Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce również babcie protestują w obronie prawa do aborcji

1 marca 2020 zorganizowany przez Straj Kopiat (Women on Strike) w proteście przeciwko surowym przepisom aborcyjnym w Polsce. Zdjęcie poglądowe. (Camila Stephen / Le Pictorium / Max.PPP)

Od prawie miesiąca Polską wstrząsają fale protestów popierających prawo do aborcji i rządów dyktatorskich. Wszystko zaczęło się od orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który zakazał aborcji w przypadku rażącego poronienia. Aborcja w Polsce jest nadal jednym z trzech możliwych warunków. Na ulicach Warszawy dużo gniewnych młodych ludzi, ale nie tylko. Polskie babcie również postanowiły pokazać swoją złość.

„Polskie Babcie” to zbiorowa nazwa, która jednoczy kobiety w wieku od 65 do 80 lat i nigdy nie traci na sile. Protestują od czasu dojścia do władzy radykalnej konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku. Potępiają ataki na niezawisłość sądownictwa i prawa człowieka w rządzie. Od miesiąca te kobiety opowiadają się za prawem do aborcji.

Bo orzeczenie sądu jest odbierane jako prawdziwa porażka dla tych babć, które znały czasy komunizmu. Oto sytuacja 77-letniej Kosii: „W czasach komunizmu aborcja była dozwolona w każdych okolicznościach. Zgwałciłam się i bez trudu przerwałam ciążę. To była normalna wizyta u lekarza. Dziś będzie bardzo ciężko. Na aborcję będę musiała wyjechać za granicę, tylko jeśli można sobie na to pozwolić …” Dzieje się tak, ponieważ dzisiaj lekarze mają prawo zaprzeczyć, że gwałt jest dopuszczony, jeśli zostanie zatwierdzony, lub że życie kobiety jest w rzeczywistości zagrożone, podżegając część sumienia. Ta polska babcia z Kovitu-19 chce nadal walczyć o swoje wnuki, mimo nałożenia na nią grzywny, a spotkania powyżej pięciu osób są zabronione.

Tym babciom trzeba pokazać, że starsze pokolenie jest nie tylko bardzo konserwatywne i katolickie. Jednak 67-letnia Ivona, która stoi na czele Ruchu Babek Polskich, zgadza się, że dzisiejsza walka jest zbyt trudna. „W tamtym czasie mieliśmy tylko jednego wroga i wszyscy zebraliśmy się razem, by walczyć z komunizmem, który znasz. Ona tłumaczy. Teraz jest inaczej. Wszędzie są podziały i widać to w opozycji politycznej. „ Nie przeszkadza Babcie z Polski spotkają się ponownie w najbliższy czwartek.

READ  Zamachy bombowe w województwie zaporoskim; Od czasu inwazji do Polski uciekło 11 milionów ukraińskich uchodźców