Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce gazeta regionalna stawia na wielokrotność władzy

„Czarny dzień demokracji i różnorodności prasy », „Atak na wolność słowa”, „Komercjalizacja kampanii”. Było to przedmiotem serii komentarzy po ogłoszeniu przejęcia we wtorek 8 grudnia przez niemieckie konsorcjum medialne Polska Press. Verloxgroup Pasov, Polska Narodowa Korporacja Energetyczna PKN Orlan. Grupa Polka Press jest pierwotnym właścicielem dwudziestu dzienników lokalnych w Polsce, dwudziestu dzienników regionalnych, 120 tygodników, wydawnictwa prasowego i około 500 serwisów internetowych. Imperium, które każdego dnia dotyka 17 milionów ludzi.

PKN Arlon, czołowy polski koncern naftowy z kapitalizacją rynkową 25,6 mld Słodis (7 5,7 mld), będący w 27% własnością państwa, nigdy nie pojawił się w prasie. Jego zarząd jest w dużej mierze zdominowany przez osoby bliskie rządzącej Narodowej Partii Konserwatywnej, Prawa i Sprawiedliwości (PIS). Przewodniczący komisji Vojczyk Jaczyński był członkiem partii i byłym ministrem skarbu w pierwszym rządzie Jarosława Kaczyńskiego (2005-2007). 24 listopada koncern posiadał 64% udziałów w Ruchu, największym dystrybutorze gazet w Polsce.

Kampania

Gdy pod koniec 2015 roku doszło do porozumienia, Pies chciał „zrestrukturyzować” i „zdekoncentrować” polski rynek medialny. W wywiadzie dla polskiej gazety BAP w lipcu ubiegłego roku lider większości Jarosław Kaczyński potwierdził badanie, które w przeszłości kilkakrotnie broniono: „W Polsce media muszą być polskie. Nie możemy zaakceptować, że biorą udział w planowanych kampaniach z zagranicy i przedstawiają fałszywy obraz Polski i świata. Możemy stworzyć więcej mediów, które przedstawiają świat bardziej realistycznie niż obecnie. „

Uwagi dotyczące tzw „Ingerencja zagraniczna” Podczas kampanii prezydenckiej w lipcu ustępujący prezydent Andrzej Duda odpowiedział na ataki niemieckiej gazety: „Niemcy nie wybierają prezydenta [polonais] ! »

Masz 54,4% tego artykułu. Reszta jest tylko dla abonentów.