Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce trwa reforma polityki imigracyjnej

W Polsce trwa reforma polityki imigracyjnej


Zgodnie z nową procedurą1, wizy wydaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ale nie ambasady – upraszczając procedurę wjazdu na terytorium Polski. Zmiany dotyczą jednak tylko kilku krajów docelowych – Indii, Turcji, Nigerii i Mołdawii, a także kilku krajów Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej.

  • Ustawa pojawia się w obliczu niedoboru na polskim rynku budowlanym; Choć od początku konfliktu rząd był w stanie przyjąć ponad 1,3 mln Ukraińców, głównie kobiet i dzieci, sektor ten nie odczuł ulgi z powodu silnej maskulinizacji.2.
  • Krajem europejskim, który oferuje najwięcej zezwoleń na pobyt jest Polska (w większości związana z pracą sezonową). W 2021 r. wyemitowała prawie 970 tys. – ponad jedną trzecią emisji w Unii, a następnie Hiszpania (372 tys.) i Francja (285 tys.).

Niedobór dostępnej siły roboczej na polskim rynku pracy jest efektem spadającej liczby urodzeń i starzenia się społeczeństwa.

  • W 2016 r. rządząca partia PiS wprowadziła pronatalistyczną politykę, pozwalając rodzinom otrzymywać 500 zł (około 110 euro) na dziecko od drugiego dziecka do ukończenia przez nie 18 lat; Chociaż wskaźniki urodzeń ponownie na krótko wzrosły, od tego czasu ponownie spadły.

Nowe prawo, które wchodzi w życie natychmiast, ma na celu dalsze ograniczanie wjazdu na terytorium Polski – przeciwdziałając w ten sposób trwającym reformom polityki azylowej i migracyjnej na poziomie europejskim.

  • Rzecznik polskiego rządu powiedział: „Nie zgadzamy się na przymusowe przyjmowanie migrantów, ponieważ nasiliłoby to ruchy migracyjne w Europie. Jeśli zostaną na nas nałożone sankcje, będziemy je kwestionować wszelkimi możliwymi procedurami społecznymi w tym zakresie. Jeśli PiS chce rozpisać referendum w sprawie europejskiej propozycji relokacji migrantów, termin i metody nie zostały jeszcze określone.

READ  ONZ oskarża Polskę i Białoruś o blokowanie śledztw w sprawie kryzysu imigracyjnego