Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W sali posiedzeń rządu znaleziono urządzenie podsłuchowe

W sali posiedzeń rządu znaleziono urządzenie podsłuchowe

W związku z planowanym spotkaniem polskiego rządu w najbliższy wtorek rutynowa kontrola wykazała, że ​​w pomieszczeniu zaplanowanym na spotkanie znajdował się sprzęt potencjalnie podsłuchujący. Polskie służby specjalne naprawdę istnieją „Dziś w Katowicach odnaleziono i usunięto urządzenia, które mogły służyć do podsłuchiwania rozmów w sali posiedzeń Rady Ministrów”, – powiedział Jacek Dobrzyński, rzecznik służb specjalnych portalu społecznościowego

„Śledztwo jest w toku (…) Trudno określić, czy są to urządzenia instalowane przed laty, czy też urządzenia, których wcześniej nie odkryto” Lub obecnie zainstalowany – oznajmił w telewizji TVN24 minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Instalacja może rejestrować zarówno dźwięk, jak i obraz – powiedział rzecznik służb specjalnych. Urzędnicy nie chcą obecnie spekulować na temat możliwego pochodzenia instalacji.

Polska: Rozprawa z siecią szpiegowską dowodzoną przez Rosję

Kolejne podejrzenie o szpiegostwo

Odkrycie następuje dzień po możliwym szpiegostwie w Polsce. W poniedziałek polska prokuratura poinformowała, że ​​wszczęła śledztwo w sprawie motywów po tym, jak sędzia z sąsiedniej Białorusi, która utrzymuje z Polską napięte stosunki, zwrócił się o azyl polityczny. Uważany za bliskiego populistycznej, nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która pod koniec ubiegłego roku straciła władzę w obecnej proeuropejskiej koalicji, Tomasz Szmydt powiedział, że zdecydował się opuścić kraj ze względu na „A”. „Polityczny sprzeciw” Do teraźniejszości dąży się z autorytetem i strachem „Sfałszowana sprawa szpiegowska” Polska.

Następnie polskie służby specjalne ABW wyjaśniły, że rozpoczęły śledztwo „Aby sprawdzić zakres poufnych informacji, do których miał dostęp sędzia”. Zgodnie z artykułem polskiego Kodeksu karnego osoby świadczące zagraniczne służby specjalne „Szkoda Rzeczypospolitej Polskiej” Kara pozbawienia wolności od ośmiu lat do dożywocia.

„Nie wiem, przed czym ucieka Tomas Smit. W przeszłości podobne rzeczy robili w Polsce ludzie, którzy bali się wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. – powiedział Stanisław Żaryn, doradca polskiego prezydenta i były rzecznik tajnych służb rządu PiS.

Skomentował to także minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski. – Już wcześniej mieliśmy zdrajcę w takiej sprawie.– powiedział polskiej telewizji. Odniósł się do polskiego żołnierza Emila Czeczko, który wrócił na Białoruś w 2021 r., a później został znaleziony martwy w marcu 2022 r. – podali białoruscy urzędnicy.

READ  Były polski minister wzywa Polskę do zwrotu 5 5 mld za North Stream 2

Raport: Polska stoi przed wyzwaniem postpopulizmu

Skomplikowane stosunki z krajami sąsiadującymi

Stosunki między Polską a Białorusią w 2020 r. stały się napięte po stłumieniu głównego białoruskiego ruchu opozycyjnego. Do kroku Warszawy skłoniła Białoruś pod koniec 2021 roku po kryzysie migracyjnym na granicy obu krajów. Prezydent Aleksander Łukaszenka. Polska, członek NATO, aktywnie wspierała Białoruś, która służyła jako baza tylna podczas ofensywy Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r.

Z drugiej strony stosunki między Polską a Unią Europejską uległy rozluźnieniu od wyborów legislacyjnych w październiku 2023 r. i dojścia do władzy sił proeuropejskich na czele z Donaldem Tuskiem. Od tego czasu kraj zainicjował szereg działań mających rozwiać obawy dotyczące niezależności swojego systemu sądownictwa, uznając prymat prawa europejskiego i zobowiązując się do wdrażania decyzji dotyczących praw człowieka wydanych przez sądy UE i Europejski Trybunał Sprawiedliwości. W poniedziałek Komisja Europejska ogłosiła zamiar zakończenia wszczętego w grudniu 2017 r. postępowania przeciwko Polsce, które doprowadziło do zawieszenia jej prawa głosu w Radzie Unii Europejskiej. To odwróciło napięcie między obiema stronami, które istniało od wielu lat.

(z AFP)