Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce cywile szkolą się do wojny, wzywając Europę do „przebudzenia się” na rosyjskie zagrożenie

W Polsce cywile szkolą się do wojny, wzywając Europę do „przebudzenia się” na rosyjskie zagrożenie

Dla większości Polaków Moskwa jest „dużym” zagrożeniem. Gdy Europejczycy się zbliżali, Francinfo udał się na spotkanie z cywilami szkolącymi się w armii.

Między drzewami, w błocie i piasku, Grupa Polaków musi biec jak najszybciej i wylądować na ziemi. Sceny w oddali przebijają ciszę. Pod Warszawą ci cywile przechodzą szkolenie w Wojskach Obrony Terytorialnej (FDT). Ich dniem egzaminu jest ten piątek kwietnia. „Wyobraźcie sobie, że to prawdziwa sytuacja, Włócznia Żołnierz, który ich prowadzi. Trzeba być bardzo zdeterminowanym i ratować życie.

Tak jak oni, Tysiące Polaków zaniepokojonych ostrzałem Ukrainy przez Rosję gromadzą się w tej gałęzi sił zbrojnych. W największym kraju Europy Wschodniej 94% uważa Moskwę za zagrożenie „duży”, Według Badanie Pew Research Center . Warszawa ostrożnie wzmacnia swoje wyposażenie Żołnierze armii. W 2022 r. Były rząd Zapowiedział, że do 2035 roku chce dotrzeć do 300 000 graczy „Najpotężniejsze wojska lądowe w Europie”. W miarę zbliżania się wyborów europejskich cywile i żołnierze spotykają się i wzywają Franceinfo do wsparcia. Obrona starego kontynentu jest pilna.

Rafał Zdrodowski, specjalista ds. konstrukcji mundurów wojskowych

W tym dniu testu widać zmęczone twarze. „Ludzie popełniają błędy i trzeba ich słuchać”. Kwota kandydująca. Wśród kandydatów Raffael Strodowski, 46 lat. Szacuje się, że ten profesjonalista budowlany robi sobie przerwę przed następnym krokiem o godzinie 5 rano. Ma nadzieję kontynuować szkolenie i bardziej zaangażować się w regionalne siły obronne. Ta gałąź liczy ponad 40 000 ludzi Składa się z profesjonalnych graczy i ochotników cywilnych. „Moje talenty [dans la construction] będzie użyteczne. Jeśli będą mnie potrzebować na pierwszej linii frontu, będę tam. Polarne, niebieskie oczy są uspokajająco podkreślone przez warstwę farby kamuflażowej na twarzy.

W przypadku tego ojca decyzja zapadła po wymianie zdań z synem. O 15, „Zapytał mnie, dlaczego nie wstąpiłem do wojska, i zdecydowałem się Aby dać mu dobry ojcowski przykład, Opowiada. Chcę ją wznosić z patriotyzmem w obliczu obecnego zagrożenia ze strony Rosji”. Raffaello Strodowski jest przekonany: Moskwa stwarza zagrożenie „bardzo bezpośredni” Dla swojego kraju ponad 500 km do sąsiedniej Ukrainy i Europy. „Rosja może iść dalej i dalej”, Podkreśl biegun.

„Jeśli Rosjanie tu przyjdą, za pięć minut musimy być gotowi do walki. (…) Musimy bronić nie tylko Polski, ale także Europy”.

Rafał Zdrodowski, szkolący się w Wojskach Obrony Regionalnej

we francjiinfo

Jego obawy nie były bezpodstawne. Wiele znaków wskazuje na Rosję „Przygotowanie do konfliktu konwencjonalnego na dużą skalę z NATO”, Opinia amerykańskiego think tanku Instytut Studiów Wojennych (ISW). Sojusz Atlantycki „Zrobiony” do wojny z Moskwą, „Jeśli [la Russie] uderza w nas”, Zaalarmowano Roba Bauera, szefa jego zespołu wojskowego. Czy Europa jest gotowa? „Straciliśmy dużo czasu w Europie, NATO, na szkoleniach i koordynowaniu działań między krajami”. – przekonuje Rafał Zdrodowski. Trener wojskowy z zadowoleniem przyjmuje polskie wysiłki i operację Dragon 24, najnowsze ćwiczenia NATO, w których uczestniczy kilka państw. Jego zdaniem musimy pójść dalej. Ćwicz jak on „Większość ludzi musi podążać”.

