Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska zamówi więcej systemów obrony powietrznej Patriot PAC-3 za 15 mld USD

Polska zamówi więcej systemów obrony powietrznej Patriot PAC-3 za 15 mld USD

W marcu 2018 roku Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło zakup dwóch baterii przeciwlotniczych Patriot PAC-3+ od Stanów Zjednoczonych za 4,75 mld dolarów, po skomplikowanych negocjacjach, zwłaszcza w ramach rekompensaty przemysłowej przewidzianej w ramach tego kontraktu… Jego wstępna wartość administracja USA oszacowała na 10,5 mld dolarów.

Od tego czasu Polska ogłosiła zamówienie dla MBDA UK na dostawę 44 wyrzutni iLauncher i kilkuset pocisków CAMM na wyposażenie wielowarstwowej obrony powietrznej. [Common Anti-Air Modular Missile] 2,15 mld euro w ramach programu Blica+. Przekazany koncernowi PGZ oferuje wykonanie 22 baterii o zasięgu 25 km.

Warszawa nie chce jednak na tym poprzestać. W rzeczywistości, w oświadczeniu wydanym przez Agencję Współpracy Bezpieczeństwa Obrony w dniu 28 czerwca [DSCA]Osoba odpowiedzialna za eksport amerykańskiego sprzętu wojskowego zarekomendowała Kongresowi zezwolenie na sprzedaż Polsce Zintegrowanego Systemu Dowodzenia Bojowego obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. [IBCS – Integrated Air and Missile Defense Battle Command System], 48 wyrzutni Patriot M903, 12 radarów LTAMDS i 644 pociski przechwytujące typu PAC 3 MSE. Wszystko za około 15 miliardów dolarów.

„To bardzo ważne wzmocnienie naszego systemu obrony powietrznej. Czekamy teraz na zgodę Kongresu USA” – skomentował na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

To 48 wyrzutni [avec leurs équipements associés] Wystarczająco dużo, aby Siły Powietrzne RP uruchomiły co najmniej osiem dodatkowych baterii Patriot PAC-3+. To, wraz z dwoma już zamówionymi [l’une a été livrée au 37e escadron de défense aérienne de Sochaczew-Bielice en décembre 2022] Oznaczałoby to, że Polska stałaby się jednym z głównych użytkowników systemu po USA.

READ  Polska: Julia Prylepska, Siły Zbrojne PiS Ultrakonserwatyści Przeciw Europie

Warto zaznaczyć, że Polska nie przystąpiła do zainicjowanej przez Niemcy w ramach NATO inicjatywy „European Sky Shield”, której celem jest zjednoczenie państw członkowskich wokół systemu obrony powietrznej poprzez wspólne pozyskanie niezbędnych zdolności.