Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o pomoc w przygotowaniu ataku na Zełenskiego

Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o pomoc w przygotowaniu ataku na Zełenskiego

Według polskiej i ukraińskiej prokuratury w Polsce zatrzymano mężczyznę podejrzanego o pomaganie jednostkom rosyjskiego wywiadu w przygotowaniu ataku na Wołodymyra Zełenskiego.

Mężczyzna podejrzany o powiązania z rosyjskimi służbami wywiadowczymi i pomoc w przygotowaniu ewentualnego ataku na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego został aresztowany w Polsce – poinformowała polska i ukraińska prokuratura w czwartek, 18 kwietnia.

Jak wynika z komunikatu prasowego, obywatel Polski, identyfikowany jedynie jako Paweł K, miał „zbierać i przekazywać służbom wywiadu wojskowego Federacji Rosyjskiej (…) informacje na temat zagranicznej głowy państwa, prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego”. polska prokuratura.

Paweł K. Dodał, że jest „gotowy do działania w imieniu wywiadu wojskowego Federacji Rosyjskiej i nawiązał kontakty z obywatelami Federacji Rosyjskiej bezpośrednio zaangażowanymi w sprawę Ukrainy”.

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka w wizjerze

Zawiadomienie o działalności Pawła K. zostało przesłane do Warszawy przez Prokuraturę Generalną Ukrainy, co umożliwiło wówczas uzyskanie „istotnych dowodów”.

Według ukraińskiego prokuratora generalnego Andriï Kostine’a aresztowany mężczyzna był w szczególności odpowiedzialny za zbieranie i przekazywanie okupantom informacji na temat bezpieczeństwa lotniska Rzeszów-Jasionka w południowo-wschodniej Polsce. Głowa państwa Ukrainy często przejeżdża tędy podczas swoich zagranicznych podróży, urzędnicy innych krajów odwiedzają Ukrainę i pomagają w konwojach do tego kraju.

Paweł K. Został umieszczony w areszcie tymczasowym – poinformowali polscy i ukraińscy prokuratorzy.

Wysoko wykształceni ludzie

READ  „Heroics” Pauliny Dolmeyer: Jak być wolnym i dumnym w Polsce? Wybierając swoje przeznaczenie i... swoje przeznaczenie. Cudowna opowieść na przekór grawitacji czasu...