zadanie (3-1). Rozegrają więc szokujący finał z Polską. Przypominamy, że zwycięzca otrzyma miejsce w kadrze Francji. W grupie B, ostatnim meczu tych barażów, Izrael zmierzył się z Islandią. Celem było bez wątpienia zrealizowanie do końca marzenia o zakwalifikowaniu się do Euro. Jednak mimo tego, że Eran Zahavi otworzył wynik w pierwszej połowie, cud się nie wydarzył. Islandia odrobiła straty po znakomitym Albertu Gudmundssonie, który strzelił hat-tricka (4-1, wynik końcowy). Izraelczyk Eran Zahavi wyrównał po nieudanym rzucie karnym w końcówce meczu. To dla niego ciężki cios, bo nie wykorzystał już rzutu karnego w meczu eliminacyjnym Euro 2021 ze Szkocją. Islandia w finale barażowym zmierzy się z Ukrainą.

W niezwykle emocjonującym meczu Ukraińcy w ostatniej chwili odmienili losy spotkania. Prowadzeni przez drużynę Edina Dzeko Ukraińcy wyglądali na zupełnie bezradnych. Ani zaloty Mudricia, ani wejście Malinowskiego niczego nie zmieniły. Niemniej jednak nieszkodliwe dośrodkowanie w końcowych momentach meczu sprawiło, że Roman Yaremsuk rozwiał na stadionie nadzieje bośniackich kibiców (85. miejsce). Jakby tego było mało, dwie minuty później piękna główka Artema Dowbyka (2-1) sprawiła, że ​​Ukraina odebrała zwycięstwo i kwalifikacje. Podopieczni Sergiego Repro wciąż mają nadzieję na zakwalifikowanie się do mistrzostw Europy. Finały poszczególnych grup odbędą się we wtorek.