Przemysław Łuszki z Wojsk Obrony Terytorialnej k. Warszawy (Polska) w dniu 19.04.2024 r.  (VALENTINE PASQUESOONE / FRANCJA INFO)

Rzecznik brygady Przemysław Łuszki uważnie śledzi ruchy swoich uczniów na rozległym boisku, na którym odbywa się egzamin. Jego zdaniem 24 lutego 2022 r. był punktem zwrotnym. „Przed wojną zawsze musieliśmy czekać, aż miejsca się zapełnią”. Opowiada. Teraz, mówi żołnierz, kolejnych pięć sesji szkoleniowych dobiegło końca. „Na rozpoczęcie wolontariusze muszą czekać prawie półtora roku”.

„Ludzie widzieli Bautzę, Buckmutt. Nie musimy ich przekonywać, że Rosja stanowi realne zagrożenie. Oni już tu przyszli, myśląc o tym”.

Przemysław Łuszczki, Regionalne Siły Obronne

we francjiinfo

Słychać ciężkie i intymne strzały. Zespół staje w obliczu ataku na nieprzyjaznym terenie i musi odeprzeć atak. Rekruci armii odpowiedzieli ogniem, po czym zakopali się między drzewami. Wśród nich Ewa*. Przyjechała tu Polka „Naucz się nowych umiejętności i zobacz, co się stanie [’elle] Móc [t] do zrobienia”. Jest też Rosja „Jeden z powodów” był impulsem do jego nagrania. „Teraz jestem bardziej świadomy zagrożenia. Wszyscy jesteśmy bardzo zaniepokojeni i chcemy chronić nasze rodziny i naszą ojczyznę”.

Ewa wierzy, że Polacy potrafią się obronić. Jego pewność siebie miesza się z niepewnością, jeśli chodzi o UE i NATO. „Nie wiem nic o ich przygotowaniach do wojny. (…) Czy są gotowi? Mam taką nadzieję”. Sprawa będzie miała wpływ na jego głos podczas wyborów europejskich 9 czerwca. Jego głos idzie na kandydatów „Ci, którzy naprawdę skupiają się na naszych wspólnych wartościach i nie zawahają się przeciwstawić agresji militarnej na granicach UE”.

Pavel Mirnyk jest członkiem ekipy obserwującej strzelaninę Terytorialne Siły Bezpieczeństwa od 2017 roku. „Wyślij tutaj żołnierzy, a my ich wyszkolimy!” Uśmiechnął się złośliwie. Za mrugnięciem okiem trener bardzo poważnie podchodzi do europejskiej obrony. „Trudno powiedzieć, czy NATO jako całość jest gotowe. Może Stany Zjednoczone, ale Europa Zachodnia? Nie jestem pewien”. Paweł Myernik Podkreślając stanowisko podzielane przez innych Polaków: PRAWDA Wsparcie wojskowe USA Niezbędny. „Bez Ameryki Europa nie może się obronić” Ostrzegł polską dyplomację w 2022 r. Waszyngton przeznacza na swoją obronę nieco ponad 3% swojego produktu krajowego brutto (PKB). NATO . W ramach sojuszu atlantyckiego nieco lepiej radzi sobie jedynie Warszawa. We Francji wydatki na wojsko wyniosą w tym roku 2% PKB.

