Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce troll „Polexit” ożywia debatę publiczną

To przewidywalna decyzja: w czwartek 30 września polski Trybunał Konstytucyjny po raz czwarty z rzędu odroczył, aby rozstrzygnąć, czy prawo europejskie przeważa nad prawem polskim. Unii (UE).

Wniosek został złożony przez premiera Matteo Morawickiego w marcu po tym, jak Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) ponownie wydał surowe orzeczenie, powołując się na brak szacunku dla polityki państwa konserwatywnego rządu PiS. .

Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Czytaj więcej Pod rządami prawa UE wywiera coraz większą presję na Polskę

Przed siedzibą trybunału, w popiele i deszczu, setka demonstrantów wykrzykiwała swój gniew i machała flagami z dwunastoma gwiazdami i symbolami: Jesteśmy Europejczykami” ; „Nie jedź na wschód Polski”, Z portretami najsilniejszego człowieka kraju Jarosława Kaczyńskiego, białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki i prezydenta Rosji Władimira Boutina na tym samym samolocie.

Najwyższy w kraju organ prawny, ale pod mandatem większości, nie ma łatwego zadania: jeśli podkreśli prymat prawa polskiego nad prawem europejskim, rezultatem będzie prawdziwy „poloksyd prawodawczy”. długi czas. Data Demokratów. Innymi słowy, byłby to cios dla rządu.

Następnego dnia, w piątek, Donald Dusk, były premier i przewodniczący Rady Europejskiej, powrócił na czele największej opozycyjnej platformy cywilnej (PO, centroprawica). . Mówi, że rząd może wycofać się z umowy międzynarodowej większością dwóch trzecich głosów w parlamencie, tak jak teraz, większością międzynarodową. Deklarowany cel: zapobieganie ewentualnemu wyjściu z UE mniej więcej na dłuższą metę.

Mniej niż 10% populacji opuści UE

Pan Tusk ogłosił ten ruch dwa tygodnie temu podczas konferencji swojej partii. „UE we wszystkich aspektach nęka PIS i Kaczyńskiego”, był młotkowany. Ciężko pracują, aby nienawidzić Polaków w UE i dezorientować swoje umysły. Wiem, że w końcu chcą wypędzić Polskę z UE. “

Były premier postawił przed sobą zadanie ratowania założonej przez siebie partii i chce stworzyć rozdźwięk między „Bolexitem” a przywiązaniem do unijnych wartości. 2023 Wybory Zgromadzenia.

READ  Gwiazdy i politycy jako pierwsi zostają zaszczepieni i wywołują poruszenie

65,94% z Was przeczytało ten artykuł. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.