Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Obrona: Polska i Grecja wzywają Europę do przygotowania „tarczy” przeciwlotniczej

Ateny i Warszawa wezwały Unię Europejską do zbudowania „tarczy” przeciwlotniczej, aby lepiej chronić się w czasie wojny między Rosją a Ukrainą.
W czwartek oba kraje wysłały wspólny list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli van der Leyen, w którym przedstawiły swoją prośbę.

Śledź, aby uzyskać pełny zasięg

Ponad dwa lata wojny na Ukrainie

Europejska tarcza antyrakietowa wkrótce? W każdym razie tego właśnie chcą Polska i Grecja. W czwartek, 23 maja oba kraje europejskie przesłały wspólne oświadczenie do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, wzywając do utworzenia „tarczy” przeciwlotniczej w UE.

„Europa będzie bezpieczna, dopóki niebo nad nami będzie bezpieczne”– zauważyli w swoim piśmie polski premier Donald Tusk i jego grecki odpowiednik Kyriakos Mitsotakis. Propozycja pojawia się w chwili, gdy 27 krajów już zmaga się ze znalezieniem funduszy potrzebnych na rozwój przemysłu obronnego, który został wzmocniony po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r.

Przestrzeń powietrzna sąsiadów Ukrainy, Polski i Rumunii, została już kilkakrotnie przekroczona przez rakiety lub drony w wyniku trwającego konfliktu na ich granicach. „Tarcza Obrony Powietrznej musi być planem mającym na celu usunięcie tej głównej słabości naszej obrony”.W swoim piśmie oceniają dwaj europejscy szefowie rządów.

Czy wkrótce będzie mowa o tym przeciwlotniczym „pancerzu”?

Wydaje się, że ich żądanie trafiło w sedno: Ursula van der Leyen wspomniała o tym w czwartek w Brukseli podczas debaty pomiędzy głównymi kandydatami na jej następcę, do której sama należała. Prezydent zażądał, aby kolejna Komisja, która zostanie zaprzysiężona po wyborach europejskich w czerwcu przyszłego roku, zainicjowała wspólne projekty w dziedzinie obronności. „Na przykład tarcza przeciwlotnicza dla wszystkich”.

  • Czytaj więcej

    Ukraina: Zełenski zazdrości obrony przeciwlotniczej i wsparcia Izraela

Trzeba przyznać, że słabość unijnej obrony przeciwrakietowej została ostatnio uwydatniona faktem, że większość krajów europejskich nie jest w stanie zaspokoić ukraińskiego zapotrzebowania na dostawy broni. Ci ostatni domagają się dodatkowych systemów obrony przeciwlotniczej w czasie, gdy ich infrastruktura i ludzie są ostrzeliwani przez siły rosyjskie. Donald Tusk i Kyriakos Mitsotakis zamierzają przedstawić swoją propozycję na przyszłym szczycie UE zaplanowanym na czerwiec przyszłego roku.

READ  Nextity: Spółka deweloperska Nextity sprzedaje swoją działalność w Polsce, aby skoncentrować się na Francji

Ze strony francuskiej Emmanuel Macron oświadczył, że jest za przyjęciem tej propozycji „Otwarta dyskusja” Pod koniec kwietnia Bezpieczeństwo europejskie. Prezydent złożył wniosek „Potężna Europa” i stworzenie bezpiecznej Europy „niezawodny” Z NATO. „Może to oznaczać rozmieszczenie tarcz antyrakietowych, ale musimy mieć pewność, że odstraszą one wszystkie rakiety i zapobiegną wykorzystaniu energii jądrowej”.Powiedział wtedy Emmanuel Macron.


Lewy z AFP