Zdaniem Pawła Miernika potrzeba zwiększenia obecności wojskowej we wschodniej części Europy. Przede wszystkim bądź produktywny. Wyprodukuj, aby dalej wspierać Ukrainę i wzmacniać nasz arsenał. W marcu Bruksela zobowiązała się do przeznaczenia 500 mln euro na produkcję dwóch milionów kul armatnich rocznie do końca przyszłego roku. Unia Europejska pozostaje jednak w tyle Przed kwietniem 2024 r., po obiecaniu wysłania do Kijowa miliona bomb w ciągu jednego roku. Zdolności produkcyjne poprawiają się (20 do 30% w ciągu roku), ale bariery pozostają. Europejski przemysł obronny Pomimo zrobienia wielu rzeczy, nie sprostał jeszcze wyzwaniu, przed którym stoi”, Niedawno Jessen Weber z niemieckiego think tanku Marshall Fund ze Stanów Zjednoczonych zwrócił uwagę franceinfo.

„Europa musi produkować duże ilości materiałów wybuchowych. Naprawdę? Nie wiem”.

Paweł Myernik, Wojska Obrony Terytorialnej

we francjiinfo

Testy dla obywateli trwają, pomiędzy pogodnym i ulewnym deszczem. Przemysław Łuszczki dołącza do swojej armii przy ognisku. Wzywa do jak najszybszego i możliwie najszybszego wsparcia Ukrainy. Dla Europy, „Jesteśmy na dobrej drodze, ale musimy przyspieszyć”, Wspiera głównego kaprala. Według niego kontynent stał się zbyt zmilitaryzowany po dziesięcioleciach pokoju: „Musimy się do tego dostosować”. Rozwój zasobów ludzkich i materialnych, „Wszystko”. Przemysław Łuszczki nazywa swój testament A „Ekonomia wojenna” Dla bezpieczeństwa Ludzie tacy jak Emmanuel Macron czy europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. „Psychicznie Europa nie była gotowa na wojnę. Rolą Polski było obudzić resztę kontynentu”.

Małgorzata Skuza podczas egzaminu końcowego w Wojskach Obrony Terytorialnej pod Warszawą (Polska), 19 kwietnia 2024 r.

Ocena dobiega końca. Obciążeni amunicją uczniowie muszą przepełznąć 20 metrów w rekordowym czasie. „Po tym szkoleniu czuję się bezpiecznie”, Wymknęła się trzydziestoletnia Małgorzata Skuza z Warszawy. Dla niej wojna jest sprawą osobistą. Polka zalicza Ukrainkę do swoich przyjaciół i pragnie chronić swój kraj. „Chciałem się przygotować i nie być bezradnym w obliczu niebezpieczeństwa”. Życie z dala od konfliktów utrzymuje ją w czujności. „Niektóre kraje europejskie myślą, że to Ukraina, nie czują się zagrożone. Jesteśmy blisko”. U jego boku Bartholomew Corral kończy treningi. Nie jest „Nie jestem zwolennikiem UE”Jednak jej członkowie spodziewają się większych inwestycji w bezpieczeństwo. „Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny” – głosi powiedzenie. Ten 19-letni chłopak się wymknął.

W niedzielę kilkudziesięciu Polaków spotyka się na uroczystą chwilę w warszawskim parku. Rafał, Ewa i pozostali dumnie składają przysięgę przed swoimi rodzinami. Podniesiono polską flagę i odśpiewano hymn narodowy. „Poświęcicie się obronie naszej ojczyzny i wsparciu społeczeństwa”. Przeczytaj wiadomość Ministerstwa Obrony Narodowej i ogłoś dowódcę brygady. „Mam nadzieję, że będziemy spokojni, Ufa Ewie. Wierzę, że w Europie jesteśmy bezpieczni i nic złego się nie stanie”.

*Imię zostało zmienione na prośbę zainteresowanej osoby.

Niniejszy raport został przygotowany przy pomocy dziennikarki Agnieszki Susko w Polsce w zakresie produkcji i tłumaczenia.

READ  W Polsce do dymisji złożyło się dwóch wyższych dowódców wojskowych